Sorbents and Adsorbents
- (1)
- (7)
- (5)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (10)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (10)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (8)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (5)
- (5)
- (2)
- (3)
- (4)
- (4)
- (4)
- (5)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (4)
- (11)
- (14)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (5)
- (8)
- (7)
- (3)
- (3)
- (28)
- (1)
- (115)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (7)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (9)
- (8)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (6)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
| Couleur | Pink |
|---|---|
| Type | Hazmat Absorbent Pad |
| Matériau | Polypropylene |
| À utiliser avec (application) | Quickly diking and stopping the spread of chemical spills, absorbs acids, bases, corrosives |
Fisherbrand™ Universal Sorbents
Universal, nonselective sorbents can fully saturate in as little as 20 seconds.
| Matériau | Polypropylene |
|---|
Fisherbrand™ Universal All Purpose Absorbent Rolls
Designed for high wear resistance and ideal for foot traffic and walkways
| Couleur | Gray |
|---|---|
| Type | Universal All Purpose Absorbent Roll |
| Largeur (métrique) | 96.2 cm |
| Matériau | Polypropylene |
| Largeur (impériale) | 30 in. |
Fisherbrand™ Chemical Green Absorbent Sock
Chemically inert and does not react with aggressive fluids
Fisherbrand™ Chemical Yellow Absorbent Pad
Color-coded for easy identification of different types of spills and hazards
| Longueur (métrique) | 48.2 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 19 in. |
| Couleur | White |
| Type | Absorbent Pad, Oil-only |
| Largeur (métrique) | 38.1 cm |
| Dimensions (L x l) | 48.2 x 38.1 cm (19 x 15 in.) |
| Matériau | Polypropylene |
| Largeur (impériale) | 15 in. |
Fisherbrand™ Universal All Purpose Absorbent Sock
Helps to control and contain spread of fluids in facility and around equipment
| Couleur | Gray |
|---|---|
| Type | Universal All Purpose Absorbent Pillow |
| Matériau | Polypropylene |
| Longueur (métrique) | 48.2 cm |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 19 in. |
| Couleur | Gray |
| Type | Universal All Purpose Absorbent Pad |
| Largeur (métrique) | 38.1 cm |
| Dimensions (L x l) | 48.2 x 38.1 cm (19 x 15 in.) |
| Matériau | Polypropylene |
| Largeur (impériale) | 15 in. |
| Couleur | White |
|---|---|
| Type | Absorbent Roll, Oil-only |
| Largeur (métrique) | 76.2 cm |
| Matériau | Polypropylene |
| Largeur (impériale) | 30 in. |
Fisherbrand™ Chemical Yellow Absorbent Roll
Color-coded for easy identification of different types of spills and hazards
Contec™ FoamZorb™
FoamZorb™ foam wipes for use in cleanroom, strong open cell structure, combine high absorbency with low levels of extractable residue and particles, easy to wipe with for spill pickup, solvent and solution application and ideal for lithographic screen cleaning
| Hauteur (impériale) | 12 in. |
|---|---|
| Couleur | Black |
| Type | L-Rod Spill Berm |
| Hauteur (métrique) | 30.4 cm |
| Matériau | PVC, XR-5 Geomembranes |
Brady™ SPC Hazwik Sorbent Socs
HazWik™ absorbents are made of surfactant-treated polypropylene which can be used on a wide range of chemicals, including hydrofluoric acid.