Lockout Tagout Hasps
- (6)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (7)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (5)
- (15)
- (9)
- (1)
- (16)
- (3)
- (3)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (67)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
Filtered Search Results
Brady™ Fuse Lockout Device
These Fuse Lockout Devices from Brady™ have a unique locking mechanism that prevents the device from being accidentally removed from the fuse block.
| Product Type | Fuse Lockout Device |
|---|---|
| Color | Red |
| Material | ABS |
| Certifications/Compliance | OSHA 1910.147 |
Brady™ Cable Attachment w/ 8 ft. Nylon Cable
Package includes cable only; use with All Purpose Cable Lockout Device (sold separately)
Brady™ Steel Group Hasp
Lockout hasps from Brady™ are the answer to your safety concerns during group lockout situations.
Brady™ All Purpose Cable Lockout with 2.4m (8 ft.) Sheathed Metal Cable
All Purpose Cable Lockout with 2.4m (8 ft.) Sheathed Metal Cable is used to lock out all energy isolating devices.
| Height (Metric) | 2.54 cm |
|---|---|
| Diameter (English) | 0.47 in. |
| Diameter (English) Shackle | 0.28 in. |
| Width (English) | 0.75 in. |
| Color | Red |
| Material | Nylon |
| Width (Metric) | 1.9 cm |
| No. of Padlocks | 1 |
| Includes | Cleats |
| Diameter (Metric) Shackle | 0.71 cm |
| For Use With (Equipment) | 277V Clamp-On Breaker Lockouts |
| Product Type | Single-pole Breaker Lockout |
| Diameter (Metric) | 1.2 cm |
| Lockout Type | Clamp-on |
| No. of Poles | Single |
| Certifications/Compliance | OSHA 1910.147 |
| Height (English) | 1 in. |
Brady™ Lockout Devices for Miniature SMC Model Air Regulators
Lockout Devices for Miniature SMC Model Air Regulators enable regulators to be locked in the on, off or throttled position.
Brady™ Economy Cable, 10 ft.
Economy Cable Lockouts have 6 lock holes in the handle that are 9/32 in. in Dia. to accommodate most lock shackles and hasps
Brady™ Labeled Lockout Hasps, Legend: DANGER DO NOT OPERATE...ETC
Labeled Lockout Hasps, Legend: DANGER DO NOT OPERATE – enable you to lockout an energy source, ensuring worker safety.
Brady™ Labeled Group Lockout Hasps - Combo Colors
Labeled Lockout Hasps combine the advantages of lockout tags and safety hasps in a single convenient product.
Brady™ Do Not Operate Lockout Hasps
Do Not Operate-Labeled Lockout Hasps combine the advantages of lockout tags and safety hasps in a single convenient product.
Brady™ Fuse Blockout Devices (Large)
Equipping your employees with the proper lockout tools and warning devices can save lives, reduce lost employee time, and cut insurance costs
| Temperature Range (English) | −20° to +120°F |
|---|---|
| Material | Nylon |
| Temperature Range (Metric) | 0° to 250°C |
| For Use With (Application) | To lock out almost any quarter-turn valve regardless of valve shape |