Western Blot and Nucleic Acid Membranes and Filter Paper
- (1)
- (22)
- (69)
- (19)
- (110)
- (34)
- (6)
- (76)
- (12)
- (7)
- (144)
- (1)
- (1)
- (18)
- (10)
- (5)
- (9)
- (6)
- (14)
- (15)
- (43)
- (9)
- (9)
- (6)
- (3)
- (4)
- (71)
- (5)
- (10)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (4)
- (3)
- (1)
- (20)
- (2)
- (1)
- (2)
- (27)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (30)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (7)
- (2)
- (33)
- (7)
- (6)
- (7)
- (1)
- (12)
- (1)
- (12)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (6)
- (17)
- (1)
- (2)
- (20)
- (2)
- (3)
- (28)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (21)
- (1)
- (21)
- (1)
- (2)
- (4)
- (8)
- (34)
- (6)
- (1)
- (5)
- (1)
- (6)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ PVDF Transfer Membranes, 0.45 μm, 1 Roll
Pierce PVDF Transfer Membranes are made of high-quality polyvinylidene difluoride and provide high binding capacity for proteins and nucleic acids for western, Southern, and northern blotting methods.
Thermo Scientific™ PVDF Transfer Membranes, 0.2 μm, 1 Roll
Pierce PVDF Transfer Membranes are made of high-quality polyvinylidene difluoride and provide high binding capacity for proteins and nucleic acids for western, Southern, and northern blotting methods.
Invitrogen™ iBlot™ Transfer Stack, PVDF, regular size
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Used to transfer proteins with the iBlot Gel Transfer Device
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Format | Transfer Stack |
| Length (Metric) | 13.5 cm |
| Dimensions (LxW) | Regular, 13.5 cm x 8 cm |
| Material | PVDF |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Product Line | iBlot |
MilliporeSigma™ Immobilon-Ny+ Membrane, Charged Nylon, 0.45 μm
For nucleic acid blotting and screening
MilliporeSigma™ Immobilon™-FL PVDF Membranes
Designed specifically for Western blots and protein sequencing. Immobilon™-FL PVDF Transfer Membranes are plain surfaced with 0.45 μm pores and have lower background fluorescence than other membranes. Available in 10 and 20 cm squares and a 3.75 m roll.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Color | White |
| Material | PVDF |
| For Use With (Application) | Fluorescence, Chemifluorescence, Chromogenic, Chemiluminescence |
MilliporeSigma™ Immobilon™-P Blotting Sandwiches
Immobilon-P membrane interleaved with blotting paper, for standard tank transfer procedures.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Material | PVDF |
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|
Invitrogen™ PVDF/Filter Paper Sandwich, 0.2 μm, 8.3 x 7.3 cm
Pre-cut and pre-assembled—ready for protein blotting/transfer
Invitrogen™ Invitrolon™ PVDF/Filter Paper Sandwiches, 0.45 μm, 8.5 x 13.5 cm
Make blotting of E-PAGE™ Gels easier and more efficient
MilliporeSigma™ Immobilon NOW Dispenser
Immobilon Transfer Membranes offer the convenience of pre-cut sheets with the flexibility of membrane rolls
MilliporeSigma™ Immobilon™ Blotting Filter Paper
Chromatography-grade blotting filter paper precut to the most popular Western blotting sizes
| Thickness | 550 μm |
|---|---|
| For Use With (Application) | Western blotting; dot/slot blotting |
Thermo Scientific™ Biodyne™ A Nylon Membrane, 0.45 μm, 8 cm x 12 cm
Sheets of unmodified or positively charged Biodyne A and Biodyne B Nylon that provide excellent binding characteristics for nucleic acid transfer, blotting and detection.
MilliporeSigma™ Immobilon™ UltraPlus Western HRP Substrate
Immobilon™ UltraPlus delivers maximum sensitivity for Western blot immunodetection, and is ideal for detection of low-abundance targets.
| For Use With (Application) | Dot Blot, Immunoblotting, Western Blot |
|---|---|
| Product Line | Immobilon |
Invitrogen™ iBlot™ 3 Transfer Stacks, mini, low-fluorescence PVDF
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Invitrogen Low Fluorescence PVDF Membranes exhibit exceptionally low autofluorescence across all commonly used fluorescent imaging channels. Low fluorescent background enhances signal-to-noise ratios, resulting in more sensitive, higher quality and more reliable western blot data.
Invitrogen™ iBlot™ Transfer Stack, nitrocellulose, mini
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
iBlot Transfer Stacks are used to transfer proteins
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Format | Transfer Stack |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Dimensions (LxW) | Mini, 8 cm x 8 cm |
| Material | Nitrocellulose |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Product Line | iBlot |