Microplate Sealing Films and Tapes
- (4)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (8)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (4)
- (4)
- (9)
- (3)
- (9)
- (1)
- (45)
- (1)
- (54)
- (9)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (4)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (12)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (8)
- (2)
- (1)
- (3)
- (19)
- (2)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Thermo Scientific™ Nunc™ Seals, Tapes, and Foils
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Minimize evaporation and protect samples from contamination and spilling with these sealing tapes, ideal for all assay applications.
Fisherbrand™ Thermal Sealing Film, Strong Bond
Optically clear sealing film for qPCR, Strong Bond, for PP plates.
Fisherbrand™ Thermal Foil Seals, Strong Bonding
Foil seals, strong bonding for cold storage (-200°C to +110°C) and DMSO, for PP plates.
Fisherbrand™ Thermal Sealing Film, Pierceable
Optically clear sealing film for qPCR, Pierceable, for most plate types.
Fisherbrand™ Thermal Sealing Film, Peelable
Optically clear sealing film for qPCR, Peelable, for most plate types.
Axygen™ 120μm CyclerSeal Sealing Film for Storage and PCR Applications, Nonsterile
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Axygen™ microplate sealing films are designed for applications ranging from PCR and Real-time PCR to ELISA and cell culture. They can be used in a wide range of temperatures, making them suitable for nearly any application.
Corning™ Microplate Aluminum Sealing Tape
Provides tight seal to minimize evaporation and condensation. Corning™ 384 Well Microplate Aluminum Sealing Tape enables oil-free operation when used with thermocyclers with heated lids.
| Nb par paquet | 100/Pk. |
|---|---|
| Certifié exempt RNase /DNase | Yes |
| Type de produit | Sealing Tape |
| Matériau | Aluminum |
| Stérilité | Non-sterile |
| Plage de températures (métrique) | -80°C to +150°C |
| Nb par boîte | 100/Cs. |
| À utiliser avec (application) | Easy application and removal for short and long-term storage, provide tight seal to minimize evaporation and condensation and enables oil-free operation when used with thermo cyclers with heated lids |
Thermo Scientific™ Clear Seal Diamond Heat Sealing Film
Clear polymer heat seal is ideal for fluorescence and colorimetric applications
| Perçable | No |
|---|---|
| Certifié exempt RNase /DNase | No |
| Type de produit | Diamond Clear Seal |
| Matériau | Polyethylene |
| Adhésif, adhésive | Polypropylene |
| Nb de puits | 96 |
| Couleur | Clear |
| Résistant aux dissolvants ou à l’alcool | Life Science Reagent Resistant |
| Stérilité | Non-sterile |
| Compatibilité avec les plaques | Polypropylene, Polyethylene, Cyclic Olefin Copolymer, Polystyrene |
| Type de puits | All well shapes |
| Plage de températures (métrique) | -80°C to +120°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Gamme de produit | Abgene |
Thermo Scientific™ Clear Seal Heat Sealing Film
Ideal for applications requiring pierceable non-conductive seal material
| Dimensions (L x P) | 610 m x 78 mm |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | ALPS 5000 & ALPS 3000 |
| Perçable | Yes |
| Certifié exempt RNase /DNase | No |
| Type de produit | Heat Seal |
| Matériau | Polyethylene |
| Adhésif, adhésive | Polypropylene |
| À utiliser avec (application) | Storage, PCR, qPCR, Automation, ELISA, Molecular Diagnostics |
| Nb de puits | 96 |
| Longueur (impériale) | Clear Seal Thin, Polymer, Roll 78mm x 610m |
| Couleur | Clear |
| Format | Roll |
| Résistant aux dissolvants ou à l’alcool | Life Science Reagent Resistant |
| Stérilité | Non-sterile |
| Compatibilité avec les plaques | Polypropylene, Polyethylene, Polystyrene |
| Type de puits | All well shapes |
| Plage de températures (métrique) | -80°C to +80°C, -80°C to +120°C (in Cycler) |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Aperçu général | Clear Seal Thin, Polymer, 78mm x 610m |
| Nb par boîte | 1 Roll |
| Gamme de produit | Abgene |
Thermo Scientific™ Adhesive PCR Plate Seals
Thermo Scientific™ ABgene Adhesive PCR Plate Seals provide an effective and convenient sealing method for PCR applications.
Applied Biosystems™ MicroAmp™ 32-Well Clear Adhesive Film
For use with MicroAmp™ TriFlex 3 x 32-Well PCR Reaction Plate