Shelving Posts and Accessories
- (1)
- (1)
- (1)
- (31)
- (131)
- (1)
- (3)
- (21)
- (1)
- (3)
- (10)
- (3)
- (3)
- (11)
- (1)
- (3)
- (33)
- (2)
- (2)
- (68)
- (16)
- (132)
- (7)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Cross Member
Fisherbrand™ Cross Members are meant to span between two Island Stanchions for stability and a clean look.
| Couleur | White |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 2 in. |
| Hauteur (métrique) | 5.1 cm |
| Matériau | Steel |
| Type de produit | Cross Member |
| Profondeur (impériale) | 3 in. |
| Comprend | End caps and installation hardware |
| Profondeur (métrique) | 7.6 cm |
Fisherbrand™ Rear Retaining Lip
Fisherbrand™ Rear Retaining Lips provide a rear lip for island or peninsula shelving.
| Couleur | White |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 2 in. |
| Hauteur (métrique) | 5.1 cm |
| Matériau | Steel |
| Type de produit | Rear Retaining Lip |
| Profondeur (impériale) | 2 in. |
| Profondeur (métrique) | 5.1 cm |
Fisherbrand™ Notched Phenolic Shelving
Fisherbrand™ Notched Phenolic Shelving is made out of chemical resistant black phenolic resin. Notched to create a pass-thru shelf with island stanchions.
| Couleur | Black |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 1 in. |
| Hauteur (métrique) | 2.5 cm |
| Matériau | Phenolic |
| Type de produit | Notched Shelf |
Fisherbrand™ Class 100 Cleanroom Laminated Top Shelf with Built-In LED Light
Built-in undershelf LED light provides extra light on the work surface for a specific work or detail that requires higher brightness than existing light fixture. LED light does not have toxic mercury gas and buzzing sound as in fluorescent bulb.
| Couleur | White |
|---|---|
| Profondeur (impériale) d’étagère | 12 in. |
| Type de produit | Cleanroom Laminated Top Shelf with Built-In LED Light |
| Garantie | 25 year unconditional manufacturer warranty |
| Tension | Input: 100/240 V, Output: 12 V DC |
| Comprend | One piece laminated top shelf, one pair of shelf bracket and one piece of power adapter |
| Hertz | 50/60 Hz |
Fisherbrand™ Class 100 Cleanroom ESD Laminated Top Shelf with Built-In LED Light
Built-in undershelf LED light provides extra light on the work surface for a specific work or detail that requires higher brightness than existing light fixture. LED light does not have toxic mercury gas and buzzing sound as in fluorescent bulb.
| Couleur | White |
|---|---|
| Profondeur (impériale) d’étagère | 12 in. |
| Type de produit | ESD Laminated Cleanroom Top Shelf with Built-In LED Light |
| Garantie | 25 year unconditional manufacturer warranty |
| Tension | Input: 100/240 V, Output: 12 V DC |
| Comprend | One piece ESD laminated top shelf, one pair of shelf bracket and one piece of power adapter |
| Hertz | 50/60 Hz |
| Type de produit | ESD-Laminated Cleanroom Bottom Shelf |
|---|---|
| Profondeur (impériale) | 15 in. |
| Profondeur (métrique) | 38.1 cm |
Fisherbrand™ Class 100 Cleanroom ESD Laminated Top Shelf
12 in. deep cleanroom-grade top shelves that provide additional space.
| Couleur | White |
|---|---|
| Profondeur (impériale) d’étagère | 12 in. |
| Type de produit | ESD-Laminated Cleanroom Top Shelf |
| Comprend | One piece laminated top shelf and one pair of shelf bracket |
| Matériau de l’étagère | Particle board, Laminate, Aliminum lining |
| Type de produit | Cleanroom Laminated Bottom Shelf |
|---|---|
| Profondeur (impériale) | 15 in. |
| Profondeur (métrique) | 38.1 cm |
Fisherbrand™ Adjustable Height Workbench Shelves with Cleanroom Laminate
Cleanroom top shelves for BenchPro Workbenches have a 400 lb. capacity and are adjustable on 1-in. increments without the use of tools.
| Type de produit | Adjustable Height Top Shelves w/Cleanroom Laminate |
|---|---|
| Profondeur (impériale) | 12 in. |
| Profondeur (métrique) | 30.4 cm |
Wanzl Bulk Shelving Add On Unit
Bulk shelving systems from Wanzl provides maximum utilization and high load capacity. Our shelves are built for strength and durability and hold up to 900 lb. per shelf. Starter and add on units are available, as well as a variety of accessories for customization.
| Couleur | Chrome |
|---|---|
| Matériau | Steel |
| Type d’étagère | Add on Unit |
| À utiliser avec (application) | Shelving |
Metro™ Super Erecta SiteSelect Industrial Wire Shelving Post, Metroseal Gray Epoxy
Super Erecta SiteSelect Industrial Wire Shelving Posts provide a visual guide for positioning and adjusting shelves.
| Couleur | Gray |
|---|---|
| Avec roulettes | No |
| À utiliser avec (équipement) | Super Erecta Shelving |
| Matériau | Epoxy-coated Steel |
| Garantie | Product will be free from defects in material and workmanship under normal use, service and maintenance for a period of one (1) year from the date of shipment of the Product by Seller, unless otherwise specified by Seller in writing. Metroseal shelves and posts also carry a twelve (12) year warranty against rust formation and corrosion. |
| Diamètre (métrique) | 25.4 mm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | All Laboratory and Clean Room Non-Autoclavable Applications |
Metro™ Super Erecta™ Heavy Duty Stainless Steel Cantilever Shelf
Heavy duty stainless steel cantilever shelf is a handy and easy way to expand shelving space in Metro™ Super Erecta™ systems.
| Largeur (métrique) | 30.48 cm |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | HD Super™ |
| Type de produit | Wire Shelf |
| Largeur (impériale) | 12 in. |
Metro™ Super Adjustable Super Erecta™ Wire Shelf, Chrome Finish
Unique, open-wire design of chrome finish shelf permits many configurations, free circulation of air, and minimizes dust accumulation.
| À utiliser avec (équipement) | Metro™ Super Erecta™ adjustable shelving system |
|---|---|
| Matériau | Chrome |
| Type de produit | Wire Shelf |
| Comprend | Four non conductive sleeve/wedges |
| À utiliser avec (application) | Ideal for Drying, Non-corrosive Environments |
MetroMax i MX2454F Plastic Industrial Shelf with Solid Mat
MetroMax i shelving offers an all polymer corrosion proof shelving constructed of advanced polymers and Type 304 stainless corners.
Metro™ Super Erecta™ Wire Shelf, Chrome Finish
Wire shelves in chrome finish allow adjustable configurations when used with Metro Super Erecta shelving systems.
| À utiliser avec (équipement) | Metro™ Super Erecta™ shelving system |
|---|---|
| Matériau | Chrome |
| Type de produit | Wire Shelf |
| Comprend | Plastic sleeves and wedges |