Hydrometers
- (2)
- (2)
- (9)
- (11)
- (21)
- (11)
- (1)
- (5)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (22)
- (2)
- (4)
- (5)
- (9)
- (5)
- (59)
- (16)
- (17)
- (7)
- (54)
- (2)
- (12)
- (4)
- (1)
- (1)
- (8)
- (17)
- (1)
- (2)
- (20)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (52)
- (1)
- (3)
- (2)
- (24)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Set of Eight Precision Specific Gravity Hydrometers
Specific Gravity Hydrometers are permanently marked with individual serial numbers.
| Longueur (métrique) | 300 mm |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | 300mL Borosilicate Glass cylinder |
| Matériau | Soda Lime Glass |
| Plage de densité relative | 0.695 to 2 |
| Plage de températures (impériale) | 0°F to 220°F |
Fisherbrand™ Soil Analysis ASTM Hydrometers
These hydrometers are used to determine the specific gravity of soil in the range of 0.995 to 1.038 or -5 to 60g/L (using a weight by volume scale).
| Longueur (métrique) | 280 mm |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Traceable to NIST |
| À utiliser avec (application) | To determine the specific gravity of soil in the range of 0.995 to 1.038 or -5 to 60g/L (using a weight by volume scale) |
| Contenu et stockage | Soil analysis hydrometers should be stored in a clean, dry, safe place, and should not be subjected to extreme temperatures. |
Fisherbrand™ Plain Form Petroleum Hydrometers
API Plain Form Petroleum Hydrometers are available in regular and ASTM™ recommended forms.
| Longueur (métrique) | 152 mm |
|---|---|
| TempofStandardization | 60°F |
| À utiliser avec (équipement) | 175mL Borosilicate Glass cylinder |
| Incréments | 0.2° |
| À utiliser avec (application) | Petroleum products |
Fisherbrand™ Salimeters
Fisherbrand™ Salimeters are used to measure pickling and meat-packing brines.
| Longueur (métrique) | 305 mm |
|---|---|
| Matériau | Soda Lime Glass |
| À utiliser avec (application) | Measure pickling and meat-packing brines |
Fisherbrand™ Precision Specific Gravity 325 - 368mm Long Hydrometers
Requires 275mL liquid volume for submersion.
| À utiliser avec (équipement) | 350mL Borosilicate Glass cylinder |
|---|---|
| Incréments | 0.0005 |
Fisherbrand™ Replacement Hydrometers for FBA11582 Precision Specific Gravity Hydrometer Set
Replacement Hydrometers for the FBA11582 Hydrometer Set.
| À utiliser avec (équipement) | FBA11582 Hydrometer Set |
|---|---|
| Matériau | Soda Lime Glass |
Fisherbrand™ Twaddell Hydrometers
For use with liquids heavier than water such as milk, sulfuric acid and tanning solutions.
| À utiliser avec (équipement) | 300mL Borosilicate Glass cylinder |
|---|---|
| À utiliser avec (application) | Liquids heavier than Water such as Milk, Sulfuric Acid, Tanning solutions |
Fisherbrand™ Alcohol Hydrometers
Used by distillers, law enforcement and taxing agencies to measure the alcoholic content of beverages.
| Longueur (métrique) | 300 mm |
|---|---|
| Matériau | Soda Lime Glass |
| Twaddell Range | 0 to 100° |
| Incréments | 1% |
| Volume (métrique) | 250 mL |
| À utiliser avec (application) | Distillers, law enforcement and taxing agencies to measure the Alcohol content of beverages |
Fisherbrand™ ASTM™ Specific Gravity 275mL Hydrometers for Liquids Heavier than Water
Accuracy meets or exceeds ASTM E 100 specifications.
| Longueur (métrique) | 330 mm |
|---|---|
| TempofStandardization | 60°F |
| Incréments | 0.0005 |
| Volume (métrique) | 275 mL |
| À utiliser avec (application) | Liquids heavier than Water |
Fisherbrand™ ASTM™ Specific Gravity 260mL Hydrometers for Liquids Heavier than Water
Accuracy meets or exceeds ASTM E 100 specifications.
| Longueur (métrique) | 260 mm |
|---|---|
| TempofStandardization | 60°F |
| Incréments | 0.001 |
| Volume (métrique) | 260 mL |
| À utiliser avec (application) | Liquids heavier than Water |
| Type | Baume Hydrometer |
|---|
Fisherbrand™ Precision Specific Gravity 150 - 185mm Long Hydrometers
Requires 140mL liquid volume for submersion.
| Incréments | 0.001 |
|---|
Fisherbrand™ Specific Gravity/Baume Hydrometers
Fisherbrand™ Specific Gravity/Baume Hydrometers are calibrated according to ASTM™ E 126 specifications.
Fisherbrand™ Traceable™ Digital Hygrometer/Thermometer
Hang on the wall or use included plastic stand; housed in rugged ABS case
| Certifications/Conformité | NIST |
|---|---|
| Type de lest | Lead and Mercury Free |