Controlled Environments Cleaning Buckets, Bucket Systems, and Wringers
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (16)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (16)
- (4)
- (2)
- (5)
- (1)
- (3)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (20)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Micronova™ Scoops
Durable polypropylene scoop, available in sizes from 75 cc to 1100 cc. Ideal for scooping and sampling powders, granules, and pastes.
| Matériau | Polypropylene |
|---|---|
| Type de produit | Scoop |
Contec Compact Bucket System, Stainless Steel Debris Screen
Component of the Compact Bucket System which is an improved versatile multiple bucket system for use with Contec’s flat and curved mops.
Contec Compact Multi-Bucket System
Component of the Compact Bucket System which is an improved versatile multiple bucket system for use with Contec's flat and curved mops.
| Matériau | Polypropylene Bucket, Stainless Steel Cart |
|---|
Contec Multi Bucket System with String Mops
Contec's Multi-Bucket System offers flexibility with two or three buckets in stainless steel or polypropylene.
| Type de produit | 2 Bucket System |
|---|
Contec™ Debris Screen for Contec Polypropylene Buckets
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Contec Debris Screen is to be positioned in the base of a Contec polypropylene bucket to prevent the mop from touching the bottom of the bucket where unwanted contaminants settle
Micronova™ SlimLine™ Buckets
These rectangular, 6 gallon buckets with a 20-inch width are an ideal choice for use with flat head mops and string mops in controlled environments. Designed for stand alone use or as replacements for Micronova SlimLine™ and SlimT™ Series Carts.
| Longueur (métrique) | 55.9 cm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 10.5 in. |
| À utiliser avec (équipement) | SlimLine mop and Bucket System |
| Matériau | Polypropylene |
| Type de produit | Mop Bucket |
| Dimensions | 55.9 x 30.5 x 26.7 cm (22 x 12 x 10.5 in.) |
| À utiliser avec (application) | Cleaning Walls, Floors and Ceilings |
| Longueur (impériale) | 22 in. |
| Largeur (métrique) | 30.5 cm |
| Hauteur (métrique) | 26.7 cm |
| Capacité (métrique) | 22.7 L |
| Stérilité | Non-sterile |
| Capacité (impériale) | 6 gal. |
| Largeur (impériale) | 12 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Instructions d’entretien | Store at Ambient Temperature. To Autoclave - do not stack - invert Bucket to allow drainage. |
Contec™ Polypropylene Double Bucket System
Support general purpose and controlled environment cleaning with this fully autoclavable system. The Contec™ Polypropylene Double Bucket System features a cart that holds the different colored buckets together securely and a downpress wringer for efficient mop wringing.
Micronova™ SlimLine™ Cleanroom Cart System - Wringer
A durable, double or triple bucket cart system with an electropolished, stainless steel frame, optional wringer bar, and three grip-it holders for easy storage and interchange of handles and mop heads. Systems comes standard with color coded, 22.7 liter (6 gal.) polypropylene buckets.
Micronova NovaSat™ Charging Systems
The NovaSat™ charging system is expertly designed for quick and efficient mop pre-saturation with simultaneous reduction and reclamation of excess liquid in one compact device.
Contec™ Irradiated Disposable Bag for Mop Head Removal Tool
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
For use with Contec Compact Stainless Steel Bucket System (2940P3S).
Contec™ Irradiated Polyethylene Bucket Liners
Fits 5 gal. (20 L) and 6.5 gal. (25 L) and 7 gal. (27 L) buckets. Contec™ Bucket Liners protect buckets and disinfectant solutions by reducing the opportunity for cross contamination.
Contec™ Caster Wheels for Carts
Replace damaged wheels on Contec™ carts for improved system use. Contec™ Caster Wheels for Carts are intended for use with Contec carts 2720 and 2721 (Cat. Nos. 19-168-744 and 19-033-778).
Micronova™ Stainless Steel Compact Cart and Bucket System
A compact and highly maneuverable stainless steel cart system with 360° rotation Prevenz Antimicrobial Wheels and smooth, molded stainless steel buckets. Available in single, double and triple bucket configurations.
| Longueur (métrique) | 53.3 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 21 in. |
| Hauteur (impériale) | 17 in. |
| Hauteur (métrique) | 43.2 cm |
| À utiliser avec (équipement) | Slim-T Wringer series, fits 18 in. W mops |
| Matériau | Stainless Steel (304), Electropolished, Polyketone |
| Stérilité | Non-sterile |
| Capacité (impériale) | 8 gal. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Instructions d’entretien | Store at Ambient Temperature. Rinse to remove disinfectant before Autoclave or Storage |
| À utiliser avec (application) | Cleaning Walls, Floors and Ceilings |