Proteins and Derivatives
Large molecules consisting of amino acids linked by peptide (amide) bonds; useful for a broad range of procedures including cell culture, electrophoresis, ELISA, flow cytometry, immunoprecipitation, bioactivity processes, and more.
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
145
results
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 55.1 kDa |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Concentration | 6.0 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Bovine |
| Name | Bovine Factor X |
| Conjugate | Unconjugated |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 45.3 kDa |
| Common Name | Factor Xa |
| Gene Symbol | F10 |
| Activity | Specific Activity = 4955 U/mg |
| Storage Requirements | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
| Concentration | 3.3 mg/mL |
| For Use With (Application) | Bioactivity |
| Name | Bovine Factor Xa |
| Accession Number | P00743 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | SDS-PAGE |
| Gene Alias | Activated factor Xa heavy chain; Coagulation factor X; F10; F10a; Factor X heavy chain; Factor X light chain; factor Xa; FX; FXA; prothrombinase; stuart factor; Stuart-Prower factor; Unknown (protein for IMAGE:8121240); unnamed protein product |
| Product Type | Protein |
| Gene ID (Entrez) | 280787 |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Conjugate | Unconjugated |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 34.566 kDa |
| Common Name | Prothrombin Fragment 1.2 |
| Gene Symbol | F2 |
| Storage Requirements | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
| Concentration | 8.2 mg/mL |
| For Use With (Application) | Neutralization |
| Name | Human Prothrombin (Factor II) Fragment 1.2 |
| Accession Number | P00734 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | SDS-PAGE |
| Gene Alias | Activation peptide fragment 1; Activation peptide fragment 2; Coagulation factor II; coagulation factor II (thrombin); coagulation factor II, thrombin; F2; prepro-coagulation factor II; prothrombin; prothrombin B-chain; PT; RPRGL2; serine protease; THPH1; Thrombin heavy chain; Thrombin light chain |
| Product Type | Protein |
| Gene ID (Entrez) | 2147 |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 35.8 kDa |
| Formulation | 0.025 M HEPES with 0.15 M NaCl and no preservative; pH 7.4 |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human beta-Thromboglobulin |
| Conjugate | Unconjugated |
|---|---|
| pH Range | 7.4 |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 74 kDa |
| Common Name | Thrombomodulin (CD141) |
| Gene Symbol | THBD |
| Storage Requirements | -80°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
| Concentration | 1.2 mg/mL |
| For Use With (Application) | Neutralization |
| Name | Rabbit Lung Thrombomodulin (BDCA-3) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | SDS-PAGE |
| Gene Alias | AHUS6; AI385582; BDCA3; BDCA-3; CD141; CD141 antigen; DC141; fetomodulin; sCD141; snoRNA MBII-339; soluble CD141; THBD; THPH12; THRM; thrombomdulin; thrombomodulin; thrombomodulin precursor; TM |
| Product Type | Protein |
| Gene ID (Entrez) | 100008887 |
| Formulation | 0.05% PDOC, TBS with no preservative; pH 7.4 |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 312 kDa |
| Formulation | protein with 0.5 M EDTA, 50% glycerol and no preservative |
| Concentration | 6.3 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human Factor XIIIa |
| Conjugate | Unconjugated |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 52.65 kDa |
| Common Name | Protein C |
| Gene Symbol | PROC |
| Storage Requirements | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
| Concentration | 3.7 mg/mL |
| For Use With (Application) | Neutralization |
| Name | Bovine Activated Protein C |
| Accession Number | P00745 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | SDS-PAGE |
| Gene Alias | Activation peptide; Anticoagulant protein C; APC; autoprothrombin IIA; Blood coagulation factor XIV; EDQVDPRLIDGK; inactivator of coagulation factors Va, VIII; PC; prepro-protein C; Proc; PROC1; protein C; protein C (inactivator of coagulation factors Va and VIIIa); protein C prepropeptide; protein C, inactivator of coagulation factors Va and VIIIa; THPH3; THPH4; type I protein C; vitamin K-dependent protein C; Vitamin K-dependent protein C heavy chain; Vitamin K-dependent protein C light chain |
| Product Type | Protein |
| Gene ID (Entrez) | 281428 |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Conjugate | Unconjugated |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 88 kDa |
| Common Name | glu-Plasminogen CHOII |
| Gene Symbol | PLG |
| Storage Requirements | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
| Concentration | 9 mg/mL |
| For Use With (Application) | Neutralization |
| Name | Human glu-Plasminogen CHOII |
| Accession Number | P00747 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | SDS-PAGE |
| Gene Alias | Activation peptide; Angiostatin; plasmin; Plasmin heavy chain A; Plasmin heavy chain A, short form; Plasmin light chain B; Plasminogen; PLG |
| Product Type | Protein |
| Gene ID (Entrez) | 5340 |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 55.4 kDa |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Bovine |
| Name | Bovine Factor IX |
| Conjugate | Unconjugated |
|---|---|
| pH Range | 5.3 |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 80 kDa |
| Common Name | Factor XII |
| Gene Symbol | F12 |
| Storage Requirements | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
| Concentration | 2.6 mg/mL |
| For Use With (Application) | Neutralization |
| Name | Human Factor XII |
| Accession Number | P00748 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | SDS-PAGE |
| Gene Alias | beta-factor XIIa part 1; Beta-factor XIIa part 2; coagulation factor XII; coagulation factor XII (Hageman factor); coagulation factor XIIa heavy chain; Coagulation factor XIIa light chain; F12; F13; Factor 12; factor XII; Factor12; FXII; HAE3; HAEX; HAF; hageman factor |
| Product Type | Protein |
| Gene ID (Entrez) | 2161 |
| Formulation | 4mM sodium acetate with 50% glycerol, 150mM NaCl and no preservative; pH 5.3 |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 83 kDa |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Concentration | 5.2 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human lys-Plasminogen |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 12.9 kDa |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Concentration | 9.6 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human Prothrombin (Factor II) Fragment 2 |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 37.58 kDa |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Concentration | 4.2 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human Prethrombin-2 |
| Conjugate | Unconjugated |
|---|---|
| pH Range | 6.5 |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 35.4 kDa |
| Common Name | beta-Thrombin |
| Gene Symbol | F2 |
| Storage Requirements | -80°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
| Concentration | 2.3 mg/mL |
| For Use With (Application) | Neutralization |
| Name | Human beta-Thrombin |
| Accession Number | P00734 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | SDS-PAGE |
| Gene Alias | Activation peptide fragment 1; Activation peptide fragment 2; Coagulation factor II; coagulation factor II (thrombin); coagulation factor II, thrombin; F2; prepro-coagulation factor II; prothrombin; prothrombin B-chain; PT; RPRGL2; serine protease; THPH1; Thrombin heavy chain; Thrombin light chain |
| Product Type | Protein |
| Gene ID (Entrez) | 2147 |
| Formulation | PBS with no preservative; pH 6.5 |
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Conjugate | Unconjugated |
| Form | Liquid |
| Molecular Weight (g/mol) | 330 kDa |
| Formulation | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Concentration | 4.8 mg/mL |
| For Use With (Application) | Control |
| Source | Human |
| Name | Human Factor V |