Manual Gas Tight Syringes
Gas tight syringes for manual injections on GC instruments; includes fixed-needle, removable-needle formats in various sizes, needle gauges, needle point styles, and terminations; includes zero dead-volume and headspace syringes.
- (9)
- (9)
- (30)
- (4)
- (1)
- (82)
- (23)
- (1)
- (1)
- (59)
- (4)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (24)
- (1)
- (1)
- (2)
- (45)
- (1)
- (8)
- (56)
- (35)
- (20)
- (3)
- (50)
- (4)
- (44)
- (3)
- (10)
- (10)
- (4)
- (87)
- (10)
- (48)
- (21)
- (12)
- (14)
- (46)
- (8)
- (10)
- (22)
- (3)
- (2)
- (1)
- (112)
- (11)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (3)
- (91)
- (104)
- (1)
- (29)
- (2)
- (2)
- (14)
- (5)
- (9)
- (38)
- (21)
- (26)
- (65)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (222)
- (1)
- (8)
- (1)
- (8)
- (3)
- (278)
- (12)
- (14)
- (6)
- (202)
- (6)
- (3)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (20)
- (4)
- (9)
- (2)
- (11)
- (12)
- (8)
- (6)
- (6)
- (3)
- (16)
- (1)
- (3)
- (1)
- (17)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (14)
- (5)
Filtered Search Results
Hamilton™ 1700 Series Gastight™ Syringes: N Termination
Gastight version of the original 700 series syringes, ideal for dispensing volumes from 1 up to 500μL
| Length (Metric) | 51 mm |
|---|---|
| Connection Type | Cemented |
| Length (English) | 2 in. |
| Length (English) Needle | 2 in. |
Hamilton™ 1000 Series Gastight™ Syringes: Fixed-Needle Syringes, LTN Termination, 22 Gauge, 2 in. Needle Length
Mid-volume GASTIGHT syringe ideal for dispensing volumes from 100 μL up to 100 mL. A variety of different terminations and needle options are available in this series.
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.41 mm |
|---|---|
| Product Type | Gastight Syringe |
| Connection Type | Luer Tip, Cemented |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.72 mm |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip),Stainless Steel (Plunger) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| For Use With (Application) | Ideal for manual and automated HPLC injections, commonly used in syringe pumps and other liquid handling instruments |
| Needle Gauge | 22 G |
| Max. Pressure | 200 psi |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.028 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.016 in. |
Thermo Scientific™ Removable-Needle Autosampler Syringes for GC Instruments
Thermo Scientific™ Removable-Needle Autosampler Syringes for GC Instruments are accurate and reproducible over a range of volumes.
Thermo Scientific™ GC Syringe for CTC
Thermo Scientific™ Gastight GC Syringes are accurate and reproducible over a range of volumes.
Thermo Scientific™ Manual, Fixed Needle, Gas Tight Syringes for GC Instruments
Choose Thermo Scientific™ Fixed-Needle, Gas-Tight Syringes for manual accurate, reproducible GC sample introduction using an affixed needle and a plunger that creates a tight seal.
Thermo Scientific™ Fixed-Needle, Gas-Tight Syringes for GC Instruments
Choose Thermo Scientific™ Fixed-Needle, Gas-Tight Syringes for accurate, reproducible GC sample introduction using an affixed needle and a plunger that creates a tight seal.
| Connection Type | Fixed |
|---|
Thermo Scientific™ TriPlus RSH Autosampler Fixed GT Needle Syringe
Thermo Scientific™ TriPlus RSH Autosampler Fixed GT Needle Syringes are accurate and reproducible over a range of volumes.
| Connection Type | Fixed |
|---|---|
| Material | Stainless Steel (Needle),Stainless Steel (Plunger) |
| Length (Metric) Needle | 57 mm |
Thermo Scientific™ Male Luer-LOK Priming Syringes
Thermo Scientific™ Male Luer-LOK Priming Syringes offer easy, accurate and reproducible manual injections.
Thermo Scientific™ Luer-Tip, Gas-Tight Manual Syringes for GC Systems
Get a gas-tight syringe for manual injections. This syringe features a Luer-Tip connection and is available in a variety of sizes.
Synthware™ Cannula
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cannula for the transfer and handling of air sensitive materials.
| Color | Silver |
|---|---|
| Graduated | No |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Organic Synthesis |
| Sterility | Non-sterile |
Synthware™ Syringe Needles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Long needle used for solvent retrieval.
| Quantity | 1 Ea. |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Organic Synthesis |
Hamilton™ 700 Microliter™ Syringes: LT Termination
The 700 series syringe is the original hand-fitted Hamilton syringe. This series of syringes is ideal for dispensing volumes from 0.5 μL up to 500 μL. A variety of different terminations and needle options are available in this series.
| Needle Point Number | No Needle Included |
|---|---|
| Product Type | Microliter Syringe |
| Connection Type | Luer |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | PTFE (Tip),Stainless Steel (Plunger) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| For Use With (Application) | For dispensing low volumes to achieve the highest level of accuracy and precision possible |
| Autoclavable | Autoclavable |
Hamilton™ 900 Microliter Syringes, N Termination
The 900 series syringe is the economical version of the 800 series syringe. This series of syringes is ideal for dispensing volumes from 0.5 μL up to 10 μL. The syringe holder is permanently attached to the syringe barrel. This reduces the initial cost of the syringe but eliminates the possibility of replacement components.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Length (Metric) | 51 mm |
| Length (English) | 2 in. |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Plunger) |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| For Use With (Application) | Designed for dispensing liquids manually to achieve the highest level of accuracy and precision possible, recommended for septum penetration |
| Max. Pressure | 2000 psi |
| Includes | Hand lapped plunger |
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.13 mm |
| Product Type | Microliter Syringe |
| Diameter (Metric) Outer | 6.6 mm |
| Connection Type | Cemented |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Diameter (English) Outer | 0.26 in. |
| Needle Point Style | Sharp, Bevel, Curved, Non-coring |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Needle Gauge | 26s G |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.005 in. |
Hamilton™ 600 Microliter™ Syringes
The 600 series syringes are a half stroke version of the original 700 series syringes. This series of syringes is ideal for dispensing volumes from 0.25 μL up to 5 μL. The 600 series is often used in applications that require one handed operation because of the short stroke length and the reinforced plunger.
| Needle Point Number | 3 |
|---|---|
| Length (Metric) | 51 mm |
| Length (English) | 2 in. |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Plunger) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| For Use With (Application) | Designed for applications that require one-handed operation because of the short stroke length and the reinforced plunger |
| Max. Pressure | 2000 psi |
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.13 mm |
| Product Type | Microliter Syringe |
| Diameter (Metric) Outer | 6.6 mm |
| Connection Type | Removable |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Diameter (English) Outer | 0.26 in. |
| Needle Point Style | Blunt |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.71 mm |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Needle Gauge | 22s G |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.028 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.005 in. |
Hamilton™ 800 Microliter™ Syringes, N Termination
Attached to the flange of the 700 series syringe is a blue Syringe Holder that provides a spot to hold the syringe that will not heat up the barrel causing dispense inaccuracies. Additionally it provides support to small volume plungers that are prone to bending during injection. This series of syringes is ideal for dispensing volumes from 0.5 μL up to 250 μL.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Length (Metric) | 51 mm |
| Length (English) | 2 in. |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Plunger) |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| For Use With (Application) | Ideal for dispensing liquid to achieve the highest level of accuracy and precision possible, recommended for septum penetration |
| Max. Pressure | 2000 psi |
| Includes | Removable blue syringe holder |
| Product Type | Microliter Syringe |
| Connection Type | Cemented |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Needle Point Style | Sharp, Bevel, Curved, Non-coring |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |