Controlled Environments Cleaning Buckets, Bucket Systems, and Wringers
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (2)
- (4)
- (1)
- (4)
- (3)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (2)
- (16)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Micronova™ Irradiated BinLiners™
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
These FDA compliant, Sterile LDPE bags are designed to contain and transport biomedical waste in aseptic environments. Available with thicknesses ranging from 1 - 6 mil, and capacity to 60 gal. (200 L)
| Matériau | LDPE |
|---|
Contec™ Debris Screen for Contec Polypropylene Buckets
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Contec Debris Screen is to be positioned in the base of a Contec polypropylene bucket to prevent the mop from touching the bottom of the bucket where unwanted contaminants settle
Micronova™ SlimLine™ Buckets
These rectangular, 6 gallon buckets with a 20-inch width are an ideal choice for use with flat head mops and string mops in controlled environments. Designed for stand alone use or as replacements for Micronova SlimLine™ and SlimT™ Series Carts.
| Longueur (métrique) | 55.9 cm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 10.5 in. |
| À utiliser avec (équipement) | SlimLine mop and Bucket System |
| Matériau | Polypropylene |
| Type de produit | Mop Bucket |
| Dimensions | 55.9 x 30.5 x 26.7 cm (22 x 12 x 10.5 in.) |
| À utiliser avec (application) | Cleaning Walls, Floors and Ceilings |
| Longueur (impériale) | 22 in. |
| Largeur (métrique) | 30.5 cm |
| Hauteur (métrique) | 26.7 cm |
| Capacité (métrique) | 22.7 L |
| Stérilité | Non-sterile |
| Capacité (impériale) | 6 gal. |
| Largeur (impériale) | 12 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Instructions d’entretien | Store at Ambient Temperature. To Autoclave - do not stack - invert Bucket to allow drainage. |
Micronova™ Stainless Steel Compact Cart and Bucket System
A compact and highly maneuverable stainless steel cart system with 360° rotation Prevenz Antimicrobial Wheels and smooth, molded stainless steel buckets. Available in single, double and triple bucket configurations.
| Longueur (métrique) | 53.3 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 21 in. |
| Hauteur (impériale) | 17 in. |
| Hauteur (métrique) | 43.2 cm |
| À utiliser avec (équipement) | Slim-T Wringer series, fits 18 in. W mops |
| Matériau | Stainless Steel (304), Electropolished, Polyketone |
| Stérilité | Non-sterile |
| Capacité (impériale) | 8 gal. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Instructions d’entretien | Store at Ambient Temperature. Rinse to remove disinfectant before Autoclave or Storage |
| À utiliser avec (application) | Cleaning Walls, Floors and Ceilings |
Micronova™ Stainless Steel Compact Cart with Buckets
A compact and highly maneuverable stainless steel cart system with 360° rotation Prevenz Antimicrobial Wheels and smooth, molded stainless steel buckets. Available in single, double and triple bucket configurations.
Micronova™ Scoops
Durable polypropylene scoop, available in sizes from 75 cc to 1100 cc. Ideal for scooping and sampling powders, granules, and pastes.
| Matériau | Polypropylene |
|---|---|
| Type de produit | Scoop |
Micronova™ SlimLine™ Cleanroom Cart System - Wringer
A durable, double or triple bucket cart system with an electropolished, stainless steel frame, optional wringer bar, and three grip-it holders for easy storage and interchange of handles and mop heads. Systems comes standard with color coded, 22.7 liter (6 gal.) polypropylene buckets.
Contec™ Polypropylene Double Bucket System
Support general purpose and controlled environment cleaning with this fully autoclavable system. The Contec™ Polypropylene Double Bucket System features a cart that holds the different colored buckets together securely and a downpress wringer for efficient mop wringing.
Micronova NovaSat™ Charging Systems
The NovaSat™ charging system is expertly designed for quick and efficient mop pre-saturation with simultaneous reduction and reclamation of excess liquid in one compact device.
Contec™ Polypropylene Utility Bucket
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Contec™ Polypropylene Utility Bucket is for use with the Contec™ Compact Bucket System.
Micronova™ Plastic Double Bucket Cart and Wringer
This lightweight and ergonomically designed, plastic cart system is ideal for efficient string mopping in controlled environments. System includes a cart with handle, two color-coded, clean and rinse buckets, and a down-press string mop wringer.
Micronova™ Slim-T™ Stainless Steel Cart System
Double or triple bucket cart system with an electropolished, stainless steel frame, optional T-handle, and 3-inch caster wheels with 360° rotation for maneuverability.
| Longueur (métrique) | 58.4 cm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Certificate of Conformance; ISO 9001 Certified Facility |
| Jetable | Reusable |
| Matériau | Stainless Steel (304), Electropolished, Polyketone |
| Type de produit | Double Bucket Cart |
| Type d’emballage | One kit, frame with two or three buckets per case |
| À utiliser avec (application) | Cleaning Walls, Floors and Ceilings |
| Longueur (impériale) | 23 in. |
| Couleur | Blue, Yellow |
| Largeur (métrique) | 55.9 cm |
| Stérilité | Non-sterile |
| Dimensions (impériale) d’ouverture | 9 x 19 in. |
| Dimensions (métrique) d’ouverture | 22.9 x 48.3 cm |
| Quantité | 1 Ea. |
| Largeur (impériale) | 22 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Instructions d’entretien | Store at ambient temperature. Rinse to remove disinfectant before autoclave or Storage. |
Micronova™ MegaWringer™ Flat Head Mop Wringer
Unique stainless steel and polyketone flat head mop wringer that uses the leverage of the mop handle to exert downward wringing pressure, doing away with the need to bend and press while cleaning.