Gel Filtration Media and Columns
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (8)
- (5)
- (3)
- (2)
- (7)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (11)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (15)
- (2)
- (8)
- (2)
- (2)
- (10)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (9)
- (1)
- (5)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
Filtered Search Results
Cytiva Sephadex™ G15 Media
Gel filtration medium for desalting and buffer exchange for small biomolecules greater than 1500 molecular weight
Cytiva HiTrap™ NHS-Activated HP Columns
Couple ligands containing primary amines easily. Cytiva Life Sciences™ HiTrap™ NHS-Activated HP Columns are prepacked with NHS activated Sepharose™ High Performance.
| Particle Size | 34 μm |
|---|---|
| Ligand Type | 10μM NHS groups/mL medium |
| Height (Metric) | 2.5cm |
| Content And Storage | 4° to 8°C |
| pH Range | 3 to 12 |
| Product Type | NHS-Activated HP Column |
| For Use With (Equipment) | Syringe, peristaltic pump or liquid chromato graphy system such as AKTA™ design or FPLC system |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Preparative affinity chromato graphy, easy coupling of ligands containing primary Amines |
| Support Type | 6% Highly Cross-linked Agarose |
| Max. Pressure | 42psi |
| Height (English) | 0.98 in. |
Cytiva Superdex™ 200 Increase 3.2/300 Prepacked Precision Column
Used for micro-scale (μg) preparative purification and for characterization and analysis of small volumes (4 to 50μL) of proteins. Cytiva Lifescience™ Superdex™ 200 Increase 3.2/300 Prepacked Precision Column desigened for size exclusion chromatography.
Cytiva Superdex™ 75 Prep Grade
Offers high resolution fractionation for separation, polishing and product formulation of recombinant proteins
Cytiva HiTrap™ Streptavidin HP Column
Use for fast and easy preparative purifications either alone or connected in series. HiTrap™ Streptavidin HP Column are convenient and reliable prepacked columns.
Cytiva HiPrep™ Sephacryl™ HR Prepacked Gel Filtration Columns
For reproducible protein purification, separating polysaccharides, macromolecules with extended structures and small plasmids
| Particle Size | 25 to 75 μm |
|---|---|
| Height (Metric) | 60cm |
| pH Range | 3 to 11 |
| Product Type | Sephacryl HR Pre-packed Gel Filtration Column |
| For Use With (Equipment) | Low to medium pressure AKTA™ systems or pumped chromatography systems |
| Sample Type | Polysaccharides, macromolecules with extended structures and even small plasmids |
| Quantity | Each |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Reproducible Protein purification, separating Polysaccharides, macromolecules with extended structures and small plasmids |
| Support Type | Allyl Dextran and N,N'-methylenebisacrylamide |
| Max. Pressure | 1.5 bar [0.15 MPa] (22 psi) |
| Height (English) | 23.62 in. |
Cytiva Superose™ Media Prep Grade Lab Packs
High performance gel filtration media for scaleup to preparative purifications of biomolecules
| Particle Size | 30 to 40 μm |
|---|---|
| Flow Rate | 40 cm/hr. |
| Bed Volume | ≈100 mL |
| pH Range | 3 to 12 |
| For Use With (Equipment) | AKTA™ design pump or system |
| Sample Type | Proteins, Peptides, Polynucleotides, Wide Variety of Biomolecules |
| Quantity | Each |
| For Use With (Application) | Separations of Proteins and other biomolecules according to size |
| Support Type | Highly Cross-linked Agarose |
Cytiva IgG Sepharose™ 6 Fast Flow Medium
Use for rapid purification of protein A and protein A fusion conjugates. IgG Sepharose™ 6 Fast Flow Medium achieves the highest flowrates.
Cytiva Sephadex™ G50 Superfine Media
Use as a well established gel filtration medium for desalting and buffer exchange of biomolecules >30 000 molecular weight. Sephadex™ G50 Superfine Media's small bead size gives higher efficiency.
| Height (Metric) | 10cm |
|---|---|
| Content And Storage | 4 to 30°C |
| Bed Volume | 9 to 11mg/g |
| pH Range | 2 to 10 |
| Diameter (Metric) Inner | 5cm |
| For Use With (Application) | For the separation of molecules Mr >30 000 from molecules Mr <1500 such as labeled protein or DNA from unconjugated dyesFor removeing small nucleotides from longer chain nucleic acids |
| Max. Pressure | min 150 cm/h, bed height 10 cm, column 5 cm i.d. |
| Particle Size | 34 to 208 μm in wet form, 20 to 80 μm in dry form |
| Flow Rate | < Darcy´s Law |
| Format | Solid Bead |
| Product Type | Sephadex G50 Media |
| Sample Type | DNA |
| Support Type | Cross-linked Dextran |
| Height (English) | 3.93 in. |
| Particle Size | 100 to 300 μm in wet form, 50 to 150 μm in dry form |
|---|---|
| Height (Metric) | 10cm |
| Bed Volume | 9 to 11mg/g |
| Format | Solid Bead |
| pH Range | 2 to 10 |
| Product Type | Sephadex G50 Media |
| Sample Type | DNA |
| Diameter (Metric) Inner | 5cm |
| Support Type | Cross-linked Dextran |
| Height (English) | 3.93 in. |
Cytiva HiTrap™ Benzamidine FF (high sub) Columns
Remove or purify serine proteases such as thrombin. Cytiva Life Sciences™ HiTrap™ Benzamidine FF (high sub) Columns are prepacked with Benzamidine Sepharose 4 Fast Flow (high sub).
| Particle Size | 90 μm |
|---|---|
| Ligand Type | >12μM p-aminobenzamidine/mL medium |
| Height (Metric) | 2.5cm |
| Content And Storage | 2° to 8°C |
| pH Range | 2 to 8 |
| Product Type | Benzamidine FF Column |
| For Use With (Equipment) | Syringe, peristaltic pump or liquid chromato graphy system such as AKTA™ design or FPLC system |
| Sample Type | Serine Proteases such as Thrombin |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Removal or purification of Serine Proteases such as Thrombin |
| Support Type | 4% Highly Cross-linked Agarose |
| Max. Pressure | 42psi |
| Height (English) | 0.98 in. |
Cytiva Sephacryl™ S-300 High Resolution Media
Offer good recovery and low nonspecific adsorption. Hydrophilic, rigid allyl dextran/bisacrylamide matrix for fast and reproducible purification of proteins, polysaccharides and other macromolecules. Enable gel filtration at laboratory and industrial scale, and may be purchased in pre-packed columns.