HPLC Guard Columns and Cartridges
- (30)
- (1)
- (72)
- (14)
- (1)
- (4)
- (62)
- (1)
- (119)
- (3)
- (1)
- (14)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (2)
- (13)
- (2)
- (79)
- (3)
- (75)
- (13)
- (3)
- (2)
- (10)
- (2)
- (33)
- (2)
- (6)
- (9)
- (2)
- (24)
- (3)
- (1)
- (2)
- (53)
- (2)
- (74)
- (5)
- (5)
- (4)
- (6)
- (247)
- (3)
- (2)
- (5)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (3)
- (5)
- (4)
- (40)
- (2)
- (96)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (57)
- (1)
- (14)
- (122)
- (3)
- (105)
- (11)
- (1)
- (7)
- (17)
- (2)
- (2)
- (8)
- (74)
- (18)
- (4)
- (3)
- (2)
- (23)
- (10)
- (7)
- (4)
- (1)
- (35)
- (9)
- (2)
- (4)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (35)
- (36)
- (6)
- (1)
- (42)
- (2)
- (3)
- (44)
- (3)
- (2)
- (22)
- (4)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOGEL™ H Guard Column, 9 μm Particle Size
SUPELCOGEL™ H Guard Column is used for the protection of SUPELCOGEL™ Ion Exclusion Columns.
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ ABZ+Plus Supelguard Cartridge, 5 μm Particle Size
Offer both high deactivation and unique selectivity.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 2 cm |
| Quantity | 2/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | SUPELCOSIL Supelguard |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-Si Supelguard Cartridge, 5 μm Particle Size
A typical mobile phase used with normal-phase silica columns consists of a hydrocarbon solvent such as hexane or heptane, mixed with a relatively small percentage of more polar solvent.
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-CN Supelguard Cartridge Kit, 5 μm Particle Size
The LC-CN phase is often used as a substitute for silica because it offers the advantages of a bonded phase (such as quick equilibration, and less sensitivity to small changes of the water content in the mobile phase).
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express RP-Amide Guard Cartridge, 2.7 μm Particle Size
Ascentis™ Express Guard Columns provide physical (filtration) and chemical protection for costly analytical columns without compromising the very high performance of Ascentis™ Express columns.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 5 mm |
| Quantity | 3/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Ascentis |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express Biphenyl Guard Column, 2.7 μm Particle Size
Ascentis™ Express 90 Å Biphenyl columns can be used for basic, acidic, or neutral compounds with alternate selectivity from C18 and is especially useful for separating peaks that elute early on C18 and other phenyl phases.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 5 cm |
| Endcapped | Yes |
| Quantity | 3/Pk. |
| Material | Stainless Steel Hardware |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Ascentis |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOGEL™ 8H, 8% Crosslinked HPLC Guard Column, 9 μm Particle Size
Offers excellent separation of many common samples.
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express HILIC Guard Cartridge, 2.7 μm Particle Size
Ascentis™ Express Guard Columns provide physical (filtration) and chemical protection for costly analytical columns without compromising the very high performance of Ascentis™ Express columns.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | HILIC |
| Length (Metric) | 5 mm |
| Quantity | 3/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Ascentis |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOGEL™ 8Pb, 8% Crosslinked HPLC Guard Column, 9 μm Particle Size
Offers excellent separation of many common samples.
TSKgel™ SuperMPHZ-N Guard Column, 3 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Tosoh′s innovative multi-pore technology is now also available in 3, 4 and 6 μm TSKgel™ SuperMultiporeHZ Columns and Guard Columns.
BIOshell™ A160 Peptide Phenyl-Hexyl, 2.7 μm HPLC Guard Cartridge, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
The target analytes include peptides and polypeptides < 20 kDa.
| Particle Size | 2.7 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | Phenyl-Hexyl (dimethylphenyl-hexylsilane) bonding |
| Matrix | Fused-Core™ particle platform |
| Length (Metric) | 0.5 cm |
| Endcapped | Endcapped |
| For Use With (Equipment) | HPLC: Suitable, L11 Per USP |
| pH | 2 to 9 |
| Quantity | 3/Pk. |
| Surface Area | 90 m2/g |
MilliporeSigma™ Supelco™ Proteomix™ SAX-NP3 Strong Anion Exchange Guard Cartridge and Holder, 3 μm Particle Size, Stainless Steel
Used for the analyis or small scale purification of negatively charged biopolymers, such as glycoprotein isoforms, pegylated proteins and oligonucleotide.
| Pore Size | Non-porous |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Type | Anion Exchange HPLC Guard Cartridge and Holder |
| Phase | Anion Exchange |
| Length (Metric) | 1 cm |
| pH | 2.0 to 12.0 |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Proteomix |
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ HS F5 Supelguard™ Cartridge Kit, 3 μm Particle Size
The Discovery™ HS F5 bonded phase provides reversed-phase separations that are distinctly different from C18 columns. However, compounds will generally elute within the same retention time window, making most C18 methods easily transferable.
| Includes | 1 cartridge, a stand-alone holder, a piece of tubing, and 2 nuts and ferrules |
|---|---|
| Pore Size | 120 Å |
| Particle Size | 3 μm |
| Type | Guard Cartridge Kit |
| Phase | Reversed Phase and HILIC |
| Length (Metric) | 2 cm |
| Quantity | 1 Kit |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Discovery Supelguard |
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ HS F5 Supelguard™ Cartridge Kit, 5 μm Particle Size
The Discovery™ HS F5 bonded phase provides reversed-phase separations that are distinctly different from C18 columns. However, compounds will generally elute within the same retention time window, making most C18 methods easily transferable.
| Includes | 1 cartridge, a stand-alone holder, a piece of tubing, and 2 nuts and ferrules |
|---|---|
| Pore Size | 120 Å |
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Guard Cartridge Kit |
| Phase | Reversed Phase and HILIC |
| Length (Metric) | 2 cm |
| Quantity | 1 Kit |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Discovery Supelguard |
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ RP-AmideC16 Supelguard™ Cartridge, 5 μm Particle Size
Discovery™ RP-AmideC16 Supelguard™ Cartridges contain a Discovery™ packing, in a 2 cm stainless steel body, enclosed by polyether ether ketone (PEEK) encapsulated stainless steel frits (2 μm porosity).
| Pore Size | 180 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 2 cm |
| Quantity | 2/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Discovery Supelguard |