Thermometer Accessories
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Traceable™ Platinum Ultra-Accurate Replacement Handle Probe
Traceable™ Platinum Ultra-Accurate Replacement Handle Probe is an accessory for use with Traceable Platinum Ultra-Accurate digital Thermometer.
Fisherbrand™ Traceable™ Platinum Ultra-Accurate Replacement Bullet™ Probe
Traceable™ Platinum Ultra-Accurate Replacement Bullet™ Probe is an accessory for use with Traceable Platinum Ultra-Accurate digital Thermometer.
Fisherbrand™ Traceable™ RTD Platinum Thermometer Replacement Probe
Traceable™ RTD Platinum Thermometer Replacement Probe for traceable RTD platinum.
Fisherbrand™ Type-K Digital Thermometer Probes
For use with all Fisherbrand Type-K Digital Thermometers including 15-077-10, -11, -14, -26 and 15-078-2, -3A, -3B and -39.
| For Use With (Equipment) | Digital Thermometer |
|---|---|
| Product Type | Type K Thermocouple Probe |
| Material | Stainless Steel |
Fisherbrand™ Replacement Probe for Traceable™ Digital Thermometer
For use with Traceable Digital Thermometer.
Corning™ PYREX™ Thermometer Adapter
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Component part for organic chemistry kit
| Includes | Rubber thermometer holder |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Thermometers |
| Product Type | Straight Adapter |
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | Replacement rubber thermometer holders |
Corning™ Rubber Thermometer Holder
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed for use with the No. 7711 mercury thermometer
H-B Instrument™ Five-Hole Stainless-Steel Clamping Thermometer Holder
Securely hold thermometers. Bel-Art™ SP Scienceware™ Five-Hole Stainless-Steel Clamping Thermometer Holder is spring loaded with rubber bumpers on a clip.
| Length (Metric) Cable | 101.5 cm |
|---|---|
| Length (English) Cable | 40 in. |
Bel-Art™ Polypropylene Clips for Thermometers
Easy-to-use, clips hold thermometers and probes from 3.2 to 11 mm (0.12 to 0.44 in.) in diameter securely in place
Cole-Parmer™ Digi-Sense™ Optional Tri-Pod Stand for Meters
Get the most out of your thermocouple meter with these accessories.
Cole-Parmer™ Digi-Sense™ Thermocouple Flexible Wire Probes - FEP-Insulated
FEP-Insulated Probes for Quick Readings in Hard to Reach Areas
Cole-Parmer™ Thermocouple General-Purpose Probe with Miniconnector
Thermocouple General-Purpose Probe with Miniconnector is designed for use with liquids, gases and semisolids.
| For Use With (Equipment) | Thermocouple thermometer |
|---|---|
| Product Type | Thermocouple Probe |
| Max. Temperature (English) | 1400°F |
| Temperature Range (English) | -310°F to +1400°F |
| Min. Temperature (English) | -310°F |
| Material | Stainless Steel,ABS Plastic |
| Temperature Range (Metric) | -190°C to +760°C |
| Max. Temperature (Metric) | 760°C |
| Min. Temperature (Metric) | -190°C |
Cole-Parmer™ RTD Probe with Handle
This RTD Probe with Handle is designed to give the same accuracy and benefits of an RTD Probe in a compact economical design.
| Product Type | RTD Probe |
|---|---|
| Min. Temperature (English) | -58°F |
| Min. Temperature (Metric) | -50°C |