Cell Culture Media, Supplements, and Reagents
Filtered Search Results
Ampicillin Sodium Salt (Crystalline Powder), Fisher BioReagents™
CAS: 69-52-3 Molecular Formula: C16H21N3NaO4S Molecular Weight (g/mol): 374.411 InChI Key: BSFVNXCYXDYHOD-ZQDFAFASSA-N Synonym: Ampicillin PubChem CID: 131673879 IUPAC Name: (2S,5R,6R)-6-[[(2R)-2-amino-2-phenylacetyl]amino]-3,3-dimethyl-7-oxo-4-thia-1-azabicyclo[3.2.0]heptane-2-carboxylic acid;molecular hydrogen;sodium SMILES: [HH].CC1(C(N2C(S1)C(C2=O)NC(=O)C(C3=CC=CC=C3)N)C(=O)O)C.[Na]
| PubChem CID | 131673879 |
|---|---|
| CAS | 69-52-3 |
| Molecular Weight (g/mol) | 374.411 |
| SMILES | [HH].CC1(C(N2C(S1)C(C2=O)NC(=O)C(C3=CC=CC=C3)N)C(=O)O)C.[Na] |
| Synonym | Ampicillin |
| IUPAC Name | (2S,5R,6R)-6-[[(2R)-2-amino-2-phenylacetyl]amino]-3,3-dimethyl-7-oxo-4-thia-1-azabicyclo[3.2.0]heptane-2-carboxylic acid;molecular hydrogen;sodium |
| InChI Key | BSFVNXCYXDYHOD-ZQDFAFASSA-N |
| Molecular Formula | C16H21N3NaO4S |
Kanamycin Sulfate (White Powder), Fisher BioReagents
For selecting transformed cells containing kanamycin resistance gene | CAS: 25389-94-0 | C18H38N4O15S | 582.575 g/mol
Cytiva HyClone™ McCoy's 5A Media
Support cell culture growth and biomanufacturing processes with HyClone™ McCoy's 5A Media, manufactured using ISO 9001-certified processes.
| Content And Storage | 2° to 8°C, away from light |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Form | Liquid |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2000 |
| Shelf Life | 12 Months |
| Sterility | Sterile-filtered |
Cytiva HyClone™ Dulbecco's High Glucose Modified Eagles Medium
Designed to support cell culture growth and biomanufacturing processes.
| Content And Storage | 2° to 8°C, away from light |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| With Additives | Glutamine,Glucose |
| Product Type | DMEM/High glucose with L-glutamine; without sodium pyruvate |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Sodium Pyruvate |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2000 |
| Shelf Life | 12 Months |
| Sterility | Sterile-filtered |
MilliporeSigma™ Chemicon™ Accutase™ Cell Detachment Solution
useful for creating single cell suspensions from clumped cell cultures for accurate cell counting, detachment of cells from primary tissue.
| Content And Storage | Store frozen |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Form | Liquid |
| Shelf Life | 12 Months |
| Concentration | 29.2 mg/mL |
Cytiva HyClone™ Dulbecco's Phosphate Buffered Saline, Solution
Buffer cell culture with PBS in solution.
| Regulatory Status | RUO |
|---|---|
| Content And Storage | 15° to 30°C |
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Product Type | Dulbecco's Phosphate Buffered Saline |
| Form | Liquid |
| Endotoxin Level | ≤0.025EU/mL |
| pH | 7 to 7.6 |
| Shelf Life | 24 Months |
| Certifications/Compliance | Manufactured under cGMP and ISO 9001 certified facilities |
| For Use With (Application) | Serves as an irrigating, transporting or diluting fluid while maintaining cell tonicity and viability for a limited period of time |
| Osmolality | 276±10mOsm/kg H2O |
| Sterility | Sterile |
Cytiva HyClone™ 100mM Sodium Pyruvate Solution
Filter sterilized. HyClone™ 100mM Sodium Pyruvate solution is an easily accessible carbohydrate source that may also have protective effects against hydrogen peroxide.
Cytiva HyClone™ Dulbecco's Modified Eagles Medium
Designed to support cell culture growth and biomanufacturing processes.
| Content And Storage | 2° to 8°C, away from light |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Form | Liquid |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2000 |
| Content And Storage | 15° to 30°C |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Product Type | Phosphate Buffered Saline (PBS) |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Calcium,No Magnesium,No Phenol Red |
| Endotoxin Level | =1.0EU/mL |
| pH | 7.0 to 7.2 |
| Certifications/Compliance | cGMP and ISO 9001:2000 Guidelines |
Cytiva HyClone™ RPMI 1640 Media
Designed to support cell culture growth and biomanufacturing processes.
| Content And Storage | 2° to 8°C, away from light |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Product Type | RPMI 1640 |
| Form | Liquid |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2000 |
Corning™ DMEM with L-Glutamine, 4.5g/L Glucose and Sodium Pyruvate
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ DMEM with L-Glutamine, 4.5 g/L Glucose and Sodium Pyruvate is hybridoma tested.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| With Additives | Glutamine,Glucose,Sodium Pyruvate |
| Product Type | DMEM Media |
| Form | Liquid |
| pH | 7.0 to 7.4 |
Corning™ Accutase™ Cell Detachment Solution, Liquid
Efficient, with gentle detachment of adherent cells within minutes
| Content And Storage | Store at -20°C. |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Formulation | 1 X Accutase enzymes prepared in Dulbeccos PBS (0.2g/L KCl, 0.2g/L KH2PO5, 8g/L NaCl, and 1.15g/L Na2HPO4) containing 0.5 mm EDTA·4Na and 3 mg/L Phenol Red. |
| Sterility | Sterile |
Cytiva Percoll™ Centrifugation Media
For separation of cells, subcellular particles, and larger viruses (down to approx. 70S) under gentle conditions that preserve viability and morphological integrity. Cytiva™ Percoll™ Centrifugation Media Percoll is composed of colloidal silica coated with polyvinylpyrrolidone (PVP).
| Viscosity | 15cP |
|---|---|
| Content And Storage | 4–30°C |
| Form | Liquid |
| Product Type | Centrifugation Media |
| Color | Colorless to Slightly Yellow |
| pH | 8.5 to 9.5 |
| Shelf Life | 5 years |
| For Use With (Application) | Cell Isolation |
| Density | 1.135 g/mL |
| Osmolality | < 25 mOsm/kg |
Cytiva Ficoll-Paque™ PLUS Media
Recognized standard in laboratories worldwide for isolation of human lymphocytes from peripheral blood. Cytiva™ Ficoll-Paque™ PLUS Media maintains the viability and a representative distribution of B and T lymphocytes.
| Content And Storage | 4–30°C |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Product Type | Centrifugation Media |
| Color | Colorless to Slightly Yellow |
| Endotoxin Level | < 0.12 EU/mL |
| Shelf Life | 3 years |
| For Use With (Application) | Cell Isolation |
| Sterility | Sterile |
| Density | 1.078 g/mL |