Nutritional Supplements
- (27)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (17)
- (10)
- (26)
- (3)
- (54)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (9)
- (7)
- (2)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (4)
- (23)
- (3)
- (21)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (52)
- (52)
- (50)
- (32)
- (1)
- (9)
- (21)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (33)
- (2)
- (10)
- (12)
- (5)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Gibco™ Easy-Adapt™ CHO K1 CD Medium
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Chemically defined (CD) medium
| Type de produit | Cell Culture Media |
|---|
Gibco™ Resurge™ CD5 Supplement, without glucose and L-glutamine
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
A diverse set of fully chemically defined, animal origin–free and protein-free cell culture supplements, which help promote cell growth and boost protein production.
| Format | Bottle(s) |
|---|---|
| Lignée cellulaire | CHO |
| Type de produit | Media Supplement |
| Type de culture | Mammalian Cell Culture |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free |
| Gamme de produits | Resurge |
| Source | Animal origin-free |
| Forme | Powder |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2°C to 8°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
Gibco™ Difco™ Soytone
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
An enzymatic digest of soy.
| Type de produit | Yeast Supplement |
|---|---|
| Type de culture | Mammalian, Insect, Microbial |
| Gamme de produits | Difco |
| Source | Animal origin-free |
| À utiliser avec (application) | Mammalian Cell Culture |
| Forme | Powder |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
Gibco™ Bacto™ Proteose Peptone No. 2
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Enzymatic digest of protein
| Type de produit | Bacterial Media |
|---|---|
| Type de culture | Mammalian, Insect, Microbial |
| Gamme de produits | Bacto |
| Source | Animal Origin |
| À utiliser avec (application) | Formulation of culture media for the cultivation of heterotrophic microorganisms |
| Forme | Powder |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
Gibco™ Difco™ Yeast Extract, ultra-filtered (UF)
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Difco™ Yeast Extracts are concentrates of the water-soluble portion of autolyzed Saccharomyces cerevisiae cells derived from primary grown baker's yeast.
| Type de produit | Dehydrated Culture Media |
|---|---|
| Type de culture | Mammalian, Insect, Microbial |
| Gamme de produits | Difco |
| Forme | Powder |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
Gibco™ Bacto™ Peptone
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Bacto Peptone is an animal-origin (AO) enzymatic digest of bovine and porcine animal proteins.
| Certifications/Conformité | LUO, MUO |
|---|---|
| Type de produit | Bacterial Media |
| Gamme de produits | Bacto |
| Type de cellule | Bacteria |
| Durée de conservation | 1825 Days |
| Source | Animal origin |
| À utiliser avec (application) | Formulation of culture media for the cultivation of heterotrophic microorganisms |
Gibco™ Difco™ Phytone™ Supplement, ultra-filtered (UF)
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
For cell culture applications.
| Type de culture | Mammalian, Insect, Microbial |
|---|---|
| Gamme de produits | Difco |
| Source | Animal origin-free |
| À utiliser avec (application) | Cell Culture |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
| Format | Plastic Bottle |
|---|---|
| Type de produit | L-Glutamine |
| pH | 5 to 6 |
| Forme | Powder |
| Contenu et stockage | 2° to 8°C |
Gibco™ Resurge™ CD1 Supplement, without glucose and L-glutamine
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
A diverse set of fully chemically defined, animal origin–free and protein-free cell culture supplements, which help promote cell growth and boost protein production.
| Format | Bottle(s) |
|---|---|
| Lignée cellulaire | CHO |
| Type de produit | Media Supplement |
| Type de culture | Mammalian Cell Culture |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free |
| Gamme de produits | Resurge |
| Sans additif | No Glutamine |
| Source | Animal origin-free |
| Forme | Powder |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2°C to 8°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
Gibco™ Polypeptone™ Peptone
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Pancreatic digest of casein and peptic digest of animal tissue combined in equal parts
| Type de produit | Dehydrated Culture Media |
|---|---|
| Gamme de produits | Polypeptone |
| Source | Animal Origin |
| À utiliser avec (application) | Various bacteria, fungi, and mammalian cells |
| Forme | Powder |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
Gibco™ Phytone™ Peptone
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
An animal origin-free (AOF) enzymatic digest of soy.
| Gamme de produits | Phytone |
|---|---|
| Source | Animal origin-free, soy |
| À utiliser avec (application) | Production of monoclonal antibodies for oncological and rheumatological therapeutics, microbial cell types to produce animal health vaccines for swine, such as Clostridial vaccines |
| Forme | Powder |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
Gibco™ Difco™ Tryptone Peptone
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Difco Tryptone Peptone is an animal origin (AO) pancreatic digest of casein. In addition to providing a unique nutritional profile, it has a higher nitrogen content than our other casein products. Tryptone Peptone supports the growth of many different types of bacteria and fungi, including fastidious organisms and in toxin production.
| Type de produit | Bacterial Media |
|---|---|
| Durée de conservation | 1460 Days |
| Source | Animal Origin |
| À utiliser avec (application) | Dehydrated culture media |
| Forme | Powder |
| Contenu et stockage | Store at 2°C to 25°C in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
Corning™ ITS Premix Universal Culture Supplement
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Stimulates proliferation of a variety of cells under serum-reduced conditions. Corning™ ITS Premix Universal Culture Supplement contains insulin, human transferrin and selenous acid, the three most universally esential components of defined culture media.
| Type de produit | ITS Premix |
|---|---|
| Stérilité | Sterile-filtered |
| Contenu et stockage | 2° to 8°C |
Gibco™ Resurge™ CD4 Supplement, without glucose and L-glutamine
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
A diverse set of fully chemically defined, animal origin–free and protein-free cell culture supplements, which help promote cell growth and boost protein production.
| Format | Bottle(s) |
|---|---|
| Lignée cellulaire | CHO |
| Type de produit | Media Supplement |
| Type de culture | Mammalian Cell Culture |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free |
| Gamme de produits | Resurge |
| Source | Animal origin-free |
| Forme | Powder |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2°C to 8°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
Gibco™ OneFeed™ Supplement
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
A versatile medium supplement.
| Lignée cellulaire | CHO DG44, BHK-21, CHO-K1, CHO |
|---|---|
| Type de produit | Media Supplement |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free |
| Source | Animal origin-free |
| Forme | Powder |
| Contenu et stockage | Storage conditions: 2°C to 8°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |