Nutritional Supplements
- (27)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (14)
- (12)
- (37)
- (3)
- (43)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (7)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (4)
- (19)
- (3)
- (23)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (49)
- (49)
- (3)
- (47)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (31)
- (13)
- (2)
- (19)
- (5)
- (3)
- (1)
- (31)
- (2)
- (9)
- (11)
- (5)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
MilliporeSigma™ Calbiochem™ D(-)Arabinose
An uncommon pentose that can be utilized as a carbon source by bacteria.
Cytiva HyClone™ Cell Boost 1 Supplement
Supplements cell culture with amino acids, vitamins, and glucose and manufactured to meet cGMP manufacturing standards and QC specifications.
| Grade de qualité ou de pureté | Cell Culture Grade, Qualified for Further Manufacturing, Research Grade |
|---|
Gibco™ Difco™ Phytone™ Supplement, ultra-filtered (UF)
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
For cell culture applications.
| Type de culture | Mammalian, Insect, Microbial |
|---|---|
| Sources | Animal origin-free |
| Gamme de produit | Difco |
| À utiliser avec (application) | Cell Culture |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
Gibco™ Resurge™ CD3 Supplement, without glucose and L-glutamine
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
A diverse set of fully chemically defined, animal origin–free and protein-free cell culture supplements, which help promote cell growth and boost protein production.
| Format | Bottle(s) |
|---|---|
| Lignée cellulaire | CHO |
| Type de produit | Media Supplement |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free |
| Sources | Animal origin-free |
| Gamme de produit | Resurge |
| Forme | Powder |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2°C to 8°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
Gibco™ Starter Pak No. 2
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Contain a variety of animal origin and animal origin-free peptones that offer many essential nutrients needed for the production of human and animal vaccines.
Gibco™ EfficientFeed™ B+ AGT™ Supplement
Dry-format, single-part supplement for fed batch addition to the culture of multiple cell lines to assist with process development and maximization of bioreactor utilization
| Lignée cellulaire | CHO DG44, CHO, CHO-S, cGMP Banked, CHO-S, CHO-K1 |
|---|---|
| Type de produit | Nutrient Supplement |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Gamme de produit | EfficientFeed |
| Forme | AGT |
| Contenu et stockage | Store in refrigerator (2–8°C). Protect from light and moisture. |
Gibco™ Efficient-Pro™ Feed Enhancer
Efficient-Pro Feed Enhancer is a liquid next-generation Chinese Hamster Ovary (CHO) feed enhancer used in the production of monoclonal antibodies (mAbs), offering significant performance and ease-of-use improvements compared to other products.
Gibco™ Feed Kit C+
The Feed Kit C+ provides two chemically defined supplements, GlygcanTune™ C+ Total Feed and EfficientFeed™ C+ Supplement, along with fed-batch supplementation strategies designed to optimize cell growth and protein production while offering the ability to target and fine tune glycosylation profiles.
Gibco™ Efficient-Pro™ AGT™ Feed 3
Efficient-Pro AGT Feed 3 is a dry-format next-generation Chinese Hamster Ovary (CHO) feed used in the production of proteins such as monoclonal antibodies (mAbs), offering significant performance and ease-of-use improvements compared to other products.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room temperature |
|---|---|
| Lignée cellulaire | CHO-K1 GS, CHO-K1 |
| Type de produit | CHO Media Supplement |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Type de cellules | Mammalian Cell Culture |
| Forme | AGT |
| Contenu et stockage | Store in the dark at 2°C to 8°C. |
| Cellules souches qualifiées | Yes |
|---|---|
| Quantité | 100 mL |
| Contenu et stockage | 2° to 8°C |
Gibco™ Difco™ Soytone
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
An enzymatic digest of soy.
| Type de produit | Yeast Supplement |
|---|---|
| Type de culture | Mammalian, Insect, Microbial |
| Sources | Animal origin-free |
| Gamme de produit | Difco |
| À utiliser avec (application) | Mammalian Cell Culture |
| Forme | Powder |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
Gibco™ FunctionMAX™ TiterEnhancer
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
FunctionMAX™ TiterEnhancer
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room Temperature |
|---|---|
| Taux de sérum | Serum-Free |
| Lignée cellulaire | CHO |
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free |
| Sans additif | No Glutamine |
| Gamme de produit | FunctionMAX™ TiterEnhancer |
| Forme | Liquid |
Gibco™ GlycanTune™ B+ Total Feed
GlycanTune™ B+ Total Feed is an AGT™, or Advanced Granulation Technology™, feeding supplement specifically designed for a fed-batch culture of multiple cell lines.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Approved for shipment on Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Type de produit | Microbiology Media |
| Durée de conservation | 24 months |
| Gamme de produit | GlycanTune |
| Contenu et stockage | AGT™ dry format. Store in refrigerator (2–8°C). Protect from light and moisture. |
Yeast Synthetic Drop-out Medium Supplements without Histidine, MilliporeSigma™ Supelco™
Mixtures of amino acids and other nutrients to be added to Yeast Nitrogen Base Without Amino Acids.