Shelving Posts and Accessories
- (1)
- (1)
- (1)
- (31)
- (131)
- (1)
- (3)
- (21)
- (1)
- (3)
- (10)
- (3)
- (3)
- (11)
- (1)
- (3)
- (33)
- (2)
- (2)
- (68)
- (16)
- (132)
- (7)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Rear Retaining Lip
Fisherbrand™ Rear Retaining Lips provide a rear lip for island or peninsula shelving.
| Height (Metric) | 5.1 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 2 in. |
| Product Type | Rear Retaining Lip |
| Depth (Metric) | 5.1 cm |
| Color | White |
| Material | Steel |
| Height (English) | 2 in. |
Fisherbrand™ Notched Phenolic Shelving
Fisherbrand™ Notched Phenolic Shelving is made out of chemical resistant black phenolic resin. Notched to create a pass-thru shelf with island stanchions.
| Height (Metric) | 2.5 cm |
|---|---|
| Product Type | Notched Shelf |
| Color | Black |
| Material | Phenolic |
| Height (English) | 1 in. |
Fisherbrand™ Cross Member
Fisherbrand™ Cross Members are meant to span between two Island Stanchions for stability and a clean look.
| Includes | End caps and installation hardware |
|---|---|
| Height (Metric) | 5.1 cm |
| Depth (English) | 3 in. |
| Product Type | Cross Member |
| Depth (Metric) | 7.6 cm |
| Color | White |
| Material | Steel |
| Height (English) | 2 in. |
| Depth (English) | 15 in. |
|---|---|
| Product Type | ESD-Laminated Cleanroom Bottom Shelf |
| Depth (Metric) | 38.1 cm |
Fisherbrand™ Class 100 Cleanroom ESD Laminated Top Shelf
12 in. deep cleanroom-grade top shelves that provide additional space.
| Includes | One piece laminated top shelf and one pair of shelf bracket |
|---|---|
| Product Type | ESD-Laminated Cleanroom Top Shelf |
| Color | White |
| Depth (English) Shelf | 12 in. |
| Shelf Material | Particle board, Laminate, Aliminum lining |
Fisherbrand™ Adjustable Height Workbench Shelves with Cleanroom Laminate
Cleanroom top shelves for BenchPro Workbenches have a 400 lb. capacity and are adjustable on 1-in. increments without the use of tools.
| Depth (English) | 12 in. |
|---|---|
| Product Type | Adjustable Height Top Shelves w/Cleanroom Laminate |
| Depth (Metric) | 30.4 cm |
| Depth (English) | 15 in. |
|---|---|
| Product Type | Cleanroom Laminated Bottom Shelf |
| Depth (Metric) | 38.1 cm |
Fisherbrand™ Class 100 Cleanroom Laminated Top Shelf with Built-In LED Light
Built-in undershelf LED light provides extra light on the work surface for a specific work or detail that requires higher brightness than existing light fixture. LED light does not have toxic mercury gas and buzzing sound as in fluorescent bulb.
| Includes | One piece laminated top shelf, one pair of shelf bracket and one piece of power adapter |
|---|---|
| Warranty | 25 year unconditional manufacturer warranty |
| Product Type | Cleanroom Laminated Top Shelf with Built-In LED Light |
| Color | White |
| Voltage | Input: 100/240 V, Output: 12 V DC |
| Depth (English) Shelf | 12 in. |
| Hertz | 50/60 Hz |
Fisherbrand™ Class 100 Cleanroom ESD Laminated Top Shelf with Built-In LED Light
Built-in undershelf LED light provides extra light on the work surface for a specific work or detail that requires higher brightness than existing light fixture. LED light does not have toxic mercury gas and buzzing sound as in fluorescent bulb.
| Includes | One piece ESD laminated top shelf, one pair of shelf bracket and one piece of power adapter |
|---|---|
| Warranty | 25 year unconditional manufacturer warranty |
| Product Type | ESD Laminated Cleanroom Top Shelf with Built-In LED Light |
| Color | White |
| Voltage | Input: 100/240 V, Output: 12 V DC |
| Depth (English) Shelf | 12 in. |
| Hertz | 50/60 Hz |
Wanzl Bulk Shelving Add On Unit
Bulk shelving systems from Wanzl provides maximum utilization and high load capacity. Our shelves are built for strength and durability and hold up to 900 lb. per shelf. Starter and add on units are available, as well as a variety of accessories for customization.
| Color | Chrome |
|---|---|
| Material | Steel |
| For Use With (Application) | Shelving |
| Shelf Type | Add on Unit |
Metro™ Super Erecta SiteSelect Industrial Wire Shelving Post, Metroseal Gray Epoxy
Super Erecta SiteSelect Industrial Wire Shelving Posts provide a visual guide for positioning and adjusting shelves.
| Warranty | Product will be free from defects in material and workmanship under normal use, service and maintenance for a period of one (1) year from the date of shipment of the Product by Seller, unless otherwise specified by Seller in writing. Metroseal shelves and posts also carry a twelve (12) year warranty against rust formation and corrosion. |
|---|---|
| With Casters | No |
| For Use With (Equipment) | Super Erecta Shelving |
| Diameter (Metric) | 25.4 mm |
| Color | Gray |
| Material | Epoxy-coated Steel |
| For Use With (Application) | All Laboratory and Clean Room Non-Autoclavable Applications |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Metro™ Super Erecta™ Wire Shelf, Metroseal 3 with Microban™ Finish
Wire shelves are easily adjustable and the Metroseal 3 green epoxy with Microban™ finish promotes easy cleaning. For use with Metro Super Erecta shelving systems.
| Product Type | Wire Shelf |
|---|---|
| Finish | Metroseal 3 with Microban |
Metro™ Super Adjustable Super Erecta™ Wire Shelf, Metroseal 3 Finish
Metroseal 3 wire shelf features a green epoxy finish with built-in Microban™ antimicrobial protection plus a unique open-wire design that permits free circulation of air and minimizes dust accumulation.
| Includes | Four non conductive sleeve/wedges |
|---|---|
| Product Type | Wire Shelf |
| For Use With (Equipment) | Metro™ Super Erecta™ adjustable shelving system |
| Finish | Metroseal Epoxy |
Metro™ MetroMax i™ Solid Polymer Shelf
Customize your lab as you see fit. As part of the MetroMax i system, MetroMax i Solid Polymer Shelves allow you to create your own made-to-order shelving system.
| Includes | Mat, frame, four wedge lock connectors |
|---|---|
| Material | Polymer |
MetroMax i MX2454F Plastic Industrial Shelf with Solid Mat
MetroMax i shelving offers an all polymer corrosion proof shelving constructed of advanced polymers and Type 304 stainless corners.