Bins
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Acrylic Storage Modules for Sample Cups
Storage for hundreds of 13mm sample cups in less than a square foot of space.
| Type | Storage Module |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Acrylic |
| Type | Dispensing Bin |
|---|---|
| Width (English) | 6.5 in. |
| Length (Metric) | 15 cm |
| Length (English) | 6 in. |
| Width (Metric) | 16.5 cm |
Thermo Scientific™ Nalgene™ All-Purpose Stackable Drawer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Mount Thermo Scientific™ Nalgene™ Stackable Drawers under a shelf or cabinet with provided screws and nest them for high-density storage.
Heathrow Scientific™ Workstation Storage Bin
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Workstation Storage Bin is a lab consumables holder and dispenser that allows you to organize your most commonly used laboratory items in one central location.
Heathrow Scientific Crystal-Clear Workstation Dispensing Bins
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For organization of small items, available with 1, 2, or 3 compartments
| Type | Dispensing Bin |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Color | Clear |
| Material | Acrylic |
| For Use With (Application) | Storage and Organization of Personal Protection and Lab Supplies, Accessories |
| Closure Type | Flip-top |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Holds | Laboratory Supplies and Accessories |
Heathrow Scientific™ Benchtop Dispensing Bin
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Benchtop Dispensing Bin works great with gloved hands and is ergonomically designed with large, angled openings and oversized lip.
| Type | Dispensing Bin |
|---|---|
| Description | Benchtop Dispensing Bin |
| Width (English) | 6.1 in. |
| Material | Acrylic |
| For Use With (Application) | Storage and Organization of Lab Supplies, Accessories |
| Closure Type | Lid |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 15.5 cm |
| Holds | Lab supplies, accessories |
Akro-Mils™ Attached Lid Containers: 80 lb. Capacity
Reusable shipping, distribution, order picking and storage containers
Akro-Mils™ AkroBins™ Extra Large Storage Bins
Versatile organizers can be securely stacked or racked
| Type | Storage Bin |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Length (Metric) | 457 mm |
| Length (English) | 18 in. |
| Material | Plastic |
| For Use With (Application) | Storage |
| Mounting Type | Stackable |
Akro-Mils™ Akro-Grid Storage Totes: 1.30 cu. ft./50 lb.
With optional lengthwise and crosswise dividers for smaller storage
| Height (Metric) | 20.3 cm |
|---|---|
| Type | Storage Tote |
| Dimensions (L x W x H) | 22.38 x 17.38 x 8 in. |
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 17.375 in. |
| Length (Metric) | 56.8 cm |
| Capacity (Metric) | 36.8 L |
| Length (English) | 22.375 in. |
| Material | Plastic |
| For Use With (Application) | Work-In-Process Transfer |
| Mounting Type | Stackable |
| Width (Metric) | 44 cm |
| Height (English) | 8 in. |
Akro-Mils™ Akro-Grid Storage Totes: 0.44 cu. ft./35 lb.
With optional lengthwise and crosswise dividers for smaller storage
| Height (Metric) | 15.2 cm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 10.875 in. |
| Length (Metric) | 42 cm |
| Capacity (English) | 0.44 cu. ft., 3.3 gal., 35 lb. |
| Capacity (Metric) | 12.4 L |
| Length (English) | 16.5 in. |
| Material | Plastic |
| For Use With (Application) | Sorting Inventory, Work-In-Process Transfer |
| Mounting Type | Stackable |
| Width (Metric) | 27.6 cm |
| Type | Storage Tote |
| Dimensions (L x W x H) | 16.5 x 10.9 x 6 in. |
| Closure Type | Snap-On Lid |
| Height (English) | 6 in. |
| Type | Storage Bin |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Height (Metric) Interior | 28.87 cm |
| Color | Yellow |
| Material | Plastic |
| For Use With (Application) | Storage |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Mounting Type | Stackable |
| Height (English) Interior | 11.37 in. |
| Height (English) | 12 in. |
| Includes | Wall Bracket |
|---|---|
| Series | MCD-2000 |
| Type | Dispensing Bin |
| Shape | Rectangular |
| Color | Clear |
| Material | Acrylic |
| Closure Type | Sloping Lid |
| Mounting Type | Free Standing, Wall Mount |
Poltex Stockinette Dispenser for Countertop
Stockinette dispenser for countertop or cart top placement.
| Type | Dispensing Bin |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Color | Clear |
| Style | Hinged Lid with Front Opening |
| Material | PETG |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Mounting Type | Freestanding |
| Holds | Stockinette Rolls |
Poltex Bulk Bin With Lid, 4 in. Wide Comp
Simple 4 in. bulk bin with lid, open top with lid for filling, and front opening for dispensing.
| Type | Dispensing Bin |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| Autoclavable | Not Autoclavable |