Chromatography Media
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (2)
- (1)
- (2)
- (22)
- (4)
- (8)
- (3)
- (5)
- (6)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
Résultats de la recherche filtrée
Thermo Scientific™ POROS™ XS Strong Cation Exchange Resin
Thermo Scientific™ POROS™ XS resin is the first high-capacity, high-resolution resin that allows loading to more than 100 mg/mL capacity in the presence of up to 15 mS/cm NaCl, while delivering unprecedented separation capability.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room Temperature |
|---|---|
| Granulométrie | 50 μm |
| Phase stationnaire | XS Ion Exchange Phase |
| Contenu et stockage | Store at room temperature. |
| Gamme de produit | POROS |
Cytiva HiScreen™ Capto™ PlasmidSelect
For purification of supercoiled DNA to high quality, for gene therapy and DNA vaccine applications
Cytiva MabSelect Sure™ LX Chromatography Media
Protein A affinity medium with high dynamic binding capacity which improves performance and cuts costs
| Plage de pH | 3 to 12 |
|---|---|
| Débit | 500 cm/Hoμr |
| Matrice | Highly Cross-Linked Agarose |
| Hauteur (impériale) de lit | 7.87 in. |
| Type de produit | MabSelect SuRe LX Media |
| À utiliser avec (application) | For PurifiCatIon of Monoclonal Antibodies for Clinical AppliCatIons |
| Tampon de stockage | 20% Ethanol |
| Capacité de liaison | 60 mg Human IgG/mL mediμm |
| Conditions de stockage | 2°C to 8°C |
| Stabilité | Stable in aqueous Buffers commonly used in Protein A Chromatography |
| Type de ligand | Alkali-stabilized Protein A-derived (E. coli) |
| Pression maximale | <2 bar |
| Hauteur (métrique) de lit | 20 cm |
| Comprend | Certificate of Analysis |
| Granulométrie | 85 μm |
Cytiva His SpinTrap™ TALON™
Single-use spin column for high purity purification of histidine-tagged proteins
Cytiva MabSelect Xtra™ Chromatography Media
Provides high purity capture and high dynamic binding capacity
| Tampon de stockage | 20% Ethanol |
|---|---|
| Plage de pH | 2 to 12 |
| Débit | <300 cm/Hoμr |
| Capacité de liaison | 40 mg Human lgG/mL (at 2.4 min. residence time) |
| Conditions de stockage | 2°C to 8°C |
| Type de ligand | Recombinant Protein A (E. coli) |
| Matrice | Highly Cross-Linked Agarose |
| Hauteur (impériale) de lit | 7.87 in. |
| Pression maximale | <200 kPa |
| Type de produit | MabSelect Xtra Media |
| Hauteur (métrique) de lit | 20 cm |
| Granulométrie | 75 μm |
| À utiliser avec (application) | For Develop to Meet The Demands of Increasing Levels of Expression in Monoclonal Antibody Feedstocks |
Cytiva Sephaorose™ Fast Flow Anion Exchange Media: ANX
Used for preparative protein separations in both research and industrial applications
| Plage de pH | 3 to 13 pH |
|---|---|
| Type de produit | ANX Sepharose 4 Fast Flow |
| À utiliser avec (application) | For Protein Separations in Research/Industrial Applications |
Cytiva SOURCE™ 15S Chromatography Media
Chemically stable cation exchanger for high resolution polishing purification of proteins, peptides and oligonucleotides
| Plage de pH | 1 to 14 |
|---|---|
| Débit | 400 cm/Hoμr |
| Matrice | Polystyrene/Divinylbenzene |
| Hauteur (impériale) de lit | 3.93 in. |
| Type de produit | Source 15 S Media |
| Type d’échange d’ions | Strong CatIon Exchanger |
| À utiliser avec (application) | For High Resolution Polishing PurifiCatIon of Proteins, Peptides and Oligonucleotides |
| Tampon de stockage | 20% Ethanol, 0.2 M Sodium Acetate |
| Conditions de stockage | 4°C to 30°C |
| Stabilité | Stable in common Ion Exchange Buffers |
| Type de ligand | Sulphonate Group |
| Pression maximale | 100 kPa |
| Hauteur (métrique) de lit | 10 cm |
| Granulométrie | 15 μm |
Cytiva Q Sepharose™ XL
Hydrophilic base matrix ensures low levels of non-specific binding leading to low levels of host cell-derived impurities in elution pool
Cytiva PlasmidSelect Xtra Medium
PlasmidSelect Xtra is a thiophilic aromatic adsorption chromatography resin with a selectivity that allows supercoiled covalently closed circular forms of plasmid DNA to be separated from open circular forms.
| Plage de pH | 3 to 11 |
|---|---|
| Conditions de stockage | 4 to 30 deg.C, 20% Ethanol |
| Stabilité | Stable in all commonly used aqueous buffers |
| Type de ligand | 2-mercaptopyridine |
| Matrice | Cross-linked Agarose |
| Pression maximale | <120 cm/h |
| Type de produit | PlasmidSelect Xtra Media |
| Niveau | BioProcess resin |
| Granulométrie | 24 to 44 μm |
| À utiliser avec (application) | Generic Purification of Supercoiled Plasmid DNA |
Cytiva Capto™ S Chromatography Media
Designed for capture and intermediate purification of proteins from large feed volumes. Cytiva CaptoTM S Chromatography Media is a strong cation exchange BioProcess medium, designed to meet the demands of modern large-scale manufacturers.
Cytiva Capto™ Adhere Media
A multimodal anion exchanger to follow the Protein A capture step, making for a streamlined process
Cytiva Blue Sepharose™ 6 Fast Flow Chromatography Media
Blue dye binds to proteins such as albumin and lipoproteins as well as enzymes like kinases and dehydrogenases
Cytiva CNBr-Activated Sepharose™ 4 Fast Flow Affinity Media
Used for coupling of large amino-containing ligands
Cytiva NHS-Activated Sepharose™ 4 Fast Flow Affinity Media
Use for coupling amino-containing smaller proteins and peptides. Cytiva Life Sciences™ NHS-Activated Sepharose™ 4 Fast Flow Affinity Media yields coupled products that are very stable, especially at high pH.