Furniture
Filtered Search Results
Fisherbrand™ ADA Height Wood Fixed Height Table, 72 in. Wide, Black Phenolic Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Phenolic Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 85.1 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 72 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 182.9 cm |
| Height (English) | 33.5 in. |
Fisherbrand™ Phenolic Standing Height Cabinet
Fisherbrand™ Phenolic Casework is designed to rugged use in wet areas where corrosion or rust are of concern.
| Height (Metric) | 88.6 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 22 in. |
| No. of Shelves | 1 |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| No. of Drawers | 2 |
| Material | Phenolic |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Height (English) | 34.875 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Fixed Height Table, 72 in. Wide, Black Epoxy Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Epoxy Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 91.4 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 72 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 182.9 cm |
| Height (English) | 36 in. |
Fisherbrand™ Base Cabinet Corner Filler
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Base Cabinet Corner Fillers are meant to close up the gap between two cabinets in a corner.
| Includes | Slip Fit Trim Angle |
|---|---|
| Height (Metric) | 89.2 cm |
| Product Type | Corner Filler |
| Color | White |
| Material | Steel |
| Height (English) | 35.1 in. |
Fisherbrand™ Phenolic Wall Cabinet, Right Hinged
Fisherbrand™ Phenolic Casework is designed to rugged use in wet areas where corrosion or rust are of concern.
| Height (Metric) | 76.2 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 13 in. |
| Depth (Metric) | 33 cm |
| No. of Drawers | 2 |
| Material | Phenolic |
| No. of Doors | 1 |
| Cabinet Type | Wall |
| Door Type | Framed Glass Door |
| Hinge Side | Right |
| Height (English) | 30 in. |
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Chair - Medium Bench Height with Chrome Foot Ring and Seat Tilt
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Chairs are height adjustable for 36 in. work surfaces and feature ergonomic adjustments, electro-static dissipating components, and self-skinning polyurethane. Ideal for static-sensitive applications.
| Load Bearing Capacity (English) | 300 lb. |
|---|---|
| Footrest Size (English) | 20 in. |
| With Tilt | Yes |
| Footrest | Yes |
| Seating Height | Medium Bench Height |
| Color | Black |
| Material | Polyurethane |
| Adjustable (Height) | 20.25 to 28 in. |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | No |
| Includes | Round tube chrome foot ring with internal lock |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 136 kg |
| With Lumbar Support | No |
| Product Type | ESD Chair |
| Back Style | Standard |
| Seat Tilt | Ergonomic 8 degree forward and 3 degree backward seat tilt locks in place |
| Weight (English) | 35 lb. |
| Certifications/Compliance | ANSI/ESD-STM-12.1-2006 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Base Material | Polished Cast Aluminum |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Knee Space Panels for use with Drawer Apron Frames, 30 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Knee Space Panels bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 73.7 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 1 in. |
| Width (English) | 30 in. |
| For Use With (Equipment) | Drawer Apron Frames |
| Depth (Metric) | 2.5 cm |
| Width (Metric) | 76.2 cm |
| Height (English) | 29 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Corner Filler, Adjustable
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Corner Fillers bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 89.2 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 2 to 12 in. |
| Width (English) | 2 to 12 in. |
| Depth (Metric) | 5.1 to 30.5 cm |
| Width (Metric) | 5.1 to 30.5 cm |
| Height (English) | 35 in. |
Fisherbrand™ Suspended Pencil Drawer Painted Steel Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Suspended Pencil Drawer Painted Steel Cabinets are durable and constructed with SEFA 8 Metal compliant load-bearing capacity.
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Chair High Bench Height with Medium Back, Foot Ring and ESD Stationary Glides
Adjustable polyurethane ESD chair with medium back and chrome foot ring.
Fisherbrand™ Medium Bench Height EKO Vinyl Chair with Seat Tilt, Black Foot Ring, and Non-brake Casters
Adjustable medium bench height EKO vinyl chair with seat tilt, black foot ring, and non-brake casters.
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| Width (English) | 18 in. |
| Footrest | Yes |
| Seating Height | 20.5 to 28 in. |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 20.5 to 28 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 46 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | No |
| Includes | 18.25 in. Diameter Black Durable Nylon Reinforced Fiberglass |
| With Lumbar Support | Yes |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | Yes |
| Upholstery | Yes |
| Back Style | Standard |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Weight (English) | 35 lb. |
| Wheel Type | Casters |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
Fisherbrand™ Polyurethane ESD Tractor Stool Chrome Desk Height with ESD Stationary Glides
Adjustable chrome polyurethane ESD tractor stool.
Fisherbrand™ Medium Bench Height EKO Vinyl Chair with Seat Tilt, Adjustable Arms, Black Foot Ring, and Non-Brake Casters.
Adjustable medium bench height EKO vinyl chair with seat tilt, adjustable arms, black foot ring, and non-brake casters.
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| Width (English) | 18 in. |
| With Tilt | Yes |
| Seating Height | 20.5 to 28 in. |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 20.5 to 28 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 46 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | Yes |
| Includes | 18.25 in. Diameter Black Durable Nylon Reinforced Fiberglass |
| With Lumbar Support | Yes |
| Product Type | Laboratory Seat |
| Upholstery | Yes |
| Back Style | Standard |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Weight (English) | 45 lb. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
Fisherbrand™ High Bench Height EKO Vinyl Chair with Seat Tilt, Chrome Foot Ring and Stationary Glides
Adjustable high bench chair EKO vinyl chair.
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| Width (English) | 18 in. |
| Footrest | Yes |
| Seating Height | 24.75 to 34.5 in. |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 24.75 to 34.5 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 46 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | No |
| Includes | 20 in. Diameter Oval Tube Chrome Foot Ring with Internal Lock |
| With Lumbar Support | Yes |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | No |
| Upholstery | Yes |
| Back Style | Standard |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Weight (English) | 36 lb. |
| Wheel Type | Stationary Glides |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Seating Type | High Bench Height |
| Finish | Black |
| Holds | 300 lb. |
Fisherbrand™ High Bench Height EKO Vinyl Chair with Adjustable Arms, Black Foot Ring, Non-brake Casters
Adjustable high bench chair EKO vinyl chair with adjustable arms, black foot ring, and non-brake casters.
| Frame Type | Black Nylon Reinforced Fiberglass |
|---|---|
| Warranty | 15 Year Parts, Lifetime on Pneumatic Lift, 5 Year on Upholstery |
| Width (English) | 18 in. |
| With Tilt | No |
| Footrest | Yes |
| Lift Type | Pneumatic |
| Adjustable (Height) | 24.75 to 34.5 in. |
| For Use With (Application) | Laboratory Seating |
| Width (Metric) | 46 cm |
| Adjustable | Yes |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | Yes |
| Includes | 18.25 in. Diameter Black Durable Nylon Reinforced Fiberglass |
| With Lumbar Support | Yes |
| Product Type | Laboratory Seat |
| With Casters | Yes |
| Upholstery | Yes |
| Back Style | Standard |
| Frame Material | Nylon Reinforced Fiberglass |
| Weight (English) | 45 lb. |
| Wheel Type | Casters |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Black |
| Arm Style | 2-Way Adjustable Arms |
| Holds | 300 lb. |