Sorbents and Adsorbents
- (1)
- (11)
- (1)
- (13)
- (5)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (10)
- (3)
- (11)
- (4)
- (1)
- (7)
- (3)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (14)
- (3)
- (2)
- (3)
- (13)
- (1)
- (11)
- (10)
- (3)
- (143)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (7)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (9)
- (8)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (6)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
| Type | Hazmat Absorbent Pad |
|---|---|
| Color | Pink |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Quickly diking and stopping the spread of chemical spills, absorbs acids, bases, corrosives |
Fisherbrand™ Universal All Purpose Absorbent Rolls
Designed for high wear resistance and ideal for foot traffic and walkways
| Type | Universal All Purpose Absorbent Roll |
|---|---|
| Width (English) | 30 in. |
| Color | Gray |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 96.2 cm |
Fisherbrand™ Chemical Green Absorbent Sock
Chemically inert and does not react with aggressive fluids
| Type | Universal All Purpose Absorbent Pillow |
|---|---|
| Color | Gray |
| Material | Polypropylene |
| Type | Universal All Purpose Absorbent Pad |
|---|---|
| Width (English) | 15 in. |
| Length (Metric) | 48.2 cm |
| Color | Gray |
| Length (English) | 19 in. |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 38.1 cm |
| Dimensions (L x W) | 48.2 x 38.1 cm (19 x 15 in.) |
| Type | Absorbent Roll, Oil-only |
|---|---|
| Width (English) | 30 in. |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 76.2 cm |
Fisherbrand™ Chemical Yellow Absorbent Roll
Color-coded for easy identification of different types of spills and hazards
Fisherbrand™ Chemical Yellow Absorbent Pad
Color-coded for easy identification of different types of spills and hazards
| Type | Absorbent Pad, Oil-only |
|---|---|
| Width (English) | 15 in. |
| Length (Metric) | 48.2 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 19 in. |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 38.1 cm |
| Dimensions (L x W) | 48.2 x 38.1 cm (19 x 15 in.) |
Fisherbrand™ Universal All Purpose Absorbent Sock
Helps to control and contain spread of fluids in facility and around equipment
Fisherbrand™ Universal Sorbents
Universal, nonselective sorbents can fully saturate in as little as 20 seconds.
| Material | Polypropylene |
|---|
Contec™ FoamZorb™
FoamZorb™ foam wipes for use in cleanroom, strong open cell structure, combine high absorbency with low levels of extractable residue and particles, easy to wipe with for spill pickup, solvent and solution application and ideal for lithographic screen cleaning
SPC™ High Traffic Series Sorbents
Made to withstand heavy foot and forklift traffic along with problem spill areas
| Thickness | 2-ply |
|---|---|
| Type | High Traffic Series Universal Sorbent Roll |
| Width (English) | 30 in. |
| Color | Gray |
| For Use With (Application) | Walkways, overspray leaks and drips, workstations, drums - liquid storage, outfalls and discharge ponds |
| Width (Metric) | 76.2 cm |
| Type | Rag Rug Absorbent Mat |
|---|---|
| Color | Gray |
| Material | Cotton, Polyester |
| For Use With (Application) | Overspray leaks and drips, workstations, drums - liquid storage, outfalls and discharge ponds |