Western Blot and Nucleic Acid Membranes and Filter Paper
- (1)
- (22)
- (69)
- (19)
- (110)
- (34)
- (6)
- (76)
- (12)
- (7)
- (144)
- (1)
- (1)
- (18)
- (10)
- (5)
- (9)
- (6)
- (14)
- (15)
- (43)
- (9)
- (9)
- (6)
- (3)
- (4)
- (72)
- (5)
- (10)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (4)
- (3)
- (1)
- (20)
- (2)
- (1)
- (2)
- (27)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (30)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (7)
- (2)
- (33)
- (7)
- (6)
- (7)
- (1)
- (12)
- (1)
- (12)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (6)
- (17)
- (1)
- (2)
- (20)
- (2)
- (3)
- (28)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (21)
- (1)
- (21)
- (1)
- (2)
- (4)
- (8)
- (34)
- (6)
- (1)
- (5)
- (1)
- (6)
Filtered Search Results
Cytiva Whatman™ Grade GB003 Blotting Paper
Ensures that no contamination will occur during the transfer steps. Whatman™ Grade GB003 Blotting Paper eliminates sheet to sheet variations with precisely cut membrane sizes.
| Thickness | 0.8 mm |
|---|---|
| Format | Sheet |
| Grade | GB003 |
| Material | Pure Cellulose |
| For Use With (Application) | General purpose paper used as membrane gel support |
Cytiva Amersham™ Protran™ NC Nitrocellulose Membranes: Rolls
Use this versatile nitrocellulose membrane for excellent binding affinity for small proteins and peptides, as well as nucleic acids. Cytiva Amersham™ Protran™ NC Nitrocellulose Membranes: Rolls offer excellent sensitivity, resolution, and low background.
| Format | Roll |
|---|---|
| Length (Metric) | 4 m |
| Material | 100% Pure Nitrocellulose |
| For Use With (Application) | Western blots, dot-blot assays, and other protein or nucleic acid methods |
MilliporeSigma™ Immobilon-Ny+ Membrane, Charged Nylon, 0.45 μm
For nucleic acid blotting and screening
Invitrogen™ iBlot™ 2 Transfer Stacks, nitrocellulose, mini
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
iBlot 2 Transfer Stacks are used to transfer proteins using the iBlot 2 Gel Transfer Device. They are consumable stacks with an integrated nitrocellulose transfer membrane for dry blotting of proteins.
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Content And Storage | Store at room temperature. |
| Format | Transfer Stack |
| Dimensions (LxW) | 8 x 8 cm |
| Material | Nitrocellulose |
| Product Line | iBlot |
Invitrogen™ iBlot™ 3 Transfer Stacks, midi, nitrocellulose
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
iBlot 3 Transfer Stacks are used with iBlot 3 Western Blot Transfer Device for the transfer of proteins from an SDS-PAGE gel to a membrane support when performing western blot experiments.
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Format | Transfer Stack |
| Length (Metric) | 13.5 cm |
| Dimensions (LxW) | 13.5 x 8 cm (Midi) |
| Material | Nitrocellulose |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Product Line | iBlot |
Invitrogen™ iBlot™ Transfer Stack, PVDF, regular size
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Used to transfer proteins with the iBlot Gel Transfer Device
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Format | Transfer Stack |
| Length (Metric) | 13.5 cm |
| Dimensions (LxW) | Regular, 13.5 cm x 8 cm |
| Material | PVDF |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Product Line | iBlot |
Invitrogen™ iBlot™ Transfer Stack, PVDF, mini
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Used to transfer proteins with the iBlot Gel Transfer Device
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Format | Transfer Stack |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Dimensions (LxW) | Mini, 8 cm x 8 cm |
| Material | PVDF |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Product Line | iBlot |
Invitrogen™ PVDF/Filter Paper Sandwich, 0.2 μm, 8.3 x 7.3 cm
Pre-cut and pre-assembled—ready for protein blotting/transfer
MilliporeSigma™ NOW Bundle, Immobilon-P
Bundle includes the Immobilon NOW Dispenser and two 8.5cm x 10m rolls of Immobilon-P transfer membrane
MilliporeSigma™ Immobilon™-E Transfer Membrane
Immobilon™-E provides the a PVDF blotting membrane that wets in transfer buffer or water and eliminates the need for the alcohol pre-wet step.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Description | Easily wetted with water |
| Color | White |
| Material | PVDF |
| Code | IEVH |
| Surface | Plain |
Invitrogen™ Power Blotter Pre-cut Membranes and Filters, PVDF, regular size
Precut, preassembled PVDF membrane and filter paper sandwiches for midi sized gels
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Material | PVDF |
Invitrogen™ Power Blotter Pre-cut Membranes and Filters, PVDF mini
Precut, preassembled PVDF membrane and filter paper sandwiches for midi sized gels
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Pore Size | 0.45 μm |
| Material | PVDF |
Invitrogen™ Nylon membranes, 0.45 μm pore size, 8 x 7.3 cm
Pre-cut, pre-assembled membrane/filter-paper sandwiches
MilliporeSigma™ Immobilon-E Blotting Sandwich
MilliporeSigma™ Immobilion™-E Blotting Sandwiches are a convenient way to process multiple Western Blots
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Description | Easily wetted with water |
| Color | White |
| Quantity | 20 |
| Material | PVDF |
| For Use With (Application) | Western Blotting |
| Code | IEVH |
| Surface | Plain |
MilliporeSigma™ Immobilon™-FL PVDF Membranes
Designed specifically for Western blots and protein sequencing. Immobilon™-FL PVDF Transfer Membranes are plain surfaced with 0.45 μm pores and have lower background fluorescence than other membranes. Available in 10 and 20 cm squares and a 3.75 m roll.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Color | White |
| Material | PVDF |
| For Use With (Application) | Fluorescence, Chemifluorescence, Chromogenic, Chemiluminescence |