Controlled Environments Cleaning Buckets, Bucket Systems, and Wringers
- (6)
- (1)
- (16)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (17)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (20)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (16)
- (4)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Micronova™ Non-Sterile BucketLiner
Micronova™ Non-Sterile BucketLiner creates an impermeable barrier between strong disinfectants and buckets or between product and container.
| Couleur | Clear |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | B-7 series Bucket or Similar Sized tote |
| Matériau | LDPE, Nylon |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 24/Pk. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Product Transport or Liquid Containment |
Micronova™ Plastic Double Bucket Cart and Wringer
This lightweight and ergonomically designed, plastic cart system is ideal for efficient string mopping in controlled environments. System includes a cart with handle, two color-coded, clean and rinse buckets, and a down-press string mop wringer.
Micronova™ Slim-T™ Stainless Steel Cart System
Double or triple bucket cart system with an electropolished, stainless steel frame, optional T-handle, and 3-inch caster wheels with 360° rotation for maneuverability.
| Taille (impériale) de l’ouverture | 9 x 19 in. |
|---|---|
| Longueur (métrique) | 58.4 cm |
| Certifications/Conformité | Certificate of Conformance; ISO 9001 Certified Facility |
| Jetable | Reusable |
| Matériau | Stainless Steel (304), Electropolished, Polyketone |
| Type de produit | Double Bucket Cart |
| Type d’emballage | One kit, frame with two or three buckets per case |
| À utiliser avec (application) | Cleaning Walls, Floors and Ceilings |
| Longueur (impériale) | 23 in. |
| Couleur | Blue, Yellow |
| Largeur (métrique) | 55.9 cm |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 1 Ea. |
| Taille (métrique) de l’ouverture | 22.9 x 48.3 cm |
| Largeur (impériale) | 22 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Instructions d’entretien | Store at ambient temperature. Rinse to remove disinfectant before autoclave or Storage. |
Micronova™ MegaWringer™ Flat Head Mop Wringer
Unique stainless steel and polyketone flat head mop wringer that uses the leverage of the mop handle to exert downward wringing pressure, doing away with the need to bend and press while cleaning.
Contec™ Hands-Free Removal Tool and Bag Holder
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
A hands-free removal tool to use with the range of QuickTask Mop Heads.
Contec™ Disposal Bag for Mop Head Removal Tool
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Contec Compact Bucket System is an all-in-one solution to make cleaning and disinfecting easier and more efficient
Contec™ Irradiated Disposable Bag for Mop Head Removal Tool
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
For use with Contec Compact Stainless Steel Bucket System (2940P3S).
Contec™ Polypropylene Double Bucket System
Support general purpose and controlled environment cleaning with this fully autoclavable system. The Contec™ Polypropylene Double Bucket System features a cart that holds the different colored buckets together securely and a downpress wringer for efficient mop wringing.
Contec™ Compact Bucket System
Contec Compact Bucket System is an all-in-one solution to make cleaning and disinfecting easier and more efficient
| Jetable | Reusable |
|---|---|
| Quantité | 1 Ea. |
Contec™ Stainless Steel Sieve for Polypropylene Buckets
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Contec Stainless Steel Sieve is for use with Contec Polypropylene Buckets.
| À utiliser avec (équipement) | Compact Bucket System |
|---|---|
| Capacité (métrique) | For 15 L Buckets |
| Jetable | Reusable |
| Matériau | Stainless Steel |
| Stérilité | Non-sterile |
| Capacité (impériale) | For 3.9 gal. Buckets |
| Quantité | 1 Ea. |
| Autoclavable | Autoclavable |
Contec™ Caster Wheels for Carts
Replace damaged wheels on Contec™ carts for improved system use. Contec™ Caster Wheels for Carts are intended for use with Contec carts 2720 and 2721 (Cat. Nos. 19-168-744 and 19-033-778).
Micronova™ SlimLine™ Cleanroom Cart System - Wringer
A durable, double or triple bucket cart system with an electropolished, stainless steel frame, optional wringer bar, and three grip-it holders for easy storage and interchange of handles and mop heads. Systems comes standard with color coded, 22.7 liter (6 gal.) polypropylene buckets.
Micronova™ Stainless Steel Compact Cart and Bucket System
A compact and highly maneuverable stainless steel cart system with 360° rotation Prevenz Antimicrobial Wheels and smooth, molded stainless steel buckets. Available in single, double and triple bucket configurations.
| Longueur (métrique) | 53.3 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 21 in. |
| Hauteur (impériale) | 17 in. |
| Hauteur (métrique) | 43.2 cm |
| À utiliser avec (équipement) | Slim-T Wringer series, fits 18 in. W mops |
| Matériau | Stainless Steel (304), Electropolished, Polyketone |
| Stérilité | Non-sterile |
| Capacité (impériale) | 8 gal. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Instructions d’entretien | Store at Ambient Temperature. Rinse to remove disinfectant before Autoclave or Storage |
| À utiliser avec (application) | Cleaning Walls, Floors and Ceilings |
Micronova™ Stainless Steel Compact Cart with Buckets
A compact and highly maneuverable stainless steel cart system with 360° rotation Prevenz Antimicrobial Wheels and smooth, molded stainless steel buckets. Available in single, double and triple bucket configurations.