Sorbents and Adsorbents
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (10)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (8)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (12)
- (7)
- (7)
- (2)
- (3)
- (4)
- (5)
- (4)
- (5)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (11)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (6)
- (1)
- (2)
- (9)
- (5)
- (11)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (13)
- (1)
- (9)
- (3)
- (3)
- (140)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (7)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (9)
- (8)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (6)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
FyterTech Nonwovens Spilfyter™ Hazmat Sorbents
Use for aggressive or unknown leaks or spills—offer a no-decision response
Scigen Neutralex™ Neutra-Pads™ Grossing Pads
Neutra-Pads™ instantly neutralizes formalin while rapidly absorbs up to 80 mL of harmful liquid. Blue cut resistance surface with plastic backing keeps your grossing or storage area clean and dry. Certified by the California Environmental Protection Agency.
| Couleur | Blue |
|---|---|
| Capacité (métrique) | 80 mL |
| Catégorie | Neutra-Pads™ |
| Matériau | Pre-treated Formalin Neutralizer, Plastic-backed Absorbent Pad |
| Capacité (impériale) | 0.02 gal. |
| Aperçu général | Grossing and Storage Pads Instantaneously Neutralize Formalin While Rapidly Absoring Harmful Liquids and Reducing Vapors, Keeps Area Clean and Dry |
| À utiliser avec (application) | For formalin, grossing and storage safety |
| Couleur | Pink |
|---|---|
| Catégorie | Hazmat Absorbent Pad |
| Matériau | Polypropylene |
| À utiliser avec (application) | Quickly diking and stopping the spread of chemical spills, absorbs acids, bases, corrosives |
Fisherbrand™ Universal All Purpose Absorbent Rolls
Designed for high wear resistance and ideal for foot traffic and walkways
| Couleur | Gray |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 96.2 cm |
| Catégorie | Universal All Purpose Absorbent Roll |
| Matériau | Polypropylene |
| Largeur (impériale) | 30 in. |
Fisherbrand™ Chemical Green Absorbent Sock
Chemically inert and does not react with aggressive fluids
| Longueur (métrique) | 48.2 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 19 in. |
| Couleur | Gray |
| Dimensions (L x P) | 48.2 x 38.1 cm (19 x 15 in.) |
| Largeur (métrique) | 38.1 cm |
| Catégorie | Universal All Purpose Absorbent Pad |
| Matériau | Polypropylene |
| Largeur (impériale) | 15 in. |
| Couleur | White |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 76.2 cm |
| Catégorie | Absorbent Roll, Oil-only |
| Matériau | Polypropylene |
| Largeur (impériale) | 30 in. |
Fisherbrand™ Chemical Yellow Absorbent Roll
Color-coded for easy identification of different types of spills and hazards
| Longueur (métrique) | 48.2 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 19 in. |
| Couleur | White |
| Dimensions (L x P) | 48.2 x 38.1 cm (19 x 15 in.) |
| Largeur (métrique) | 38.1 cm |
| Catégorie | Absorbent Pad, Oil-only |
| Matériau | Polypropylene |
| Largeur (impériale) | 15 in. |
Fisherbrand™ Chemical Yellow Absorbent Pad
Color-coded for easy identification of different types of spills and hazards
Fisherbrand™ Universal All Purpose Absorbent Sock
Helps to control and contain spread of fluids in facility and around equipment
| Couleur | Gray |
|---|---|
| Catégorie | Universal All Purpose Absorbent Pillow |
| Matériau | Polypropylene |
Fisherbrand™ Universal Sorbents
Universal, nonselective sorbents can fully saturate in as little as 20 seconds.
| Matériau | Polypropylene |
|---|
Contec™ FoamZorb™
FoamZorb™ foam wipes for use in cleanroom, strong open cell structure, combine high absorbency with low levels of extractable residue and particles, easy to wipe with for spill pickup, solvent and solution application and ideal for lithographic screen cleaning