Proteins and Derivatives
Large molecules consisting of amino acids linked by peptide (amide) bonds; useful for a broad range of procedures including cell culture, electrophoresis, ELISA, flow cytometry, immunoprecipitation, bioactivity processes, and more.
Résultats de la recherche filtrée
Les produits de certains de nos fournisseurs ne s'affichent pas dans les résultats de la recherche filtrée. Veuillez
supprimer tous les filtres
pour voir ces produits.
Rechercher dans les résultats
Recherche par mot-clé:
Effacer la recherche
1
–
15
de
145
résultats
Invitrogen™ Concanavalin A (Con A) Conjugates
Thermo Fisher Scientific offers a broad selection of Invitrogen concanavalin A (Con A) conjugates, including Alexa Fluor™ and Alexa Fluor™ Plus conjugates.
| Type de ligand | Lectin |
|---|---|
| Catégorie de recherche | Imaging |
| Pureté ou qualité | Imaging Quality |
| Réactivité croisée | α-man, α-glc |
| Famille de protéines | Lectins |
| Espèces | C. ensiformis |
| Conditions d’expédition | Room Temperature |
| Marqueur de protéine | None |
| Source | Canavlia ensiformis |
| Forme | Lyophilized |
| Recombinant | Native |
| À utiliser avec (application) | Immunocytochemistry,Immunohistochemistry,Immunofluorescence |
Invitrogen™ Wheat Germ Agglutinin (WGA)
Thermo Fisher Scientific offers bright conjugates of wheat germ agglutinin (WGA) and Alexa Fluor, Alexa Fluor Plus, and other dyes. Fluorescent WGA conjugates bind to carbohydrates and are used for various cell biology applications such as plasma membrane labeling and cell painting assays.
| Protéine | Fluorescent lectins |
|---|---|
| Type de ligand | N-acetylglucosamine and N-acetylneuraminic acid (sialic acid) residues |
| Forme protéique | Heterodimer |
| Sous-type de protéine | Agglutinin |
| Système d’expression | Wheat germ |
| Famille de protéines | Lectins |
| Espèces | Wheat |
| Marqueur de protéine | None |
| À utiliser avec (application) | Flow Cytometry,Immunocytochemistry,Immunofluorescence,Immunohistochemistry,Cell Painting |
Invitrogen™ Lens Culinaris (Edible Lentil) Agglutinin (LCA), fluorescein (FITC)
Lens Culinaris Agglutinin (LCA), fluorescein ( FITC), is a bright-green LCA-fluorophore conjugate that is sourced from a common edible lentil.
| État réglementaire | RUO |
|---|---|
| Poids moléculaire | 29 kDa |
| Conjugué | Unconjugated |
| Formule | TBS with 0.15 M NaCl and no preservative; pH 7.4 |
| Nom | Bovine SPARC |
| Source | Bovine |
| Forme | Liquid |
| À utiliser avec (application) | Control |
| État réglementaire | RUO |
|---|---|
| Poids moléculaire | 450 kDa |
| Conjugué | Unconjugated |
| Concentration | 8 mg/mL |
| Formule | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Nom | Human Thrombospondin-1 |
| Source | Human |
| Forme | Liquid |
| À utiliser avec (application) | Control |
| Numéro d’adhésion | P00734 |
|---|---|
| Type de produit | Protein |
| Conjugué | Unconjugated |
| Concentration | 8.2 mg/mL |
| Nom | Human Prothrombin (Factor II) Fragment 1.2 |
| À utiliser avec (application) | Neutralization |
| Forme | Liquid |
| Nom usuel | Prothrombin Fragment 1.2 |
| État réglementaire | RUO |
| Poids moléculaire | 34.566 kDa |
| Conditions de stockage | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
| Identification génétique (Entrez) | 2147 |
| Méthode de purification | SDS-PAGE |
| Symbole de gène(s) | F2 |
| Formule | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Alias de gène | Activation peptide fragment 1; Activation peptide fragment 2; Coagulation factor II; coagulation factor II (thrombin); coagulation factor II, thrombin; F2; prepro-coagulation factor II; prothrombin; prothrombin B-chain; PT; RPRGL2; serine protease; THPH1; Thrombin heavy chain; Thrombin light chain |
| Numéro d’adhésion | P00747 |
|---|---|
| Type de produit | Protein |
| Conjugué | Unconjugated |
| Concentration | 9 mg/mL |
| Nom | Human glu-Plasminogen CHOII |
| À utiliser avec (application) | Neutralization |
| Forme | Liquid |
| Nom usuel | glu-Plasminogen CHOII |
| État réglementaire | RUO |
| Poids moléculaire | 88 kDa |
| Conditions de stockage | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
| Identification génétique (Entrez) | 5340 |
| Méthode de purification | SDS-PAGE |
| Symbole de gène(s) | PLG |
| Formule | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Alias de gène | Activation peptide; Angiostatin; plasmin; Plasmin heavy chain A; Plasmin heavy chain A, short form; Plasmin light chain B; Plasminogen; PLG |
| État réglementaire | RUO |
|---|---|
| Poids moléculaire | 36.7 kDa |
| Conjugué | Unconjugated |
| Concentration | 6.5 mg/mL |
| Formule | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Nom | Bovine alpha-Thrombin |
| Source | Bovine |
| Forme | Liquid |
| À utiliser avec (application) | Control |
| État réglementaire | RUO |
|---|---|
| Poids moléculaire | 58.7 kDa |
| Conjugué | Unconjugated |
| Concentration | 7.6 mg/mL |
| Formule | 0.05 M potassium phosphate with 0.075 mM EDTA, 7.5 mM KCl and no preservative; pH 7.4 |
| Nom | Human Serpin F2 |
| Source | Human |
| Forme | Liquid |
| À utiliser avec (application) | Control |
| État réglementaire | RUO |
|---|---|
| Poids moléculaire | 36.7 kDa |
| Conjugué | Unconjugated |
| Concentration | 3.8 mg/mL |
| Formule | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Nom | Human alpha-Thrombin |
| Source | Human |
| Forme | Liquid |
| À utiliser avec (application) | Control |
| État réglementaire | RUO |
|---|---|
| Poids moléculaire | 36.7 kDa |
| Conjugué | Unconjugated |
| Concentration | 3 mg/mL |
| Formule | 50% water with no preservative |
| Nom | Human alpha-Thrombin (FPR-CK) |
| Source | Human |
| Forme | Liquid |
| À utiliser avec (application) | Control |
| État réglementaire | RUO |
|---|---|
| Poids moléculaire | 55.1 kDa |
| Conjugué | Unconjugated |
| Concentration | 6.0 mg/mL |
| Formule | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Nom | Bovine Factor X |
| Source | Bovine |
| Forme | Liquid |
| À utiliser avec (application) | Control |
| Numéro d’adhésion | P00743 |
|---|---|
| Type de produit | Protein |
| Conjugué | Unconjugated |
| Concentration | 3.3 mg/mL |
| Nom | Bovine Factor Xa |
| À utiliser avec (application) | Bioactivity |
| Forme | Liquid |
| Nom usuel | Factor Xa |
| État réglementaire | RUO |
| Poids moléculaire | 45.3 kDa |
| Conditions de stockage | -20°C, Avoid Freeze/Thaw Cycles |
| Activité | Specific Activity = 4955 U/mg |
| Identification génétique (Entrez) | 280787 |
| Méthode de purification | SDS-PAGE |
| Symbole de gène(s) | F10 |
| Formule | 50% water with 50% glycerol and no preservative |
| Alias de gène | Activated factor Xa heavy chain; Coagulation factor X; F10; F10a; Factor X heavy chain; Factor X light chain; factor Xa; FX; FXA; prothrombinase; stuart factor; Stuart-Prower factor; Unknown (protein for IMAGE:8121240); unnamed protein product |
| État réglementaire | RUO |
|---|---|
| Poids moléculaire | 35.8 kDa |
| Conjugué | Unconjugated |
| Formule | 0.025 M HEPES with 0.15 M NaCl and no preservative; pH 7.4 |
| Nom | Human beta-Thromboglobulin |
| Source | Human |
| Forme | Liquid |
| À utiliser avec (application) | Control |