Proteins and Derivatives
Large molecules consisting of amino acids linked by peptide (amide) bonds; useful for a broad range of procedures including cell culture, electrophoresis, ELISA, flow cytometry, immunoprecipitation, bioactivity processes, and more.
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
145
results
Invitrogen™ Concanavalin A (Con A) Conjugates
Thermo Fisher Scientific offers a broad selection of Invitrogen concanavalin A (Con A) conjugates, including Alexa Fluor™ and Alexa Fluor™ Plus conjugates.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Ligand Type | Lectin |
| Protein Family | Lectins |
| Purity or Quality Grade | Imaging Quality |
| Form | Lyophilized |
| Research Category | Imaging |
| Cross Reactivity | α-man, α-glc |
| For Use With (Application) | Immunocytochemistry,Immunohistochemistry,Immunofluorescence |
| Protein Tag | None |
| Species | C. ensiformis |
| Source | Canavlia ensiformis |
| Recombinant | Native |
Invitrogen™ Wheat Germ Agglutinin (WGA)
Thermo Fisher Scientific offers bright conjugates of wheat germ agglutinin (WGA) and Alexa Fluor, Alexa Fluor Plus, and other dyes. Fluorescent WGA conjugates bind to carbohydrates and are used for various cell biology applications such as plasma membrane labeling and cell painting assays.
| Ligand Type | N-acetylglucosamine and N-acetylneuraminic acid (sialic acid) residues |
|---|---|
| Protein Family | Lectins |
| Protein Form | Heterodimer |
| Expression System | Wheat germ |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry,Immunocytochemistry,Immunofluorescence,Immunohistochemistry,Cell Painting |
| Protein Tag | None |
| Species | Wheat |
| Protein | Fluorescent lectins |
| Protein Subtype | Agglutinin |
Invitrogen™ Lens Culinaris (Edible Lentil) Agglutinin (LCA), fluorescein (FITC)
Lens Culinaris Agglutinin (LCA), fluorescein ( FITC), is a bright-green LCA-fluorophore conjugate that is sourced from a common edible lentil.
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 29 kDa |
| Formulation | TBS with 0.15 M NaCl and no preservative; pH 7.4 |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Bovine |
| Name | Bovine SPARC |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 450 kDa |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Concentration | 8 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human Thrombospondin-1 |
| Conjugate | Unconjugated |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 34.566 kDa |
| Common Name | Prothrombin Fragment 1.2 |
| Gene Symbol | F2 |
| Storage Requirements | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
| Concentration | 8.2 mg/mL |
| For Use With (Application) | Neutralization |
| Name | Human Prothrombin (Factor II) Fragment 1.2 |
| Accession Number | P00734 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | SDS-PAGE |
| Gene Alias | Activation peptide fragment 1; Activation peptide fragment 2; Coagulation factor II; coagulation factor II (thrombin); coagulation factor II, thrombin; F2; prepro-coagulation factor II; prothrombin; prothrombin B-chain; PT; RPRGL2; serine protease; THPH1; Thrombin heavy chain; Thrombin light chain |
| Product Type | Protein |
| Gene ID (Entrez) | 2147 |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Conjugate | Unconjugated |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 88 kDa |
| Common Name | glu-Plasminogen CHOII |
| Gene Symbol | PLG |
| Storage Requirements | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
| Concentration | 9 mg/mL |
| For Use With (Application) | Neutralization |
| Name | Human glu-Plasminogen CHOII |
| Accession Number | P00747 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | SDS-PAGE |
| Gene Alias | Activation peptide; Angiostatin; plasmin; Plasmin heavy chain A; Plasmin heavy chain A, short form; Plasmin light chain B; Plasminogen; PLG |
| Product Type | Protein |
| Gene ID (Entrez) | 5340 |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 36.7 kDa |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Concentration | 6.5 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Bovine |
| Name | Bovine alpha-Thrombin |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 58.7 kDa |
| Formulation | 0.05 M potassium phosphate with 0.075 mM EDTA, 7.5 mM KCl and no preservative; pH 7.4 |
| Concentration | 7.6 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human Serpin F2 |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 36.7 kDa |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Concentration | 3.8 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human alpha-Thrombin |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 36.7 kDa |
| Formulation | 50% water with no preservative |
| Concentration | 3 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human alpha-Thrombin (FPR-CK) |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 55.1 kDa |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Concentration | 6.0 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Bovine |
| Name | Bovine Factor X |
| Conjugate | Unconjugated |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 45.3 kDa |
| Common Name | Factor Xa |
| Gene Symbol | F10 |
| Activity | Specific Activity = 4955 U/mg |
| Storage Requirements | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
| Concentration | 3.3 mg/mL |
| For Use With (Application) | Bioactivity |
| Name | Bovine Factor Xa |
| Accession Number | P00743 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | SDS-PAGE |
| Gene Alias | Activated factor Xa heavy chain; Coagulation factor X; F10; F10a; Factor X heavy chain; Factor X light chain; factor Xa; FX; FXA; prothrombinase; stuart factor; Stuart-Prower factor; Unknown (protein for IMAGE:8121240); unnamed protein product |
| Product Type | Protein |
| Gene ID (Entrez) | 280787 |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 35.8 kDa |
| Formulation | 0.025 M HEPES with 0.15 M NaCl and no preservative; pH 7.4 |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human beta-Thromboglobulin |