HPLC Guard Columns and Cartridges
- (30)
- (1)
- (72)
- (14)
- (1)
- (4)
- (62)
- (1)
- (119)
- (3)
- (1)
- (14)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (2)
- (13)
- (2)
- (79)
- (3)
- (75)
- (13)
- (3)
- (2)
- (10)
- (2)
- (33)
- (2)
- (1)
- (5)
- (9)
- (2)
- (24)
- (2)
- (6)
- (3)
- (1)
- (47)
- (2)
- (74)
- (5)
- (5)
- (4)
- (6)
- (247)
- (3)
- (2)
- (5)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (3)
- (5)
- (4)
- (40)
- (2)
- (96)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (57)
- (1)
- (14)
- (122)
- (3)
- (105)
- (11)
- (1)
- (7)
- (17)
- (2)
- (2)
- (8)
- (74)
- (18)
- (4)
- (3)
- (2)
- (23)
- (7)
- (10)
- (4)
- (1)
- (35)
- (9)
- (2)
- (4)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (35)
- (36)
- (6)
- (1)
- (42)
- (2)
- (3)
- (44)
- (3)
- (2)
- (22)
- (4)
Résultats de la recherche filtrée
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOGEL™ H Guard Column, 9 μm Particle Size
SUPELCOGEL™ H Guard Column is used for the protection of SUPELCOGEL™ Ion Exclusion Columns.
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ ABZ+Plus Supelguard Cartridge, 5 μm Particle Size
Offer both high deactivation and unique selectivity.
| Longueur (métrique) | 2 cm |
|---|---|
| Phase | Reversed Phase |
| Catégorie | Guard Cartridge |
| Quantité | 2/Pk. |
| Granulométrie | 5 μm |
| Taille des pores | 120 Å |
| Gamme de produit | SUPELCOSIL Supelguard |
| À utiliser avec (application) | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-Si Supelguard Cartridge, 5 μm Particle Size
A typical mobile phase used with normal-phase silica columns consists of a hydrocarbon solvent such as hexane or heptane, mixed with a relatively small percentage of more polar solvent.
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-CN Supelguard Cartridge Kit, 5 μm Particle Size
The LC-CN phase is often used as a substitute for silica because it offers the advantages of a bonded phase (such as quick equilibration, and less sensitivity to small changes of the water content in the mobile phase).
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express RP-Amide Guard Cartridge, 2.7 μm Particle Size
Ascentis™ Express Guard Columns provide physical (filtration) and chemical protection for costly analytical columns without compromising the very high performance of Ascentis™ Express columns.
| Longueur (métrique) | 5 mm |
|---|---|
| Phase | Reversed Phase |
| Catégorie | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Quantité | 3/Pk. |
| Granulométrie | 2.7 μm |
| Taille des pores | 90 Å |
| Gamme de produit | Ascentis |
| À utiliser avec (application) | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express Biphenyl Guard Column, 2.7 μm Particle Size
Ascentis™ Express 90 Å Biphenyl columns can be used for basic, acidic, or neutral compounds with alternate selectivity from C18 and is especially useful for separating peaks that elute early on C18 and other phenyl phases.
| Longueur (métrique) | 5 cm |
|---|---|
| Désactivé | Yes |
| Phase | Reversed Phase |
| Matériau | Stainless Steel Hardware |
| Catégorie | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Quantité | 3/Pk. |
| Granulométrie | 2.7 μm |
| Taille des pores | 90 Å |
| Gamme de produit | Ascentis |
| À utiliser avec (application) | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOGEL™ 8H, 8% Crosslinked HPLC Guard Column, 9 μm Particle Size
Offers excellent separation of many common samples.
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express HILIC Guard Cartridge, 2.7 μm Particle Size
Ascentis™ Express Guard Columns provide physical (filtration) and chemical protection for costly analytical columns without compromising the very high performance of Ascentis™ Express columns.
| Longueur (métrique) | 5 mm |
|---|---|
| Phase | HILIC |
| Catégorie | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Quantité | 3/Pk. |
| Granulométrie | 2.7 μm |
| Taille des pores | 90 Å |
| Gamme de produit | Ascentis |
| À utiliser avec (application) | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOGEL™ 8Pb, 8% Crosslinked HPLC Guard Column, 9 μm Particle Size
Offers excellent separation of many common samples.
TSKgel™ SuperMPHZ-N Guard Column, 3 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Tosoh′s innovative multi-pore technology is now also available in 3, 4 and 6 μm TSKgel™ SuperMultiporeHZ Columns and Guard Columns.
BIOshell™ A160 Peptide Phenyl-Hexyl, 2.7 μm HPLC Guard Cartridge, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
The target analytes include peptides and polypeptides < 20 kDa.
| Longueur (métrique) | 0.5 cm |
|---|---|
| Désactivé | Endcapped |
| À utiliser avec (équipement) | HPLC: Suitable, L11 Per USP |
| Matrice | Fused-Core™ particle platform |
| pH | 2 to 9 |
| Quantité | 3/Pk. |
| Granulométrie | 2.7 μm |
| Phase stationnaire | Phenyl-Hexyl (dimethylphenyl-hexylsilane) bonding |
| Surface | 90 m2/g |
MilliporeSigma™ Supelco™ Proteomix™ SAX-NP3 Strong Anion Exchange Guard Cartridge and Holder, 3 μm Particle Size, Stainless Steel
Used for the analyis or small scale purification of negatively charged biopolymers, such as glycoprotein isoforms, pegylated proteins and oligonucleotide.
| Longueur (métrique) | 1 cm |
|---|---|
| Phase | Anion Exchange |
| Matériau | Stainless Steel |
| Catégorie | Anion Exchange HPLC Guard Cartridge and Holder |
| pH | 2.0 to 12.0 |
| Granulométrie | 3 μm |
| Taille des pores | Non-porous |
| Gamme de produit | Proteomix |
| À utiliser avec (application) | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ HS F5 Supelguard™ Cartridge Kit, 3 μm Particle Size
The Discovery™ HS F5 bonded phase provides reversed-phase separations that are distinctly different from C18 columns. However, compounds will generally elute within the same retention time window, making most C18 methods easily transferable.
| Longueur (métrique) | 2 cm |
|---|---|
| Phase | Reversed Phase and HILIC |
| Catégorie | Guard Cartridge Kit |
| Quantité | 1 Kit |
| Comprend | 1 cartridge, a stand-alone holder, a piece of tubing, and 2 nuts and ferrules |
| Granulométrie | 3 μm |
| Taille des pores | 120 Å |
| Gamme de produit | Discovery Supelguard |
| À utiliser avec (application) | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ HS F5 Supelguard™ Cartridge Kit, 5 μm Particle Size
The Discovery™ HS F5 bonded phase provides reversed-phase separations that are distinctly different from C18 columns. However, compounds will generally elute within the same retention time window, making most C18 methods easily transferable.
| Longueur (métrique) | 2 cm |
|---|---|
| Phase | Reversed Phase and HILIC |
| Catégorie | Guard Cartridge Kit |
| Quantité | 1 Kit |
| Comprend | 1 cartridge, a stand-alone holder, a piece of tubing, and 2 nuts and ferrules |
| Granulométrie | 5 μm |
| Taille des pores | 120 Å |
| Gamme de produit | Discovery Supelguard |
| À utiliser avec (application) | HPLC |
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ RP-AmideC16 Supelguard™ Cartridge, 5 μm Particle Size
Discovery™ RP-AmideC16 Supelguard™ Cartridges contain a Discovery™ packing, in a 2 cm stainless steel body, enclosed by polyether ether ketone (PEEK) encapsulated stainless steel frits (2 μm porosity).
| Longueur (métrique) | 2 cm |
|---|---|
| Phase | Reversed Phase |
| Catégorie | Guard Cartridge |
| Quantité | 2/Pk. |
| Granulométrie | 5 μm |
| Taille des pores | 180 Å |
| Gamme de produit | Discovery Supelguard |
| À utiliser avec (application) | HPLC |