Cell Culture Media, Supplements, and Reagents
Résultats de la recherche filtrée
Ampicillin Sodium Salt (Crystalline Powder), Fisher BioReagents™
CAS: 69-52-3 Formule moléculaire: C16H21N3NaO4S Poids moléculaire (g/mol): 374.411 Clé InChI: BSFVNXCYXDYHOD-ZQDFAFASSA-N Synonyme: Ampicillin CID PubChem: 131673879 Nom IUPAC: (2S,5R,6R)-6-[[(2R)-2-amino-2-phenylacetyl]amino]-3,3-dimethyl-7-oxo-4-thia-1-azabicyclo[3.2.0]heptane-2-carboxylic acid;molecular hydrogen;sodium SMILES: [HH].CC1(C(N2C(S1)C(C2=O)NC(=O)C(C3=CC=CC=C3)N)C(=O)O)C.[Na]
| Poids moléculaire (g/mol) | 374.411 |
|---|---|
| Synonyme | Ampicillin |
| CAS | 69-52-3 |
| CID PubChem | 131673879 |
| Nom IUPAC | (2S,5R,6R)-6-[[(2R)-2-amino-2-phenylacetyl]amino]-3,3-dimethyl-7-oxo-4-thia-1-azabicyclo[3.2.0]heptane-2-carboxylic acid;molecular hydrogen;sodium |
| Clé InChI | BSFVNXCYXDYHOD-ZQDFAFASSA-N |
| SMILES | [HH].CC1(C(N2C(S1)C(C2=O)NC(=O)C(C3=CC=CC=C3)N)C(=O)O)C.[Na] |
| Formule moléculaire | C16H21N3NaO4S |
| Certifications/Conformité | cGMP and ISO 9001:2000 Guidelines |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Type de produit | Phosphate Buffered Saline (PBS) |
| pH | 7.0 to 7.2 |
| Niveau d’endotoxines | =1.0EU/mL |
| Sans additif | No Calcium,No Magnesium,No Phenol Red |
| Forme | Liquid |
| Contenu et stockage | 15° to 30°C |
Cytiva HyClone™ 100mM Sodium Pyruvate Solution
Filter sterilized. HyClone™ 100mM Sodium Pyruvate solution is an easily accessible carbohydrate source that may also have protective effects against hydrogen peroxide.
Cytiva HyClone™ Dulbecco's Modified Eagles Medium
Designed to support cell culture growth and biomanufacturing processes.
| Certifications/Conformité | ISO 9001:2000 |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Contenu et stockage | 2° to 8°C, away from light |
| Forme | Liquid |
Cytiva HyClone™ RPMI 1640 Media
Designed to support cell culture growth and biomanufacturing processes.
| Certifications/Conformité | ISO 9001:2000 |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Type de produit | RPMI 1640 |
| Contenu et stockage | 2° to 8°C, away from light |
| Forme | Liquid |
Cytiva HyClone™ Dulbecco's Phosphate Buffered Saline, Solution
Buffer cell culture with PBS in solution.
| État réglementaire | RUO |
|---|---|
| Certifications/Conformité | Manufactured under cGMP and ISO 9001 certified facilities |
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Type de produit | Dulbecco's Phosphate Buffered Saline |
| Stérilité | Sterile |
| pH | 7 to 7.6 |
| Niveau d’endotoxines | ≤0.025EU/mL |
| Osmolalité | 276±10mOsm/kg H2O |
| Durée de conservation | 24 Months |
| À utiliser avec (application) | Serves as an irrigating, transporting or diluting fluid while maintaining cell tonicity and viability for a limited period of time |
| Forme | Liquid |
| Contenu et stockage | 15° to 30°C |
Corning™ Accutase™ Cell Detachment Solution, Liquid
Efficient, with gentle detachment of adherent cells within minutes
| Stérilité | Sterile |
|---|---|
| Formule | 1 X Accutase enzymes prepared in Dulbeccos PBS (0.2g/L KCl, 0.2g/L KH2PO5, 8g/L NaCl, and 1.15g/L Na2HPO4) containing 0.5 mm EDTA·4Na and 3 mg/L Phenol Red. |
| Forme | Liquid |
| Contenu et stockage | Store at -20°C. |
Corning™ DMEM with L-Glutamine, 4.5g/L Glucose and Sodium Pyruvate
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ DMEM with L-Glutamine, 4.5 g/L Glucose and Sodium Pyruvate is hybridoma tested.
| Type de produit | DMEM Media |
|---|---|
| pH | 7.0 to 7.4 |
| Avec additifs | Glutamine,Glucose,Sodium Pyruvate |
| Contenu et stockage | 2° to 8°C |
| Forme | Liquid |
Cytiva Percoll™ Centrifugation Media
For separation of cells, subcellular particles, and larger viruses (down to approx. 70S) under gentle conditions that preserve viability and morphological integrity. Cytiva™ Percoll™ Centrifugation Media Percoll is composed of colloidal silica coated with polyvinylpyrrolidone (PVP).
| Viscosité | 15cP |
|---|---|
| Couleur | Colorless to Slightly Yellow |
| Type de produit | Centrifugation Media |
| dimDensity | 1.135 g/mL |
| pH | 8.5 to 9.5 |
| Durée de conservation | 5 years |
| Osmolalité | < 25 mOsm/kg |
| Forme | Liquid |
| À utiliser avec (application) | Cell Isolation |
| Contenu et stockage | 4–30°C |
Amphotericin B (Yellow Solution/250μg/mL), Fisher BioReagents
CAS: 1397-89-3 Formule moléculaire: C47H73NO17 Poids moléculaire (g/mol): 924.09 Numéro MDL: MFCD00877763 Clé InChI: APKFDSVGJQXUKY-ZNVUZQDLSA-N CID PubChem: 134129663 Nom IUPAC: (1S,3R,18S,19R,20R,21S,25R,27R,30R,31R,33S,35R,37S,38R)-3-[(2R,3R,4S,5S,6R)-4-amino-3,5-dihydroxy-6-methyloxan-2-yl]oxy-19,25,27,30,31,33,35,37-octahydroxy-18,20,21-trimethyl-23-oxo-22,39-dioxabicyclo[33.3.1]nonatriaconta-4,6,8,10,12,14,16-heptaene-38-car SMILES: C[C@H]1O[C@@H](O[C@@H]2C[C@@H]3O[C@@](O)(C[C@H](O)[C@H]3C(O)=O)C[C@@H](O)C[C@@H](O)[C@H](O)CC[C@@H](O)C[C@@H](O)CC(=O)O[C@@H](C)[C@H](C)[C@H](O)[C@@H](C)\C=C/C=C\C=C/C=C\C=C/C=C\C=C/2)[C@@H](O)[C@@H](N)[C@@H]1O
| Poids moléculaire (g/mol) | 924.09 |
|---|---|
| Numéro MDL | MFCD00877763 |
| CAS | 1397-89-3 |
| CID PubChem | 134129663 |
| Nom IUPAC | (1S,3R,18S,19R,20R,21S,25R,27R,30R,31R,33S,35R,37S,38R)-3-[(2R,3R,4S,5S,6R)-4-amino-3,5-dihydroxy-6-methyloxan-2-yl]oxy-19,25,27,30,31,33,35,37-octahydroxy-18,20,21-trimethyl-23-oxo-22,39-dioxabicyclo[33.3.1]nonatriaconta-4,6,8,10,12,14,16-heptaene-38-car |
| Clé InChI | APKFDSVGJQXUKY-ZNVUZQDLSA-N |
| SMILES | C[C@H]1O[C@@H](O[C@@H]2C[C@@H]3O[C@@](O)(C[C@H](O)[C@H]3C(O)=O)C[C@@H](O)C[C@@H](O)[C@H](O)CC[C@@H](O)C[C@@H](O)CC(=O)O[C@@H](C)[C@H](C)[C@H](O)[C@@H](C)\C=C/C=C\C=C/C=C\C=C/C=C\C=C/2)[C@@H](O)[C@@H](N)[C@@H]1O |
| Formule moléculaire | C47H73NO17 |
Doxycycline Hydrochloride (Yellow Powder), Fisher BioReagents™
CAS: 10592-13-9 Formule moléculaire: C22H25ClN2O8 Poids moléculaire (g/mol): 480.90 Numéro MDL: MFCD03427564 Clé InChI: VLUQVUWDECWBTL-UQVCFKGQSA-N CID PubChem: 54706018 Nom IUPAC: [(1S,4aR,11R,11aR,12S,12aR)-3-carbamoyl-4,4a,6,7,12-pentahydroxy-11-methyl-2,5-dioxo-11,11a,12,12a-tetrahydro-1H-tetracen-1-yl]-dimethylazanium;chloride SMILES: [Cl-].C[C@@H]1[C@H]2[C@H](O)[C@H]3[C@H]([NH+](C)C)C(=O)\C(=C(/N)O)C(=O)[C@@]3(O)C(=O)C2=C(O)C2=C(O)C=CC=C12
| Poids moléculaire (g/mol) | 480.90 |
|---|---|
| Numéro MDL | MFCD03427564 |
| CAS | 10592-13-9 |
| CID PubChem | 54706018 |
| Nom IUPAC | [(1S,4aR,11R,11aR,12S,12aR)-3-carbamoyl-4,4a,6,7,12-pentahydroxy-11-methyl-2,5-dioxo-11,11a,12,12a-tetrahydro-1H-tetracen-1-yl]-dimethylazanium;chloride |
| Clé InChI | VLUQVUWDECWBTL-UQVCFKGQSA-N |
| SMILES | [Cl-].C[C@@H]1[C@H]2[C@H](O)[C@H]3[C@H]([NH+](C)C)C(=O)\C(=C(/N)O)C(=O)[C@@]3(O)C(=O)C2=C(O)C2=C(O)C=CC=C12 |
| Formule moléculaire | C22H25ClN2O8 |
Nystatin, Fisher BioReagents
CAS: 1400-61-9 Formule moléculaire: C47H75NO17 Poids moléculaire (g/mol): 926.107 Clé InChI: VQOXZBDYSJBXMA-AWCIUYGFSA-N CID PubChem: 133640190 Nom IUPAC: (1S,3R,6Z,18S,19R,20S,21S,25S,27S,29S,32R,33S,35S,37S,38R)-3-[(2R,3S,4S,5S,6R)-4-amino-3,5-dihydroxy-6-methyloxan-2-yl]oxy-19,25,27,29,32,33,35,37-octahydroxy-18,20,21-trimethyl-23-oxo-22,39-dioxabicyclo[33.3.1]nonatriaconta-4,6,8,10,14,16-hexaene-38-carb SMILES: CC1C=CC=CCCC=CC=CC=CC=CC(CC2C(C(CC(O2)(CC(C(CCC(CC(CC(CC(=O)OC(C(C1O)C)C)O)O)O)O)O)O)O)C(=O)O)OC3C(C(C(C(O3)C)O)N)O
| Poids moléculaire (g/mol) | 926.107 |
|---|---|
| CAS | 1400-61-9 |
| CID PubChem | 133640190 |
| Nom IUPAC | (1S,3R,6Z,18S,19R,20S,21S,25S,27S,29S,32R,33S,35S,37S,38R)-3-[(2R,3S,4S,5S,6R)-4-amino-3,5-dihydroxy-6-methyloxan-2-yl]oxy-19,25,27,29,32,33,35,37-octahydroxy-18,20,21-trimethyl-23-oxo-22,39-dioxabicyclo[33.3.1]nonatriaconta-4,6,8,10,14,16-hexaene-38-carb |
| Clé InChI | VQOXZBDYSJBXMA-AWCIUYGFSA-N |
| SMILES | CC1C=CC=CCCC=CC=CC=CC=CC(CC2C(C(CC(O2)(CC(C(CCC(CC(CC(CC(=O)OC(C(C1O)C)C)O)O)O)O)O)O)O)C(=O)O)OC3C(C(C(C(O3)C)O)N)O |
| Formule moléculaire | C47H75NO17 |
Blasticidin S Hydrochloride (From Streptomyces Griseochromogenes), Fisher BioReagents
CAS: 3-9-3513 Formule moléculaire: C17H27ClN8O5 Poids moléculaire (g/mol): 458.90 Clé InChI: YQXYQOXRCNEATG-UHFFFAOYNA-N Synonyme: BLA-S,Cytovirin CID PubChem: 124080960 Nom IUPAC: (2R,3S,6S)-3-[[(3R)-3-amino-5-[carbamimidoyl(methyl)amino]pentanoyl]amino]-6-(4-amino-2-oxopyrimidin-1-yl)-3,6-dihydro-2H-pyran-2-carboxylic acid;hydrochloride SMILES: CN(CCC(CC(=O)NC1C=CC(OC1C(=O)O)N2C=CC(=NC2=O)N)N)C(=N)N.Cl
| Poids moléculaire (g/mol) | 458.90 |
|---|---|
| Synonyme | BLA-S,Cytovirin |
| CAS | 3-9-3513 |
| CID PubChem | 124080960 |
| Nom IUPAC | (2R,3S,6S)-3-[[(3R)-3-amino-5-[carbamimidoyl(methyl)amino]pentanoyl]amino]-6-(4-amino-2-oxopyrimidin-1-yl)-3,6-dihydro-2H-pyran-2-carboxylic acid;hydrochloride |
| Clé InChI | YQXYQOXRCNEATG-UHFFFAOYNA-N |
| SMILES | CN(CCC(CC(=O)NC1C=CC(OC1C(=O)O)N2C=CC(=NC2=O)N)N)C(=N)N.Cl |
| Formule moléculaire | C17H27ClN8O5 |
G418 Sulfate (White to Off-white Powder), Fisher BioReagents
CAS: 108321-42-2 Formule moléculaire: C20H44N4O18S2 Poids moléculaire (g/mol): 692.70 Numéro MDL: MFCD00058314 Clé InChI: UHEPSJJJMTWUCP-KETIWVBHNA-N CID PubChem: 134129582 Nom IUPAC: (2R,3S,4R,5R,6S)-5-amino-6-{[(1R,2S,3S,4R,6S)-4,6-diamino-3-{[(2R,3R,4R,5R)-3,5-dihydroxy-5-methyl-4-(methylamino)oxan-2-yl]oxy}-2-hydroxycyclohexyl]oxy}-2-(1-hydroxyethyl)oxane-3,4-diol; bis(sulfuric acid) SMILES: OS(O)(=O)=O.OS(O)(=O)=O.CN[C@@H]1[C@@H](O)[C@@H](O[C@H]2[C@H](N)C[C@H](N)[C@@H](O[C@H]3O[C@H](C(C)O)[C@@H](O)[C@H](O)[C@H]3N)[C@@H]2O)OC[C@]1(C)O
| Poids moléculaire (g/mol) | 692.70 |
|---|---|
| Numéro MDL | MFCD00058314 |
| CAS | 108321-42-2 |
| CID PubChem | 134129582 |
| Nom IUPAC | (2R,3S,4R,5R,6S)-5-amino-6-{[(1R,2S,3S,4R,6S)-4,6-diamino-3-{[(2R,3R,4R,5R)-3,5-dihydroxy-5-methyl-4-(methylamino)oxan-2-yl]oxy}-2-hydroxycyclohexyl]oxy}-2-(1-hydroxyethyl)oxane-3,4-diol; bis(sulfuric acid) |
| Clé InChI | UHEPSJJJMTWUCP-KETIWVBHNA-N |
| SMILES | OS(O)(=O)=O.OS(O)(=O)=O.CN[C@@H]1[C@@H](O)[C@@H](O[C@H]2[C@H](N)C[C@H](N)[C@@H](O[C@H]3O[C@H](C(C)O)[C@@H](O)[C@H](O)[C@H]3N)[C@@H]2O)OC[C@]1(C)O |
| Formule moléculaire | C20H44N4O18S2 |
Gentamycin Sulfate (White Powder), Fisher BioReagents
CAS: 1405-41-0 Formule moléculaire: C21H43N5O7·H2SO4 Synonyme: Gentiomycin C,Garamycin
| Synonyme | Gentiomycin C,Garamycin |
|---|---|
| CAS | 1405-41-0 |
| Formule moléculaire | C21H43N5O7·H2SO4 |