Chromatography Syringes
Syringes for manual or autosampler injections, in a variety of sizes, needle gauges, point styles, and terminations; includes electronic and manual gas tight syringes, HPLC general syringes, and replacement parts and accessories. Choose from leading brands for analytical gas and liquid syringes. Specialty syringes designed for unique applications are also available.
Résultats de la recherche filtrée
Hamilton™ Gastight™ Syringe, 10 μL, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Gas-tight design minimizes gas exchange during GC analysis. Syringes provide accurate volume delivery with a plunger that is mostly unsurpassed.
| Température (impériale) min. | 50°F |
|---|---|
| Type de produit | Gastight™ Syringe |
| Gamme de produits | Hamilton |
| Quantité | 1 Ea. |
| Température min. (métrique) | 10°C |
| Pression max. | 1000 psig (68.9 bar) |
| Volume (métrique) | 10 μL |
Hamilton™ Gastight™ Syringe, 100 μL, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Gas-tight design minimizes gas exchange during GC analysis. Syringes provide accurate volume delivery with a plunger that is mostly unsurpassed.
| Température (impériale) min. | 50°F |
|---|---|
| Gamme de produits | Hamilton |
| Quantité | 1 Ea. |
| Température min. (métrique) | 10°C |
| Pression max. | 1000 psig (68.9 bar) |
| Volume (métrique) | 100 μL |
Fixed Needle Autosampler Syringes, 2500uL, for Thermo Scientific™ Instruments
Gas-tight, headspace.
| À utiliser avec (équipement) | CTC, LEAP, GC PAL |
|---|---|
| Température max. (impériale) | 122°F |
| Longueur (métrique) de l’aiguille | 51 mm |
| Type de produit | Microliter™ Syringe, C-Line |
| Matériau | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Tip) |
| Gamme de produits | Hamilton |
| Quantité | 1 Ea. |
| Longueur (impériale) de l’aiguille | 2 in. |
| Pression max. | 2000 psig (137.9 bar) |
| Température max. (métrique) | 50°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Modèle | 701 FN CTC |
| Volume (métrique) | 10 μL |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Microvolume Syringe
A sample as small as 0.1 μL is contained in the needle
| Description | Plunger-in-needle Syringe |
|---|---|
| Type de produit | SGE Microvolume Syringe |
| Matériau | Stainless Steel (Tip) |
| Quantité | 1 Ea. |
Hamilton™ Gastight™ Syringe, 10 μL, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For use with Agilent GC Autosamplers 7693A, 7673, 7683, and 6850 ALS
| Température (impériale) min. | 50°F |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Agilent 7673, 7683, 7693A and 6850 Autosamplers |
| Longueur (métrique) de l’aiguille | 43 mm |
| Type de produit | Gastight™ Syringe |
| Matériau | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Gamme de produits | Hamilton |
| Numéro de pointe d’aiguille | 1 |
| Température min. (métrique) | 10°C |
| Longueur (impériale) de l’aiguille | 1.71 in. |
| Type de pointe d’aiguille | Cone |
| Pression max. | 1000 psig (68.9 bar) |
| Volume (métrique) | 10 μL |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Needles for Luer Lock Syringes
Preferred for manual injection where piercing the septum in exactly the same place is difficult. The beveled tip is designed for optimum septum penetration and prevention of septum coring.
| Type de produit | SGE Needles |
|---|---|
| Diamètre (métrique) de l’aiguille extérieure | 0.63 mm |
| Matériau | Stainless Steel (Tip) |
| Calibre d’aiguille | 23 G |
| Type de connexion | Luer Lock |
Hamilton™ Syringe, Luer Tip (LT), Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Tip is threaded in a luer lock syringe allowing the needle to be tightly screwed to the tip. Needles are not included.
| Température (impériale) min. | 50°F |
|---|---|
| Température max. (impériale) | 239°F |
| Type de produit | Microliter™ Syringe |
| Matériau | Borosilicate Glass (Barrel) |
| Gamme de produits | Hamilton |
| Quantité | 1 Ea. |
| Température min. (métrique) | 10°C |
| Température max. (métrique) | 115°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Type de connexion | Luer Tip, Kel-F Hub |
| Matériau | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Tip) |
|---|---|
| Gamme de produits | Hamilton |
| Quantité | 1 Ea. |
| Calibre d’aiguille | 26s G |
| Type de connexion | Special |
| Volume (métrique) | 10 μL |
Hamilton™ Gastight™ Syringe, 1800 Series, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Includes a blue syringe holder, which provides a spot to hold the syringe that will not heat the barrel and cause dispense inaccuracies.
| Précision | ± 1% |
|---|---|
| Longueur (métrique) de l’aiguille | 51 mm |
| Type de produit | Gastight™ Syringe |
| Matériau | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Gamme de produits | Hamilton |
| Numéro de pointe d’aiguille | 2 |
| Quantité | 1 Ea. |
| Température min. (métrique) | 10°C |
| Longueur (impériale) de l’aiguille | 2 in. |
| Type de pointe d’aiguille | Bevel |
SGE Gastight™ Syringe, Fixed Needle (LTN), Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Suitable for manual dispenser/diluter applications. Maximum inertness for liquid or gas samples.
| Longueur (métrique) de l’aiguille | 50 mm |
|---|---|
| Matériau | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Numéro de pointe d’aiguille | 2 |
| Quantité | 1 Ea. |
| Type de pointe d’aiguille | Bevel |
Hamilton™ 1000 Series Syringe, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Gas-tight design minimizes the gas exchange in GC analysis. Syringes provide accurate volume delivery with a plunger that is mostly unsurpassed.
| Température (impériale) min. | 50°F |
|---|---|
| Température max. (impériale) | 122°F |
| Longueur (métrique) de l’aiguille | 51 mm |
| Type de produit | Gastight™ Syringe |
| Matériau | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Calibre d’aiguille | 22 G |
| Température min. (métrique) | 10°C |
| Longueur (impériale) de l’aiguille | 2 in. |
| Température max. (métrique) | 50°C |
| Type de connexion | Luer Tip, Cemented |
| Diamètre (impériale) de l’aiguille intérieure | 0.0161 in. |
| Diamètre (métrique) de l’aiguille extérieure | 0.72 mm |
| Gamme de produits | Hamilton |
| Numéro de pointe d’aiguille | 2 |
| Quantité | 1 Ea. |
| Type de pointe d’aiguille | Bevel |
| Pression max. | 200 psig (13.8 bar) |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Diamètre (métrique) de l’aiguille intérieure | 0.41 mm |
| Diamètre (impériale) de l’aiguille extérieure | 0.0283 in. |
Hamilton™ HPLC Syringes, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
May be used for extraction and injection of sample material
| Température (impériale) min. | 50°F |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Rheodyne, SSI, and Valco VISF-2 |
| Température max. (impériale) | 239°F |
| Longueur (métrique) de l’aiguille | 51 mm |
| Type de produit | Gastight™ Syringe |
| Matériau | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Température min. (métrique) | 10°C |
| Longueur (impériale) de l’aiguille | 2 in. |
| Température max. (métrique) | 115°C |
| Type de connexion | Removable |
| Diamètre (métrique) de l’aiguille extérieure | 0.72 mm |
| Gamme de produits | Hamilton |
| Numéro de pointe d’aiguille | 3 |
| Quantité | 1 Ea. |
| Type de pointe d’aiguille | Blunt |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Diamètre (impériale) de l’aiguille extérieure | 0.0283 in. |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Plunger-Protected Syringe, Removable Needle (RN)
With a Bevel Tip, Stainless Steel Needle
| Longueur (métrique) de l’aiguille | 50 mm |
|---|---|
| Type de produit | SGE Plunger-Protected Syringe |
| Matériau | Stainless Steel (Tip) |
| Numéro de pointe d’aiguille | 2 |
| Quantité | 1 Ea. |
| Calibre d’aiguille | 26 G |
| Type de pointe d’aiguille | Bevel |
| Type de connexion | Removable |
Thermo Scientific™ GC SMART Syringes for TriPlus™ RSH SMART Autosampler
Use these GC syringes embedded with an ID chip to track part and lot numbers, usage, and history to increase data confidence and ensure system compliance.