Lockout Tagout Hasps
- (6)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (7)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (5)
- (15)
- (9)
- (1)
- (16)
- (3)
- (3)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (67)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
Filtered Search Results
| Temperature Range (English) | −20° to +120°F |
|---|---|
| Material | Nylon |
| Temperature Range (Metric) | 0° to 250°C |
| For Use With (Application) | To lock out almost any quarter-turn valve regardless of valve shape |
Brady™ All Purpose Cable Lockout with 2.4m (8 ft.) Sheathed Metal Cable
All Purpose Cable Lockout with 2.4m (8 ft.) Sheathed Metal Cable is used to lock out all energy isolating devices.
| Height (Metric) | 2.54 cm |
|---|---|
| Diameter (English) | 0.47 in. |
| Diameter (English) Shackle | 0.28 in. |
| Width (English) | 0.75 in. |
| Color | Red |
| Material | Nylon |
| Width (Metric) | 1.9 cm |
| No. of Padlocks | 1 |
| Includes | Cleats |
| Diameter (Metric) Shackle | 0.71 cm |
| For Use With (Equipment) | 277V Clamp-On Breaker Lockouts |
| Product Type | Single-pole Breaker Lockout |
| Diameter (Metric) | 1.2 cm |
| Lockout Type | Clamp-on |
| No. of Poles | Single |
| Certifications/Compliance | OSHA 1910.147 |
| Height (English) | 1 in. |
Brady™ Mini Gate Valve Lockout
Mini Gate Valve Lockout devices deny access and cover the valve handle. The unique knockout center fits OS&Y or rising stem valves.
Brady™ Sheathed Metal Cable - 16 ft.
Package includes cable attachment only; use with All Purpose Cable Lockout Device (sold separately)
Brady™ Fuse Blockout Devices (Large)
Equipping your employees with the proper lockout tools and warning devices can save lives, reduce lost employee time, and cut insurance costs
Brady™ Universal Multipole Breaker Lockout
Universal Multipole Breaker Lockouts are made of durable impact-modified nylon and are compatible with most two or three pole breakers with a tie-bar.
| Size | Universal |
|---|---|
| Color | Red |
| No. of Poles | Multiple |
| Certifications/Compliance | OSHA 1910.147 |
Brady™ Clamp-On Breaker Lockout, 480/600V
For use with single-pole and internal-trip multi-pole breakers
| Includes | Cleats |
|---|---|
| Diameter (Metric) Shackle | 0.7 cm |
| Diameter (English) Shackle | 0.28 in. |
| Product Type | Clamp-on Breaker Lockout |
| Lockout Type | Clamp-on |
| Color | Red |
| Material | Nylon |
Brady™ Red Lockout Hasps
Red Lockout Hasps from Brady™ are the answer to your safety concerns during group lockout situations.
Brady™ USA Wall Switch Lockouts
USA Wall Switch Lockouts may be used with most wall-mounted switches and are simple to install using existing screws.
Brady™ Mini Cable Lockout With 8 ft. Nylon Cable
Mini Cable Lockout With 8 ft. Nylon Cable is perfect for use on disconnect switches and small gate valves.
Brady™ Cable Attachment w/ 8 ft. Nylon Cable
Package includes cable only; use with All Purpose Cable Lockout Device (sold separately)
Brady™ Steel Group Hasp
Lockout hasps from Brady™ are the answer to your safety concerns during group lockout situations.