HPLC Guard Columns and Cartridges
- (30)
- (1)
- (72)
- (14)
- (1)
- (4)
- (62)
- (1)
- (119)
- (3)
- (1)
- (14)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (2)
- (13)
- (2)
- (79)
- (3)
- (75)
- (13)
- (3)
- (2)
- (10)
- (2)
- (33)
- (2)
- (6)
- (9)
- (2)
- (24)
- (3)
- (1)
- (2)
- (53)
- (2)
- (74)
- (5)
- (5)
- (4)
- (6)
- (247)
- (3)
- (2)
- (5)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (3)
- (5)
- (4)
- (40)
- (2)
- (96)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (57)
- (1)
- (14)
- (122)
- (3)
- (105)
- (11)
- (1)
- (7)
- (17)
- (2)
- (2)
- (8)
- (74)
- (18)
- (4)
- (3)
- (2)
- (23)
- (10)
- (7)
- (4)
- (1)
- (35)
- (9)
- (2)
- (4)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (35)
- (36)
- (6)
- (1)
- (42)
- (2)
- (3)
- (44)
- (3)
- (2)
- (22)
- (4)
Filtered Search Results
TSKgel™ SuperAW Guard Column, 7 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel Guard Columns are stand-alone and do not require separate holders. For use with TSKgel SuperAW2500-4000 Columns.
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express Phenyl-Hexyl Guard Cartridge, 2.7 μm Particle Size
Ascentis™ Express Guard Columns provide physical (filtration) and chemical protection for costly analytical columns without compromising the very high performance of Ascentis™ Express columns.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 5 mm |
| Quantity | 3/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Ascentis |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express 90 Å Biphenyl Guard Cartridge, 5 μm Particle Size
Ascentis™ Express 90 Å Biphenyl columns can be used for basic, acidic, or neutral compounds with alternate selectivity from C18 and is especially useful for separating peaks that elute early on C18 and other phenyl phases.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2 to 9 |
| Quantity | 3/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Surface Area | 90 m2/g |
| Product Line | Ascentis |
MilliporeSigma™ Supelco™ Zenix™-C SEC-150 Gel Filtration Guard Column, 3 μm Particle Size, Stainless Steel
The bonded phase in Zenix™-C SEC columns is more polar than the hydrophilic phase used in Zenix™ columns, making Zenix™-C columns better suited for the gel filtration analysis of more hydrophobic bioopolymers such as membrane proteins and pegylated antibodies.
| Pore Size | 150 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Type | SEC HPLC Guard Column |
| Phase | Size Exclusion |
| Length (Metric) | 5 cm |
| pH | 2.0 to 8.5 |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Zenix |
Thermo Scientific™ BetaBasic™ 8 Javelin Guard Columns
A good first choice for compounds typically considered difficult to analyze
| Pore Size | 150Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | BetaBasic 8 |
| Type | HPLC Column |
| Carbon Load | 7% |
| Endcapped | No |
| For Use With (Equipment) | Analytical HPLC Column |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 200 m2/g |
| USP Type | L7 |
Thermo Scientific™ BetaBasic™ CN Particle Size Guard Cartridges, 5μm Particle Size
Thermo Scientific™ BetaBasic™ CN Particle Size Guard Cartridges are available in limited dimensions. Please contact Customer Service for more details.
| Pore Size | 150Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 5% |
| Length (Metric) | 10 mm |
| Endcapped | Yes |
| For Use With (Equipment) | Uniguard Direct-connection and Stand Alone Holder |
| pH | 2 to 9 |
| Surface Area | 200 m2/g |
| USP Type | L10 |
TSKgel™ ODS-100Z Guard Cartridge, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
The workhorse for analysis of small molecular weight compounds in life science applications
| Stationary Phase | C18 (octadecyl) |
|---|---|
| Matrix | Spherical silica |
| For Use With (Equipment) | L1 Per USP |
| Material | Stainless steel |
| Technique | Reversed phase |
| Temperature (Metric) Maximum | 10°C to 50°C |
| Surface Area | 450 m2/g |
| Stationary Phase | C18 (octadecyl) |
|---|---|
| pH | 2 - 7.5 |
| Technique | Reversed phase |
| Temperature (Metric) Maximum | 10°C to 50°C |
| Surface Area | 450 m2/g |
MilliporeSigma™ Supelco™ BIOshell™ A160 Peptide C18 Guard Cartridge, 2.7 μm Particle Size
BIOshell™ Guard Columns provide physical (filtration) and chemical protection for costly analytical columns without compromising the very high performance of BIOshell™ columns.
| Pore Size | 160 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Carbon Load | 4.6% |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 0.5 cm |
| Endcapped | No |
| pH | 1 to 8 |
| Quantity | 3/Pk. |
| Material | Stainless Steel Hardware (Guard Column) |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Surface Area | 90 m2/g |
| Product Line | BIOshell |
| Product Line | Thermo Scientific |
|---|
MilliporeSigma™ Supelco™ Proteomix™ WCX-NP1.7 Weak Cation Exchange Guard Cartridge and Holder, 1.7 μm Particle Size, Stainless Steel
Used for the analysis or small scale purification of positively charged biopolymers including glycoprotein isoforms and mAb variants.
| Pore Size | Non-porous |
|---|---|
| Particle Size | 1.7 μm |
| Type | Cation Exchange Guard Cartridge and Holder |
| Phase | Cation Exchange |
| Length (Metric) | 1 cm |
| pH | 2.0 to 12.0 |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Proteomix |
MilliporeSigma™ Supelco™ SRT™ SEC-500 Gel Filtration Guard Column, 5 μm Particle Size, PEEK
Sepax SRT™ SEC columns feature a hydrophilic surface layer that effectively shields the highly porous, five micron silica particles from interacting with your sample.
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-18-S Supelguard Cartridge, 5 μm Particle Size
SUPELCOSIL™ LC-18-S Supelguard™ Cartridges contain a SUPELCOSIL™ packing, in a 2 cm stainless steel body, enclosed by polyether ether ketone (PEEK) encapsulated stainless steel frits.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 2 cm |
| Quantity | 2/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | SUPELCOSIL Supelguard |