Western Blot and Nucleic Acid Membranes and Filter Paper
- (1)
- (22)
- (69)
- (19)
- (110)
- (34)
- (6)
- (76)
- (12)
- (7)
- (144)
- (1)
- (1)
- (18)
- (10)
- (5)
- (9)
- (6)
- (14)
- (15)
- (43)
- (9)
- (9)
- (6)
- (3)
- (4)
- (71)
- (5)
- (10)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (4)
- (3)
- (1)
- (20)
- (2)
- (1)
- (2)
- (27)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (30)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (7)
- (2)
- (33)
- (7)
- (6)
- (7)
- (1)
- (12)
- (1)
- (12)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (6)
- (17)
- (1)
- (2)
- (20)
- (2)
- (3)
- (28)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (21)
- (1)
- (21)
- (1)
- (2)
- (4)
- (8)
- (34)
- (6)
- (1)
- (5)
- (1)
- (6)
Filtered Search Results
Invitrogen™ Power Blotter Welcome Pack
Get rapid and efficient semi-dry protein transfer with the Invitrogen™ Power Blotter.
Invitrogen™ Power Blotter Select Transfer Stacks, PVDF, mini
Transfer proteins rapidly and efficiently with these ready-to-use high performance transfer stacks for Invitrogen Power Blotter.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Pore Size | 0.2 μm |
| Format | Transfer Stack |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Dimensions (LxW) | 8 cm x 8 cm |
| Material | PVDF |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Product Line | Power Blotter |
Invitrogen™ Power Blotter Pre-cut Membranes and Filters, nitrocellulose, regular size
Precut, preassembled nitrocellulose membrane and filter paper sandwiches for gels
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Material | Nitrocellulose |
Invitrogen™ Bolt™ Western Pack B (PVDF)
A wet transfer device used exclusively with the Mini Gel Tank
MilliporeSigma™ Immobilon NOW Dispenser
Immobilon Transfer Membranes offer the convenience of pre-cut sheets with the flexibility of membrane rolls
MilliporeSigma™ Immobilon™ Blotting Filter Paper
Chromatography-grade blotting filter paper precut to the most popular Western blotting sizes
| Thickness | 550 μm |
|---|---|
| For Use With (Application) | Western blotting; dot/slot blotting |
Invitrogen™ iBlot™ Transfer Stack, nitrocellulose, regular size
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
iBlot Transfer Stacks are used to transfer proteins.
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Format | Transfer Stack |
| Length (Metric) | 13.5 cm |
| Dimensions (LxW) | Regular, 13.5 cm x 8 cm |
| Material | Nitrocellulose |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Product Line | iBlot |
MilliporeSigma™ Immobilon™-E Transfer Membrane
Immobilon™-E provides the a PVDF blotting membrane that wets in transfer buffer or water and eliminates the need for the alcohol pre-wet step.
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Description | Easily wetted with water |
| Color | White |
| Material | PVDF |
| Code | IEVH |
| Surface | Plain |
Invitrogen™ Nitrocellulose/Filter Paper Sandwiches, 0.45 μm, 8.6 x 13.5 cm
Fits 8.6 x 13.5 cm E-PAGE™ Gels.
Invitrogen™ Nylon membranes, 0.45 μm pore size, 8 x 7.3 cm
Pre-cut, pre-assembled membrane/filter-paper sandwiches
Invitrogen™ Power Blotter Select Transfer Stacks, nitrocellulose, regular size
Transfer proteins rapidly and efficiently with these ready-to-use high performance transfer stacks for Invitrogen Power Blotter.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Pore Size | 0.2 μm |
| Format | Transfer Stack |
| Length (Metric) | 13 cm |
| Dimensions (LxW) | Regular, 13 cm x 8.3 cm |
| Material | Nitrocellulose |
| Width (Metric) | 8.3 cm |
| Product Line | Power Blotter |
Thermo Scientific™ Biodyne™ B Nylon Membrane, 0.45 μm, 8 cm x 12 cm
Sheets of unmodified or positively charged Biodyne A and Biodyne B Nylon that provide excellent binding characteristics for nucleic acid transfer, blotting and detection.
Thermo Scientific™ Nitrocellulose Membranes, 0.45 μm
Nitrocellulose is a popular binding matrix for western blotting because of its high affinity for proteins and compatibility with a variety of detection methods (western blotting, dot-blot assays, and other protein or nucleic acid methods).
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Pore Size | 0.45 μm |
| Material | Nitrocellulose |
Invitrogen™ Bolt™ Western Pack A (Nitrocellulose)
A wet transfer device used exclusively with the Mini Gel Tank
Invitrogen™ SureLock™ Tandem Midi Welcome Pack, nitrocellulose
The Invitrogen SureLock Tandem Midi Welcome Pack, nitrocellulose, is designed specifically for electrophoresis and wet transfer of Invitrogen pre-cast midi gels using nitrocellulose transfer membranes.