Nutritional Supplements
- (27)
- (2)
- (6)
- (1)
- (2)
- (5)
- (21)
- (80)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (4)
- (6)
- (3)
- (23)
- (7)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (18)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (32)
- (34)
- (18)
- (32)
- (20)
- (18)
- (2)
- (1)
- (30)
- (14)
- (14)
- (7)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (9)
- (7)
- (7)
- (4)
- (5)
- (5)
- (1)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
Résultats de la recherche filtrée
Gibco™ CHO CD EfficientFeed™ A AGT™ Nutrient Supplement
CHO CD EfficientFeed™ A AGT™ Nutrient Supplement
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Wet Ice |
|---|---|
| Lignée cellulaire | CHO |
| Type de produit | Nutrient Supplement |
| Testé pour | Solubility |
| Avec additifs | Sodium Pyruvate,Sodium Bicarbonate |
| Forme | AGT |
| Contenu et stockage | Store at 2 to 8°C |
| Taux de sérum | Serum-Free |
| Type de culture | Suspension Cell Culture |
| Remarques | Chemically Defined Nutrient Feeding Supplement |
| Grade de qualité ou de pureté | Cell Culture Grade, Qualified for Further Manufacturing, Research Grade |
| Stérilité | Non-sterile |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Taux d’endotoxine | Low |
| Gamme de produit | AGT, EfficientFeed |
Gibco™ Difco™ Yeast Extract, low-dusting (LD)
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Formulation of culture media for cultivation of heterotrophic microorganisms
| Type de produit | Dehydrated Culture Media |
|---|---|
| Type de culture | Mammalian, Insect, Microbial |
| Type de cellules | Bacteria |
| Sources | Yeast, animal origin-free |
| Gamme de produit | Difco |
| Forme | Powder |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
Gibco™ Bacto™ TC Lactalbumin Hydrolysate
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
An animal origin peptone from the enzymatically hydrolyzed protein portion of milk whey.
| Type de produit | Dehydrated Culture Media |
|---|---|
| Sources | Animal Origin |
| Gamme de produit | Bacto |
| À utiliser avec (application) | Mammalian, bacterial, insect cell types, recombinant proteins and animal health vaccines |
| Forme | Powder |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
Corning™ Polysucrose 400, Powder
A synthetic polymer of sucrose and epichlorohydrin used for the density gradient separation of cells, cell membranes and virus cells
| Contenu et stockage | 15-30°C |
|---|
Corning™ MEM Vitamin Solution
Addition to medium improves growth and viability of propagating cells in culture while reducing the biosynthetic burden on these cells
Gibco™ CTS™ GlutaMAX™ Supplement
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
CTS™ GlutaMAX™ Supplement is an animal origin free (AOF) dipeptide alternative to L-glutamine, with increased stability that improves cell health. CTS™ GlutaMAX™ Supplement can be used as a direct substitute for L-glutamine at equimolar concentrations in mammalian and stem cell culture with minimal or no adaptation.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room Temperature |
|---|---|
| Forme | Liquid |
Gibco™ Bacto™ Proteose Peptone No. 2
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Enzymatic digest of protein
| Type de produit | Bacterial Media |
|---|---|
| Type de culture | Mammalian, Insect, Microbial |
| Sources | Animal Origin |
| Gamme de produit | Bacto |
| À utiliser avec (application) | Formulation of culture media for the cultivation of heterotrophic microorganisms |
| Forme | Powder |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
| Type de produit | Yeast |
|---|
Gibco™ Resurge™ CD4 Supplement, without glucose and L-glutamine
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
A diverse set of fully chemically defined, animal origin–free and protein-free cell culture supplements, which help promote cell growth and boost protein production.
| Format | Bottle(s) |
|---|---|
| Lignée cellulaire | CHO |
| Type de produit | Media Supplement |
| Type de culture | Mammalian Cell Culture |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free |
| Sources | Animal origin-free |
| Gamme de produit | Resurge |
| Forme | Powder |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2°C to 8°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
Gibco™ EfficientFeed™ A+ AGT™ Supplement
Gibco™ EfficientFeed™ A+ (Plus) AGT™ Supplement is a dry-format single-part supplement for fed batch addition to the culture of multiple cell lines to assist with process development and maximization of bioreactor utilization.
| Lignée cellulaire | CHO DG44, CHO, CHO-S, cGMP Banked, CHO-S, CHO-K1 |
|---|---|
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Gamme de produit | EfficientFeed |
| Forme | AGT |
| Contenu et stockage | Store in refrigerator (2–8°C). Protect from light and moisture. |
Gibco™ Starter Pak No. 3
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Provides a variety of yeast and soy products, ideal for processes where an animal origin-free medium is preferred.
Gibco™ Resurge™ CD1 Supplement, without glucose and L-glutamine
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
A diverse set of fully chemically defined, animal origin–free and protein-free cell culture supplements, which help promote cell growth and boost protein production.
| Format | Bottle(s) |
|---|---|
| Lignée cellulaire | CHO |
| Type de produit | Media Supplement |
| Type de culture | Mammalian Cell Culture |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free |
| Sans additif | No Glutamine |
| Sources | Animal origin-free |
| Gamme de produit | Resurge |
| Forme | Powder |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2°C to 8°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
Gibco™ Efficient-Pro™ DPM Feed Enhancer
Efficient-Pro DPM Feed Enhancer is a dry-format next-generation Chinese Hamster Ovary (CHO) feed enhancer used in the production of monoclonal antibodies (mAbs), offering significant performance and ease-of-use improvements compared to other products.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room temperature |
|---|---|
| Lignée cellulaire | CHO-K1 GS, CHO-K1 |
| Type de produit | CHO Media Supplement |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Type de cellules | Mammalian Cell Culture |
| Forme | Dehydrated, powder |
| Contenu et stockage | Store in the dark at 2°C to 8°C. |
Gibco™ Efficient-Pro™ AGT™ Feed 1
Gibco™ Efficient-Pro™ Feed 1 helps deliver superior performance, improved product titer, better protein quality and lot-to-lot consistency for more control and predictability. Feed 1 is chemically defined for maximum feeding flexibility and pairs best with feeds for CHO-K1, and CHO-DG44 cells.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room temperature |
|---|---|
| Caractéristiques vertes | Sustainable packaging |
| Lignée cellulaire | CHO-DG44, CHO-S, CHO-K1, GS-CHO |
| Type de culture | Mammalian Cell Culture |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Forme | AGT |
| Contenu et stockage | Store in the dark at 2–8°C. |