Chromatography Syringes
Syringes for manual or autosampler injections, in a variety of sizes, needle gauges, point styles, and terminations; includes electronic and manual gas tight syringes, HPLC general syringes, and replacement parts and accessories. Choose from leading brands for analytical gas and liquid syringes. Specialty syringes designed for unique applications are also available.
Filtered Search Results
Hamilton™ 1700 Series Gastight™ Syringes: N Termination
Gastight version of the original 700 series syringes, ideal for dispensing volumes from 1 up to 500μL
| Length (Metric) | 51 mm |
|---|---|
| Connection Type | Cemented |
| Length (English) | 2 in. |
| Length (English) Needle | 2 in. |
Hamilton™ 1000 Series Gastight™ Syringes: Fixed-Needle Syringes, LTN Termination, 22 Gauge, 2 in. Needle Length
Mid-volume GASTIGHT syringe ideal for dispensing volumes from 100 μL up to 100 mL. A variety of different terminations and needle options are available in this series.
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.41 mm |
|---|---|
| Product Type | Gastight Syringe |
| Connection Type | Luer Tip, Cemented |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.72 mm |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip),Stainless Steel (Plunger) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| For Use With (Application) | Ideal for manual and automated HPLC injections, commonly used in syringe pumps and other liquid handling instruments |
| Needle Gauge | 22 G |
| Max. Pressure | 200 psi |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.028 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.016 in. |
| Volume (Metric) | 5 μL |
|---|---|
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| Length (Metric) Needle | 43 mm |
| Max. Pressure | 2000 psig (137.9 bar) |
| For Use With (Equipment) | Agilent 7673, 7683, 7693A and 6850 Autosamplers |
| Product Type | Microliter™ Syringe |
| Connection Type | Cemented |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Length (English) Needle | 1.71 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Product Line | Hamilton |
Hamilton™ 1000 Series Syringe, Fixed Needle with Side Port, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Gas-tight design minimizes gas exchange during GC analysis. Syringes provide accurate volume delivery with a plunger that is mostly unsurpassed.
| Needle Point Number | 5 |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Max. Pressure | 200 psig (13.8 bar) |
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.41 mm |
| Product Type | Gastight™ Syringe |
| Connection Type | Luer Tip, Cemented |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Needle Point Style | Cone with Side Port |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.72 mm |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Needle Gauge | 22 G |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.0283 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.0161 in. |
| Product Line | Hamilton |
MilliporeSigma™ Supelco™ Syringes for Shimadzu™ Autosamplers
For use with Shimadzu™ AOC14, 17, 20 and 20i Autosamplers
| Needle Point Number | 1 |
|---|---|
| Description | Dark Orange Patch on Barrel for Easy Volume Identification |
| For Use With (Equipment) | Shimadzu AOC 14, 17, 20 and 20i GCs |
| Product Type | Syringe |
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Needle Point Style | Cone |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
| Length (Metric) Needle | 42 mm |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Autosampler Syringes, Cemented Needle, 10μL
For use with CTC/LEAP Autosamplers
| Needle Point Number | 1 |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | CTC, LEAP |
| Connection Type | Cemented |
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Needle Point Style | Cone |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
| Length (Metric) Needle | 50 mm |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Autosampler Syringe, Fixed Needle (FN)
Designed and tested to meet critical autosampler specifications
| Needle Point Number | 1 |
|---|---|
| Product Type | Gastight™ Syringe |
| Connection Type | Fixed, Tapered Needle |
| Needle Point Style | Cone |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
| Length (Metric) Needle | 42 mm |
| Needle Gauge | 23 to 26 G |
Syringes for Thermo Scientific™ HPLC Instruments
Thermo Scientific™ Syringes for Thermo Scientific HPLC Instruments offer easy, accurate and reproducible injections.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Product Type | HPLC Autosampler Syringe |
Hamilton™ Gastight™ Digital Syringe, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
This N.I.S.T. traceable, calibrated syringe device provides constant injection rate and includes a removable, 2 in. (51 mm) bevel tip needle.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Product Type | N.I.S.T. Traceable Calibrated Syringe |
| Needle Point Style | Bevel |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Product Line | Hamilton |
Valco™ Precision Sampling Syringe, Magnum Series, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Ideal for collection, trace analysis, and sample concentration of environmental contaminants
| Description | Magnum Series |
|---|---|
| Product Type | Precision Sampling Syringe |
| Connection Type | Removable |
| Needle Point Style | Bevel |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| For Use With (Application) | Collection, Trace Analysis and Sample Concentration of Environmental Contaminants |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.035 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.023 in. |
| Product Line | Valco |
SGE Autosampler Syringe, SuperfleX™ Syringe, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For use with Agilent/HP 7673 and 7683 Autosamplers
| For Use With (Equipment) | CTC, LEAP, GC PAL |
|---|---|
| Product Type | Microliter™ Syringe, C-Line |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Model | 701 FN CTC |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Tip) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Max. Pressure | 2000 psig (137.9 bar) |
| Product Line | Hamilton |
Valco™ Precision Sampling Syringe, Series A, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Allows storage of sample within the syringe. Rotary valve in the needle hub for pre-pressurization of the sample prior to injection.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Description | Series A |
| Product Type | Precision Sampling Syringe |
| Connection Type | Removable |
| Needle Point Style | Bevel |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
| Length (English) Needle | 2.25 in. |
| Max. Pressure | 250 psi |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.029 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.012 in. |
| Product Line | Valco |
Hamilton™ 800 Series Syringe, Cemented Needle (N), Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Offers the same quality performance as the Hamilton™ 700 Series, but with additional benefits
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Max. Pressure | 2000 psig (137.9 bar) |
| Product Type | Microliter™ Syringe |
| Connection Type | Cemented |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Needle Point Style | Bevel |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Product Line | Hamilton |