Lockout Tagout Hasps
- (6)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (7)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (5)
- (15)
- (9)
- (1)
- (16)
- (3)
- (3)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (67)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
Filtered Search Results
Brady™ Oversized Breaker Lockout
Oversized Breaker Lockout cables provide solutions for locking out gate valves, handles and other oversized devices.
| Product Type | Oversized Breaker Lockout |
|---|---|
| Certifications/Compliance | OSHA 1910.147 |
Brady™ Cable Attachment w/ 8 ft. Sheathed Cable
Package includes cable attachment only; use with All Purpose Cable Lockout Device (sold separately)
Brady™ Wall Switch Lockout
Wall Switch Lockouts may be used with most wall-mounted switches. Available in packs of six.
Brady™ Labeled Group Lockout Hasps - Blue
Labeled Lockout Hasps combine the advantages of lockout tags and safety hasps in a single convenient product.
Brady™ Mini Gate Valve Lockout
Mini Gate Valve Lockout devices deny access and cover the valve handle. The unique knockout center fits OS&Y or rising stem valves.
Brady™ Miniature Circuit Breaker Lockouts with Pin Out Wide
Brady™ Miniature Circuit Breaker Lockout Devices: Miniature Circuit Breaker Lockouts are a safe and effective method for locking out miniature circuit breakers, commonly used in European and Asian equipment.
Brady™ Miniature Circuit Breaker Lockout with Pin In Standard
Brady™ Miniature Circuit Breaker Lockout Device: Miniature Circuit Breaker Lockouts are a safe and effective method for locking out miniature circuit breakers, commonly used in European and Asian equipment.
Brady™ 120V Snap-On Circuit Breaker Lockout
120V Snap-On Circuit Breaker Lockouts are quick and easy to install - just snap in place and apply lock. Designed for 120V breakers that have holes in the switch tongue.
| Product Type | Ball Valve Lockout |
|---|---|
| Color | Red |
| Certifications/Compliance | OSHA |
| For Use With (Application) | To help prevent accidental start-ups |
Brady™ Sheathed Metal Cable - 20 ft.
Package includes cable attachment only; use with All Purpose Cable Lockout Device (sold separately)
| Displayed Text | Danger locked out do not remove |
|---|---|
| Product Type | Plug Lockout |
| Color | Red |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | OSHA 1910.147 |
| For Use With (Application) | For industrial settings |
Brady™ Pull-handle Butterfly Valve Lockout ABS Plastic
Stop using ill-fitting, incorrect or unwieldy two-piece devices to lock out your pull handle valves. Get a safer solution that fits better and stays in place.
Brady™ Labeled Lockout Hasps
Labeled Lockout Hasps combine the advantages of lockout tags and safety hasps in a single convenient product.
| Height (Metric) | 18 cm |
|---|---|
| Diameter (English) | 0.31 in. |
| Depth (English) | 0.18 in. |
| Width (English) | 3 in. |
| Material | Anodized Aluminum Alloy |
| For Use With (Application) | Write-on label takes pencil, pen or marker, pen and pencil markings can be easily erased, allowing repeated use |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Dimensions (D x W x H) | 0.157 x 0.309 x 7.512 in. |
| Includes | Tamperproof locking tabs |
| Displayed Text | Danger Do Not Operate...ETC |
| Product Type | Labeled Lockout Hasps |
| Diameter (Metric) | 0.79 cm |
| Depth (Metric) | 0.45 cm |
| Temperature Range (English) | 20° to 350°F |
| Temperature Range (Metric) | −30° to +175°C |
| Height (English) | 7.25 in. |
Brady™ Do Not Operate Lockout Hasps
Do Not Operate-Labeled Lockout Hasps combine the advantages of lockout tags and safety hasps in a single convenient product.