Dehydrated Microbiology Media
- (251)
- (9)
- (1)
- (5)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (117)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (9)
- (1)
- (10)
- (3)
- (1)
- (3)
- (168)
- (4)
- (2)
- (1)
- (52)
- (37)
- (1)
- (39)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (6)
- (1)
- (46)
- (366)
- (12)
- (21)
- (3)
- (10)
- (5)
- (360)
- (1)
- (1)
- (12)
- (3)
- (1)
- (41)
- (2)
- (6)
- (4)
- (44)
- (2)
- (41)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Agar, Powder / Flakes, Fisher BioReagents™
Used as a solidifying agent for culture media.
| Product Type | Agar |
|---|---|
| Grade | Molecular genetics |
| For Use With (Application) | Used for a solidifying agent for culture media |
Fisher BioReagents™ Microbiology Media: LB Agar, Miller (Powder)
Used as a microbial growth medium for the cultivation of E. coli strains for the preparation of plasmid DNA and recombinant proteins.
| Product Type | Nutrient Agar |
|---|---|
| Packaging Type | Poly Bottle |
| Formulation | Tryptone 10g/L, Yeast extract 5g/L, Sodium Chloride 10g/L |
| Grade | Molecular genetics |
| Media Type | LB Agar |
Fisher BioReagents™ Microbiology Media: LB Broth (Powder) - Lennox
Used as a microbial growth medium for the cultivation of E. coli strains for the preparation of plasmid DNA and recombinant proteins.
| Description | Bacterial Culture |
|---|---|
| Product Type | Nutrient Broth |
| Form | Powder |
| Formulation | Tryptone 10g/L, Yeast extract 5g/L, Sodium Chloride 5g/L |
| Grade | Molecular genetics |
| For Use With (Application) | Preparing bacterial nutrient media |
| Media Type | LB Broth - Lennox |
Fisher BioReagents™ Microbiology Media: LB Broth, Miller
Used for growing molecular biology strains of E. coli-containing recombinant plasmids
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Product Type | Nutrient Broth |
| Form | Powder |
| Formulation | Tryptone 10g/L, Yeast extract 5g/L, Sodium Chloride 10g/L |
| Grade | Molecular genetics |
| For Use With (Application) | For preparing bacterial nutrient media |
| Media Type | LB Broth - Miller |
Fisher BioReagents™ Microbiology Media Additives: Yeast Extract
Additive for preparing bacterial nutrient media
| Product Type | Microbiology Media |
|---|---|
| Form | Dehydrated |
| Packaging Type | Poly Bottle |
| Grade | Molecular genetics |
| Media Type | Yeast Extract |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: EE Broth Mossel Enrichment
For selectively enriching and detecting Enterobacteriaceae, particularly from foods
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Xylose Lysine Deoxycholate (XLD) Agar
Moderately selective medium recommended for isolation and differentiation of enteric pathogens, especially Shigella species
| Content And Storage | <30°C |
|---|---|
| Product Type | Nutrient Agar |
| Form | Dehydrated |
| Formulation | Xylose 3.5g/L, L-Lysine 5g/L, Lactose 7.5g/L, Saccharose 7.5g/L, Sodium Chloride 5g/L, Yeast extract 3g/L, Phenol red 0.08g/L, Sodium Desoxycholate 2.5g/L, Ferric Ammonium Citrate 0.8g/L, Sodium Thiosulfate 6.8g/L, Agar 13.5g/L |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | AOAC, BAM, BS12, CCAM, CMPH2, COMPF, EP, ISO, JP, MCM9, SMD, SMWW, USP |
| For Use With (Application) | Isolation and differentiation of enteric pathogens |
| Media Type | XLD Agar |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Modified Letheen Broth (AOAC)
For determining antibiotic potency by the microbiological assay technique
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Potato Dextrose Agar
For cultivation of Yeasts and molds. BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Potato Dextrose Agar is supplied in dehydrated format.
| Content And Storage | 2°C to 30°C |
|---|---|
| Product Type | Agar |
| Form | Dehydrated |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | ISO/DIS, 11014, AOAC, BAM, BS12, CCAM, CMPH2, COMPF, EP, JP, MCM9, SMD, USP |
| For Use With (Application) | Isolation of Yeasts and molds |
| Media Type | Potato Dextrose Agar |
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Dey/Engley (D/E) Neutralizing Broth
Tests efficiency of disinfectants and sanitation. BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Dey/Engley (D/E) Neutralizing Broth is part of a large selection of dehydrated media.
BD BBL™ Dehydrated Culture Media: M-PA-C Agar
For the selective recovery of Pseudomonas auruginosa from water
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Bismuth Sulfite Agar
For selective isolation of Salmonella, particularly Salmonella typhi, from food and clinical specimens
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Fluid Tetrathionate
Used as a selective enrichment medium for the isolation of Salmonella
| Content And Storage | <30°C |
|---|---|
| Product Type | Dehydrated Culture Media |
| Form | Dehydrated |
| Formulation | Proteose Peptone 2.5g/L, Pancreatic digest of Casein 2.5g/L, Oxgall 1g/L, Sodium Thiosulfate 30g/L, Calcium Carbonate 10g/L |
| Shelf Life | 730 Days |
| For Use With (Application) | Isolation of Salmonella |
| Media Type | Fluid Tetrathionate Medium |
BD BBL™ Dehydrated Culture Media: Brucella Broth
Dehydrated form for the convenience of the laboratorian and bioprocessing specialist. BD Difco™ BBL™ Dehydrated Culture Media: Brucella Broth is part of a large selection of dehydrated media.
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Violet Red Bile Glucose Agar
For detecting and enumerating Enterobacteriaceae in food and dairy products