Cell Culture Media
Résultats de la recherche filtrée
Cytiva HyClone™ RPMI 1640 Media
Designed to support cell culture growth and biomanufacturing processes.
| Certifications/Conformité | ISO 9001:2000 |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Type de produit | RPMI 1640 |
| Contenu et stockage | 2° to 8°C, away from light |
| Forme | Liquid |
Cytiva Percoll™ Centrifugation Media
For separation of cells, subcellular particles, and larger viruses (down to approx. 70S) under gentle conditions that preserve viability and morphological integrity. Cytiva™ Percoll™ Centrifugation Media Percoll is composed of colloidal silica coated with polyvinylpyrrolidone (PVP).
| Viscosité | 15cP |
|---|---|
| Couleur | Colorless to Slightly Yellow |
| Type de produit | Centrifugation Media |
| dimDensity | 1.135 g/mL |
| pH | 8.5 to 9.5 |
| Durée de conservation | 5 years |
| Osmolalité | < 25 mOsm/kg |
| Forme | Liquid |
| À utiliser avec (application) | Cell Isolation |
| Contenu et stockage | 4–30°C |
Gibco™ RPMI 1640 Medium, GlutaMAX™ Supplement, HEPES
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
RPMI 1640 Medium (Roswell Park Memorial Institute 1640 medium) was originally developed to culture human leukemic cells in suspension and as a monolayer.
| Lignée cellulaire | HeLa, Jurkat, MCF-7, PC-12, PBMC, astrocytes, and carcinomas |
|---|---|
| Type de produit | RPMI 1640 Medium (Roswell Park Memorial Institute 1640 Medium) |
| Qualité de fabrication | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Conditions d’expédition | Room Temperature |
| Avec additifs | GlutaMAX,HEPES,Phenol Red |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2-8° C. Protect from light Shipping conditions: Ambient Shelf life: 12 months from date of manufacture |
| Forme | Liquid |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Classification | Animal Origin-free |
| Gamme de produits | Gibco, GlutaMAX |
| Sans additif | No Sodium Pyruvate |
| Type de cellule | Leukemic Cells |
| Durée de conservation | 12 Months From Date of Manufacture |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Gibco™ RPMI 1640 Medium, GlutaMAX™ Supplement, HEPES
Originally developed to culture human leukemic cells in suspension and as a monolayer
| Sans additif | No Sodium Pyruvate |
|---|---|
| Forme | Liquid |
Gibco™ RPMI 1640 Medium, powder, HEPES
Roswell Park Memorial Institute (RPMI) 1640 medium was originally developed to culture human leukemic cells in suspension and as a monolayer.
| Lignée cellulaire | HeLa, Jurkat, MCF-7, PC-12, PBMC, astrocytes, and carcinomas |
|---|---|
| Type de produit | RPMI 1640 Medium (Roswell Park Memorial Institute 1640 Medium) |
| Qualité de fabrication | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Conditions d’expédition | Room Temperature |
| Avec additifs | Glutamine,HEPES,Phenol Red |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2-8° C Shipping conditions: Ambient Shelf life: 36 months from date of manufacture |
| Forme | Powder |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Classification | Animal Origin-free |
| Gamme de produits | Gibco |
| Sans additif | No Sodium Pyruvate,No Sodium Bicarbonate |
| Type de cellule | Leukemic Cells |
| Durée de conservation | 36 Months From Date of Manufacture |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Gibco™ RPMI 1640 Medium
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
RPMI 1640 Medium was originally developed to culture human leukemic cells in suspension and as a monolayer.
| Lignée cellulaire | HeLa, Jurkat, MCF-7, PC-12, PBMC, astrocytes, and carcinomas |
|---|---|
| Type de produit | RPMI 1640 Medium (Roswell Park Memorial Institute 1640 Medium) |
| Qualité de fabrication | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Conditions d’expédition | Room Temperature |
| Avec additifs | Glutamine,Phenol Red |
| Forme | Liquid |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Classification | Animal Origin-free |
| Gamme de produits | Gibco |
| Sans additif | No HEPES,No Sodium Pyruvate |
| Type de cellule | Leukemic Cells |
| Durée de conservation | 12 Months From Date of Manufacture |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Gibco™ RPMI 1640 Medium
RPMI 1640 Medium was originally developed to culture human leukemic cells in suspension and as a monolayer.
| Lignée cellulaire | HeLa, Jurkat, MCF-7, PC-12, PBMC, astrocytes, and carcinomas |
|---|---|
| Type de produit | RPMI 1640 Medium (Roswell Park Memorial Institute 1640 Medium) |
| Qualité de fabrication | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Conditions d’expédition | Room Temperature |
| Avec additifs | Glutamine,Phenol Red |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2-8° C. Protect from light Shipping conditions: Ambient Shelf life: 12 months from date of manufacture |
| Forme | Liquid |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Classification | Animal Origin-free |
| Gamme de produits | Gibco, SynerGy |
| Sans additif | No HEPES,No Sodium Pyruvate |
| Type de cellule | Leukemic Cells |
| Durée de conservation | 12 Months From Date of Manufacture |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Gibco™ RPMI 1640 Medium, GlutaMAX™ Supplement
Originally developed to culture human leukemic cells in suspension and as a monolayer.
| Lignée cellulaire | HeLa, Jurkat, MCF-7, PC-12, PBMC, astrocytes, and carcinomas |
|---|---|
| Type de produit | RPMI 1640 Medium (Roswell Park Memorial Institute 1640 Medium) |
| Concentration | 1 X |
| Conditions d’expédition | Room Temperature |
| Avec additifs | GlutaMAX,Phenol Red |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2-8° C. Protect from light Shipping conditions: Ambient Shelf life: 12 months from date of manufacture |
| Forme | Liquid |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Classification | Animal Origin-free |
| Gamme de produits | Gibco, GlutaMAX, SynerGy |
| Sans additif | No HEPES,No Sodium Pyruvate |
| Type de cellule | Leukemic Cells |
| Durée de conservation | 12 Months From Date of Manufacture |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Gibco™ SILAC RPMI 1640 Flex Media, no glucose, no phenol red
SILAC RPMI 1640 Flex Media, no glucose, no phenol red
Gibco™ RPMI 1640 Medium, no glutamine
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
RPMI 1640 Medium was originally developed to culture human leukemic cells in suspension and as a monolayer.
| Lignée cellulaire | HeLa, Jurkat, MCF-7, PC-12, PBMC, astrocytes, and carcinomas |
|---|---|
| Type de produit | RPMI 1640 Medium (Roswell Park Memorial Institute 1640 Medium) |
| Qualité de fabrication | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Conditions d’expédition | Room Temperature |
| Avec additifs | Phenol Red |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2-8° C. Protect from light Shipping conditions: Ambient Shelf life: 12 months from date of manufacture |
| Forme | Liquid |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Classification | Animal Origin-free |
| Gamme de produits | Gibco |
| Sans additif | No Sodium Pyruvate,No Glutamine,No HEPES |
| Type de cellule | Leukemic Cells |
| Durée de conservation | 12 Months From Date of Manufacture |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Corning™ RPMI 1640 Medium (Mod.)
Formulated without sodium bicarbonate to prevent clumping due to moisture absorption
| Sans additif | No Sodium Bicarbonate |
|---|
| Type de produit | RPMI 1640 |
|---|---|
| pH | 7.2 to 7.4 |
| Forme | Liquid |
Gibco™ BenchStable™ RPMI 1640
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Gibco RPMI 1640 Medium (Roswell Park Memorial Institute 1640 Medium) was originally developed to culture human leukemic cells in suspension and as a monolayer.
| Concept écologique | ACT Ecolabel (Silver) |
|---|---|
| Lignée cellulaire | HeLa, Jurkat, MCF-7, PC-12, PBMC, astrocytes, and carcinomas |
| Type de produit | RPMI 1640 Medium (Roswell Park Memorial Institute 1640 Medium) |
| Qualité de fabrication | cGMP-compliant under the ISO 9001: 2015 standard |
| Concentration | 1 X |
| Conditions d’expédition | Room Temperature |
| Avec additifs | GlutaMAX,Phenol Red,Phenol Red |
| Contenu et stockage | Store at room temperature. Protect from light. |
| Forme | Liquid |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Classification | Animal Origin-free |
| Gamme de produits | BenchStable |
| Sans additif | No HEPES,No Sodium Pyruvate |
| Durée de conservation | 12 Months From Date of Manufacture |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Gibco™ RPMI 1640 Medium, HEPES, no glutamine
Roswell Park Memorial Institute (RPMI) 1640 medium was originally developed to culture human leukemic cells in suspension and as a monolayer.
| Qualité de fabrication | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
|---|---|
| Sans additif | No Glutamine,No Sodium Pyruvate |
| Concentration | 1 X |
| Durée de conservation | 12 Months |
| Forme | Liquid |
Gibco™ RPMI 1640 Medium, no folic acid
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Roswell Park Memorial Institute (RPMI) 1640 medium was originally developed to culture human leukemic cells in suspension and as a monolayer.