Sorbents and Adsorbents
- (1)
- (11)
- (1)
- (13)
- (5)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (10)
- (3)
- (11)
- (4)
- (1)
- (7)
- (3)
- (6)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (14)
- (3)
- (2)
- (3)
- (13)
- (1)
- (11)
- (10)
- (3)
- (140)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (7)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (9)
- (8)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (6)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
| Longueur (métrique) | 48.2 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 19 in. |
| Couleur | White |
| Type | Absorbent Pad, Oil-only |
| Largeur (métrique) | 38.1 cm |
| Dimensions (L x l) | 48.2 x 38.1 cm (19 x 15 in.) |
| Matériau | Polypropylene |
| Largeur (impériale) | 15 in. |
Fisherbrand™ Universal All Purpose Absorbent Rolls
Designed for high wear resistance and ideal for foot traffic and walkways
| Couleur | Gray |
|---|---|
| Type | Universal All Purpose Absorbent Roll |
| Largeur (métrique) | 96.2 cm |
| Matériau | Polypropylene |
| Largeur (impériale) | 30 in. |
Fisherbrand™ Chemical Yellow Absorbent Pad
Color-coded for easy identification of different types of spills and hazards
Fisherbrand™ Universal All Purpose Absorbent Sock
Helps to control and contain spread of fluids in facility and around equipment
| Couleur | Gray |
|---|---|
| Type | Universal All Purpose Absorbent Pillow |
| Matériau | Polypropylene |
Fisherbrand™ Chemical Green Absorbent Sock
Chemically inert and does not react with aggressive fluids
| Longueur (métrique) | 48.2 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 19 in. |
| Couleur | Gray |
| Type | Universal All Purpose Absorbent Pad |
| Largeur (métrique) | 38.1 cm |
| Dimensions (L x l) | 48.2 x 38.1 cm (19 x 15 in.) |
| Matériau | Polypropylene |
| Largeur (impériale) | 15 in. |
| Couleur | White |
|---|---|
| Type | Absorbent Roll, Oil-only |
| Largeur (métrique) | 76.2 cm |
| Matériau | Polypropylene |
| Largeur (impériale) | 30 in. |
Fisherbrand™ Chemical Yellow Absorbent Roll
Color-coded for easy identification of different types of spills and hazards
Fisherbrand™ Universal Sorbents
Universal, nonselective sorbents can fully saturate in as little as 20 seconds.
| Matériau | Polypropylene |
|---|
Contec™ FoamZorb™
FoamZorb™ foam wipes for use in cleanroom, strong open cell structure, combine high absorbency with low levels of extractable residue and particles, easy to wipe with for spill pickup, solvent and solution application and ideal for lithographic screen cleaning
Brady™ Xplus™ Reform Medium Weight Roll Sorbents
ReForm™ absorbents are economical, offer superior absorbency compared to meltblown polypropylene, and are great for general industrial leaks, drips and spills.
SPC™ MAXX Enhanced SPC Rolls
Equally effective in soaking up petroleum-based solvents or paints, vegetable oils, and other nonwater soluble chemicals
| Longueur (métrique) | 45.7 m |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 150 ft. |
| Épaisseur | 2-ply |
| Couleur | Gray |
| Type | Universal Sorbent Roll |
| Matériau | Polypropylene |
| À utiliser avec (application) | Walkways, overspray leaks and drips, workstations, drums - liquid storage, outfalls and discharge ponds |