Nutritional Supplements
- (27)
- (6)
- (2)
- (2)
- (26)
- (1)
- (80)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (23)
- (9)
- (7)
- (2)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (24)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (52)
- (52)
- (50)
- (32)
- (1)
- (21)
- (6)
- (16)
- (1)
- (1)
- (33)
- (2)
- (10)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
Gibco™ CHO CD EfficientFeed™ A AGT™ Nutrient Supplement
CHO CD EfficientFeed™ A AGT™ Nutrient Supplement
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Cell Line | CHO |
| Content And Storage | Store at 2 to 8°C |
| Purity or Quality Grade | Cell Culture Grade, Qualified for Further Manufacturing, Research Grade |
| Form | AGT |
| Tested For | Solubility |
| Endotoxin Level | Low |
| Sterility | Non-sterile |
| Remarks | Chemically Defined Nutrient Feeding Supplement |
| With Additives | Sodium Pyruvate,Sodium Bicarbonate |
| Product Type | Nutrient Supplement |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Product Line | AGT, EfficientFeed |
| Serum Level | Serum-Free |
Gibco™ Difco™ Yeast Extract, low-dusting (LD)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Formulation of culture media for cultivation of heterotrophic microorganisms
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Product Type | Dehydrated Culture Media |
| Form | Powder |
| Culture Type | Mammalian, Insect, Microbial |
| Source | Yeast, animal origin-free |
| Product Line | Difco |
| Cell Type | Bacteria |
Gibco™ Bacto™ TC Lactalbumin Hydrolysate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
An animal origin peptone from the enzymatically hydrolyzed protein portion of milk whey.
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Product Type | Dehydrated Culture Media |
| Form | Powder |
| For Use With (Application) | Mammalian, bacterial, insect cell types, recombinant proteins and animal health vaccines |
| Source | Animal Origin |
| Product Line | Bacto |
Corning™ Polysucrose 400, Powder
A synthetic polymer of sucrose and epichlorohydrin used for the density gradient separation of cells, cell membranes and virus cells
| Content And Storage | 15-30°C |
|---|
Gibco™ CHO CD EfficientFeed™ B AGT™ Nutrient Supplement
CHO CD EfficientFeed™ B AGT™ Nutrient Supplement
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Cell Line | CHO |
| Content And Storage | Dry format medium Store at 2 to 8°C, Store Dark and Dry |
| Purity or Quality Grade | Cell Culture Grade, Qualified for Further Manufacturing, Research Grade |
| Form | AGT |
| Without Additives | No Glutamine,No Phenol Red,No Insulin |
| Tested For | Solubility |
| Endotoxin Level | Low |
| Sterility | Non-sterile |
| Remarks | Chemically Defined Nutrient Feeding Supplement |
| With Additives | Sodium Pyruvate,Sodium Bicarbonate |
| Product Type | Nutrient Supplement |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Serum Level | Serum-Free |
Gibco™ Cell Medium ACF, without glutamine and NaHCO3
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A complete medium.
Gibco™ Difco™ Tryptone Peptone
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Difco Tryptone Peptone is an animal origin (AO) pancreatic digest of casein. In addition to providing a unique nutritional profile, it has a higher nitrogen content than our other casein products. Tryptone Peptone supports the growth of many different types of bacteria and fungi, including fastidious organisms and in toxin production.
| Content And Storage | Store at 2°C to 25°C in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Product Type | Bacterial Media |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 1460 Days |
| For Use With (Application) | Dehydrated culture media |
| Source | Animal Origin |
Cytiva HyClone™ Cell Boost 1 Supplement
Supplements cell culture with amino acids, vitamins, and glucose and manufactured to meet cGMP manufacturing standards and QC specifications.
| Purity or Quality Grade | Cell Culture Grade, Qualified for Further Manufacturing, Research Grade |
|---|
Gibco™ Difco™ Phytone™ Supplement, ultra-filtered (UF)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For cell culture applications.
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Culture Type | Mammalian, Insect, Microbial |
| For Use With (Application) | Cell Culture |
| Source | Animal origin-free |
| Product Line | Difco |
Gibco™ Resurge™ CD3 Supplement, without glucose and L-glutamine
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A diverse set of fully chemically defined, animal origin–free and protein-free cell culture supplements, which help promote cell growth and boost protein production.
| Cell Line | CHO |
|---|---|
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 8°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
| Format | Bottle(s) |
| Product Type | Media Supplement |
| Form | Powder |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free |
| Source | Animal origin-free |
| Product Line | Resurge |
Gibco™ Starter Pak No. 2
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Contain a variety of animal origin and animal origin-free peptones that offer many essential nutrients needed for the production of human and animal vaccines.
Gibco™ EfficientFeed™ B+ AGT™ Supplement
Dry-format, single-part supplement for fed batch addition to the culture of multiple cell lines to assist with process development and maximization of bioreactor utilization
| Cell Line | CHO DG44, CHO, CHO-S, cGMP Banked, CHO-S, CHO-K1 |
|---|---|
| Content And Storage | Store in refrigerator (2–8°C). Protect from light and moisture. |
| Product Type | Nutrient Supplement |
| Form | AGT |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Product Line | EfficientFeed |
Gibco™ Efficient-Pro™ Feed Enhancer
Efficient-Pro Feed Enhancer is a liquid next-generation Chinese Hamster Ovary (CHO) feed enhancer used in the production of monoclonal antibodies (mAbs), offering significant performance and ease-of-use improvements compared to other products.