Nutritional Supplements
- (27)
- (6)
- (2)
- (2)
- (26)
- (1)
- (80)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (23)
- (9)
- (7)
- (2)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (24)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (52)
- (52)
- (50)
- (32)
- (1)
- (21)
- (6)
- (16)
- (1)
- (1)
- (33)
- (2)
- (10)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
| Content And Storage | Store frozen |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| Form | Liquid |
| Shelf Life | 12 Months |
| Concentration | 29.2 mg/mL |
Gibco™ Starter Pak No. 3
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Provides a variety of yeast and soy products, ideal for processes where an animal origin-free medium is preferred.
Gibco™ Resurge™ CD1 Supplement, without glucose and L-glutamine
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A diverse set of fully chemically defined, animal origin–free and protein-free cell culture supplements, which help promote cell growth and boost protein production.
| Cell Line | CHO |
|---|---|
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 8°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
| Format | Bottle(s) |
| Product Type | Media Supplement |
| Form | Powder |
| Without Additives | No Glutamine |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free |
| Culture Type | Mammalian Cell Culture |
| Source | Animal origin-free |
| Product Line | Resurge |
Gibco™ Efficient-Pro™ DPM Feed Enhancer
Efficient-Pro DPM Feed Enhancer is a dry-format next-generation Chinese Hamster Ovary (CHO) feed enhancer used in the production of monoclonal antibodies (mAbs), offering significant performance and ease-of-use improvements compared to other products.
| Shipping Condition | Room temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO-K1 GS, CHO-K1 |
| Content And Storage | Store in the dark at 2°C to 8°C. |
| Product Type | CHO Media Supplement |
| Form | Dehydrated, powder |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Cell Type | Mammalian Cell Culture |
Corning™ Cell Culture Media: Cell Culture Supplements
Used as a nutrient source in cell culture media. Cell Culture Media: Cell Culture Supplements are produced under the highest industry standards to ensure superior results.
| Content And Storage | 15° to 30°C |
|---|---|
| Quantity | 100 mL |
| Sterility | Sterile-filtered |
| CAS | 84604-16- |
|---|
Gibco™ Starter Pak No. 1
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Features a combination of yeast- and soy-based peptones.
Gibco™ Difco™ TC Yeastolate, ultra-filtered (UF)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Enhance cell culture performance with Gibco™ Difco™ TC Yeastolate Ultra-Filtered (UF) Low Bioburden while also mitigating risk in bioprocessing methods.
| Product Type | TC Yeastolate |
|---|---|
| Form | Powder |
| Color | Beige |
| Culture Type | Mammalian, Insect, Microbial |
| For Use With (Application) | Preparing bacterial, insect, and mammalian cell culture media |
Yeast Synthetic Drop-out Medium Supplements without Uracil, MilliporeSigma™ Supelco™
Mixtures of amino acids and other nutrients to be added to Yeast Nitrogen Base Without Amino Acids.
| Content And Storage | 15-30°C |
|---|
Corning™ Polysucrose 400, Powder
A synthetic polymer of sucrose and epichlorohydrin used for the density gradient separation of cells, cell membranes and virus cells
Gibco™ Difco™ Beef Extract
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Difco Beef Extract is an animal origin peptone derived from an infusion of beef. This nutritional supplement provides a mixture of peptides, individual amino acids, nucleotides, organic acids, minerals, and vitamins.
Gibco™ CHO CD EfficientFeed™ B AGT™ Nutrient Supplement
CHO CD EfficientFeed™ B AGT™ Nutrient Supplement
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Cell Line | CHO |
| Content And Storage | Dry format medium Store at 2 to 8°C, Store Dark and Dry |
| Purity or Quality Grade | Cell Culture Grade, Qualified for Further Manufacturing, Research Grade |
| Form | AGT |
| Without Additives | No Glutamine,No Phenol Red,No Insulin |
| Tested For | Solubility |
| Endotoxin Level | Low |
| Sterility | Non-sterile |
| Remarks | Chemically Defined Nutrient Feeding Supplement |
| With Additives | Sodium Pyruvate,Sodium Bicarbonate |
| Product Type | Nutrient Supplement |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Serum Level | Serum-Free |
Gibco™ CHO CD EfficientFeed™ A AGT™ Nutrient Supplement
CHO CD EfficientFeed™ A AGT™ Nutrient Supplement
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Cell Line | CHO |
| Content And Storage | Store at 2 to 8°C |
| Purity or Quality Grade | Cell Culture Grade, Qualified for Further Manufacturing, Research Grade |
| Form | AGT |
| Tested For | Solubility |
| Endotoxin Level | Low |
| Sterility | Non-sterile |
| Remarks | Chemically Defined Nutrient Feeding Supplement |
| With Additives | Sodium Pyruvate,Sodium Bicarbonate |
| Product Type | Nutrient Supplement |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Culture Type | Suspension Cell Culture |
| Product Line | AGT, EfficientFeed |
| Serum Level | Serum-Free |