Gel Filtration Media and Columns
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (8)
- (5)
- (3)
- (2)
- (7)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (11)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (15)
- (2)
- (8)
- (2)
- (2)
- (10)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (9)
- (1)
- (5)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
Filtered Search Results
Cytiva Superdex 30 Increase Tricon™ 10/300 GL Prepacked SEC Column
Designed for high resolution in small-scale preparative purification and analysis for sample volumes up to 500μL
Cytiva Gel Filtration Calibration Kits
Calibrate gel filtration columns simply, reliably. Cytiva Life Sciences™ Gel Filtration Calibration Kits contain a well-defined series of protein standards.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| Product Type | Calibration Kit |
| For Use With (Equipment) | High-resolution media and prepacked column |
| Quantity | Each |
| For Use With (Application) | Calibration of high-resolution gel filtration media and column such as Superdex™, Superose and Sephacryl |
Cytiva HiLoad™ 16/600 Superose™ 6 Prep Grade Preparative SEC Column
A prepacked SEC column for high-resolution purification of large biomolecules and protein complexes with sample volumes up to 5 mL
Cytiva Superdex™ 200 Prep Grade
Produce separation medium with high selectivity and resolution. Cytiva Life Sciences™ Superdex™ 200 Prep Grade for purifying proteins of fractionation range: 10000 to 600000D
| Particle Size | 25 to 75 μm |
|---|---|
| Height (Metric) | 60cm |
| Content And Storage | 4° to 30°C |
| pH Range | 3 to 11 |
| Product Type | Sephacryl HR Column |
| For Use With (Equipment) | Low to medium pressure AKTA™ systems |
| Sample Type | Antibodies, serum proteins and mid-size proteins |
| Quantity | Each |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Separation of biomolecules with maximum recovery and minimum nonspecific adsorption with long term chemical and physical stability resulting from the hydrophilic, rigid Allyl Dextran/Bisacrylamide matrix |
| Max. Pressure | 22psi |
| Height (English) | 23.62 in. |
Cytiva Superdex 30 Increase Precision 3.2/300 GL Prepacked SEC Column
Designed for high resolution in small-scale preparative purification and analysis for sample volumes up to 500μL
Cytiva Sephadex™ G10 Media
Gel filtration medium for desalting and buffer exchange of peptides and small biomolecules
| Height (Metric) | 30cm |
|---|---|
| Content And Storage | 4 to 30°C |
| Bed Volume | 2 to 3mL/g in Distilled Water |
| pH Range | 2 to 13 |
| Diameter (Metric) Inner | 2.6cm |
| For Use With (Application) | Desalting and Buffer exchange of Peptides and small biomolecules >700 M.W. |
| Max. Pressure | 24-49 cm/h, pressure drop cm H2O/bed height = 2, bed height 30 cm, 2.6 cm i.d |
| Particle Size | 55 to 165 μm in wet form, 40 to 120 μm in dry form |
| Flow Rate | < Darcy´s Law |
| Format | Solid Bead |
| Product Type | Sephadex G10 Media |
| Sample Type | Peptides, Small Biomolecules |
| Support Type | Cross-linked Dextran |
| Height (English) | 11.81 in. |
| Height (Metric) | 5 to 15cm |
|---|---|
| Content And Storage | 4° to 30°C |
| Format | Solid Spherical Bead |
| Product Type | Sephadex Ion Exchange Media |
| For Use With (Equipment) | Column or Batch Techniques |
| For Use With (Application) | Separating and purifying Proteins, Polypeptides, Nucleic Acids and other charged biomolecules by using column or batch techniques |
| Support Type | Cross-linked Dextran |
| Height (English) | 2 to 5.9 in. |
Cytiva HiTrap™ Benzamidine FF (high sub) Columns
Remove or purify serine proteases such as thrombin. Cytiva Life Sciences™ HiTrap™ Benzamidine FF (high sub) Columns are prepacked with Benzamidine Sepharose 4 Fast Flow (high sub).
| Particle Size | 90 μm |
|---|---|
| Ligand Type | >12μM p-aminobenzamidine/mL medium |
| Height (Metric) | 2.5cm |
| Content And Storage | 2° to 8°C |
| pH Range | 2 to 8 |
| Product Type | Benzamidine FF Column |
| For Use With (Equipment) | Syringe, peristaltic pump or liquid chromato graphy system such as AKTA™ design or FPLC system |
| Sample Type | Serine Proteases such as Thrombin |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Removal or purification of Serine Proteases such as Thrombin |
| Support Type | 4% Highly Cross-linked Agarose |
| Max. Pressure | 42psi |
| Height (English) | 0.98 in. |
Cytiva Sephacryl™ S-300 High Resolution Media
Offer good recovery and low nonspecific adsorption. Hydrophilic, rigid allyl dextran/bisacrylamide matrix for fast and reproducible purification of proteins, polysaccharides and other macromolecules. Enable gel filtration at laboratory and industrial scale, and may be purchased in pre-packed columns.
Cytiva Sephacryl™ S-200 High Resolution Media
Hydrophilic, rigid allyl dextran/bisacrylamide matrix for fast and reproducible purification of proteins, polysaccharides and other macromolecules
Cytiva Superose™ Media Prep Grade Lab Packs
High performance gel filtration media for scaleup to preparative purifications of biomolecules
| Particle Size | 30 to 40 μm |
|---|---|
| Flow Rate | 40 cm/hr. |
| Bed Volume | ≈100 mL |
| pH Range | 3 to 12 |
| For Use With (Equipment) | AKTA™ design pump or system |
| Sample Type | Proteins, Peptides, Polynucleotides, Wide Variety of Biomolecules |
| Quantity | Each |
| For Use With (Application) | Separations of Proteins and other biomolecules according to size |
| Support Type | Highly Cross-linked Agarose |
Cytiva Sephadex™ G-50 and G-100 DNA Grade Agarose Gels
Used for purification of DNA from small molecules. Cytiva illustra™ Sephadex™ G-50 and G-100 DNA Grade Agarose Gels purify DNA by gel filtration.
| Content And Storage | 4° to 30°C |
|---|---|
| Format | Beaded Gel |
| pH Range | 2 to 10 |
| Product Type | G-50 and G-100 DNA Grade Agarose Gels |
| For Use With (Equipment) | Auto Seq G-50 column, ProbeQuant G-50 micro column, MicroSpin G-50 column and NICK column |
| Sample Type | DNA |
| Support Type | Cross-linked Dextran with Epichlorohydrin |