Sorbents and Adsorbents
- (1)
- (11)
- (1)
- (13)
- (5)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (10)
- (3)
- (11)
- (4)
- (1)
- (7)
- (3)
- (6)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (14)
- (3)
- (2)
- (3)
- (13)
- (1)
- (11)
- (10)
- (3)
- (142)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (7)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (9)
- (8)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (6)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
| Type | Absorbent Pad, Oil-only |
|---|---|
| Width (English) | 15 in. |
| Length (Metric) | 48.2 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 19 in. |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 38.1 cm |
| Dimensions (L x W) | 48.2 x 38.1 cm (19 x 15 in.) |
Fisherbrand™ Universal Sorbents
Universal, nonselective sorbents can fully saturate in as little as 20 seconds.
| Material | Polypropylene |
|---|
Fisherbrand™ Universal All Purpose Absorbent Rolls
Designed for high wear resistance and ideal for foot traffic and walkways
| Type | Universal All Purpose Absorbent Roll |
|---|---|
| Width (English) | 30 in. |
| Color | Gray |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 96.2 cm |
Fisherbrand™ Chemical Yellow Absorbent Pad
Color-coded for easy identification of different types of spills and hazards
Fisherbrand™ Universal All Purpose Absorbent Sock
Helps to control and contain spread of fluids in facility and around equipment
| Type | Universal All Purpose Absorbent Pillow |
|---|---|
| Color | Gray |
| Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ Chemical Green Absorbent Sock
Chemically inert and does not react with aggressive fluids
| Type | Universal All Purpose Absorbent Pad |
|---|---|
| Width (English) | 15 in. |
| Length (Metric) | 48.2 cm |
| Color | Gray |
| Length (English) | 19 in. |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 38.1 cm |
| Dimensions (L x W) | 48.2 x 38.1 cm (19 x 15 in.) |
| Type | Absorbent Roll, Oil-only |
|---|---|
| Width (English) | 30 in. |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 76.2 cm |
Fisherbrand™ Chemical Yellow Absorbent Roll
Color-coded for easy identification of different types of spills and hazards
Contec™ FoamZorb™
FoamZorb™ foam wipes for use in cleanroom, strong open cell structure, combine high absorbency with low levels of extractable residue and particles, easy to wipe with for spill pickup, solvent and solution application and ideal for lithographic screen cleaning
| Thickness | 2-ply |
|---|---|
| Type | Universal Sorbent Roll |
| Length (Metric) | 45.7 m |
| Color | Gray |
| Length (English) | 150 ft. |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Walkways, overspray leaks and drips, workstations, drums - liquid storage, outfalls and discharge ponds |
Brady™ High Traffic Series Heavy Roll
High Traffic Series Heavy Roll is a high absorbency mat for busy problem areas and industrial applications.
| Color | Gray |
|---|---|
| Packaging Quantity | 1 Ea. |
Brady™ High Traffic Series Medium Weight Rolls
Made to withstand heavy foot and forklift traffic along with problem spill areas
| Type | High Traffic Series Medium-weight Roll |
|---|---|
| Weight Capacity | Medium-weight |
| Color | Gray |
| Packaging Quantity | 1 Ea. |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Walkways, overspray leaks and drips, workstations, work surfaces and under assembly lines |