Transilluminators
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (20)
- (3)
- (2)
- (2)
- (10)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (14)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Mini LED Light Box, Battery Operated
The Mini LED Light Box is used as a light source to assist with the counting of bacterial colonies. It can also be used for quick screening of 96-well plates, petri dishes, gels, slides, and transparencies. The small and slim footprint saves space on the bench-top and can be conveniently stored in a drawer.
Invitrogen™ Dual LED Blue/White Light Transilluminator
Innovatively designed dual-light source transilluminator for visualization of common nucleic acid stains, colorimetric protein and membrane stains, and SYPRO stains.
Syngene™ Blue LED Transilluminator
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Blue LED Transilluminator equipped with a viewing area.
Syngene™ UV Transilluminator 2530L
Syngene™ UV Transilluminator 2530L for illumination of any sample excited by UV light.
UVP Benchtop UV Transilluminators: Single UV, Variable Intensity
New design features upgraded components for increased efficiency, performance and functionality
| Height (Metric) | 12.2 cm |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100/115 V 60 Hz |
| Depth (English) | 11 in. |
| Width (English) | 14 in. |
| No. of Places | 4.0 |
| Intensity | High/Medium/Low |
| Wattage | 8 w |
| For Use With (Application) | Gel electrophoresis, DNA fluorescence, protein fluorescence |
| Width (Metric) | 35.6 cm |
| Wavelength | 302 nm |
| Includes | UVG 5000 hours long-life filter, hinged UV blocking cover |
| Product Type | Single UV Transilluminator |
| Depth (Metric) | 27.9 cm |
| Voltage | 100/115 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Lighting Type | UV |
| Certifications/Compliance | CSA |
| Height (English) | 4.8 in. |
Syngene™ Benchtop UV Transilluminator
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Benchtop UV Transilluminator is designed to be used as standalone imaging system to illuminate samples excited by midwave UV light.
Syngene™ Slimline LED Blue Light Transilluminator
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Slimline LED Blue Light Transilluminator for visualising safe longer wavelength dyes.
Syngene™ Neutral Field Screen Set for use with IG3 and UG3 systems
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Contains a blue screen and a frosted screen. Syngene™ Neutral Field Screen Set is for use with IG3 and UG3 systems.
Syngene™ LED Blue Light Transilluminator
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
LED Blue Light Transilluminator for visualising safe longer wavelength dyes.
UVP Benchtop UV Transilluminators: Single UV
New design features upgraded components for increased efficiency, performance and functionality
| Height (Metric) | 12.2 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 11 in. |
| Width (English) | 14 in. |
| No. of Places | 4.0 |
| Intensity | Single UV |
| Wattage | 8 w |
| For Use With (Application) | Gel electrophoresis, DNA fluorescence, protein fluorescence |
| Width (Metric) | 35.6 cm |
| Wavelength | 302 nm |
| Includes | UVG 5000 hours long-life filter, hinged UV blocking cover |
| Product Type | Single UV Transilluminator |
| Depth (Metric) | 27.9 cm |
| Frequency | 60 Hz |
| Lighting Type | UV |
| Certifications/Compliance | CSA |
| Height (English) | 4.8 in. |
| Includes | Transilluminator |
|---|---|
| Height (Metric) | 143 mm |
| Width (English) | 14 in. |
| Product Type | UV Transilluminator |
| Voltage | 110/115 V |
| Frequency | 60 Hz |
| For Use With (Application) | Quantitative fluorescent imaging in a wide range of genomic and proteomic applications including electrophoretic separation and quantization of 1D and 2D protein separations, solid phase immunoassay, DNA quantization, RNA quantization |
| Width (Metric) | 356 mm |
| Wavelength | 302 nm |
| Height (English) | 5.63 in. |
Syngene™ GE UV Transilluminator
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The GE UV Transilluminator is designed for use with InGenius 3 and NuGenius Gel Documentation Systems and is available in two different sizes and three different wavelengths: shortwave (254 nm), medium wave (302 nm), and longwave (365 nm). All options feature runners for ease of sliding in and out.
| For Use With (Equipment) | InGenius 3 and NuGenius Gel Documentation Systems |
|---|---|
| Product Type | UV Transilluminator |
| Intensity | 50 to 100% |
| Voltage | 115 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Lighting Type | UV |
Syngene™ UV Transilluminator 2020SL
Syngene™ UV Transilluminator 2020SL for illumination of any sample excited by UV light.
Syngene™ UV Transilluminator 2020SM
Syngene™ UV Transilluminator 2020SM for illumination of any sample excited by UV light.