Custom Labels
- (6)
- (9)
- (9)
- (1)
- (15)
- (7)
- (2)
- (3)
- (3)
- (8)
- (8)
- (1)
- (4)
- (8)
- (7)
- (4)
- (1)
- (62)
- (1)
- (15)
- (7)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (11)
- (452)
- (19)
- (8)
- (3)
- (1)
- (2)
- (7)
- (28)
- (6)
- (7)
- (1)
- (3)
- (81)
- (9)
- (23)
- (1)
- (16)
- (4)
- (37)
- (8)
- (59)
- (7)
- (9)
- (98)
- (3)
- (48)
- (8)
- (4)
- (86)
- (22)
- (21)
- (1)
- (1)
- (8)
- (325)
- (3)
- (53)
- (22)
- (12)
- (70)
- (3)
- (1)
- (266)
- (1)
- (2)
- (20)
- (10)
- (2)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (7)
- (31)
- (4)
- (1)
- (6)
- (20)
- (125)
- (8)
- (1)
- (17)
- (100)
- (7)
- (2)
- (1)
- (10)
- (18)
- (87)
- (1)
- (21)
- (8)
- (29)
- (1)
- (1)
- (12)
- (65)
- (1)
- (4)
- (3)
- (14)
- (17)
- (177)
- (25)
- (3)
- (44)
- (8)
- (8)
- (28)
- (9)
- (848)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (276)
- (5)
- (802)
- (3)
- (270)
- (1)
- (10)
- (1)
- (861)
- (1)
- (576)
- (22)
- (75)
- (1)
- (38)
- (22)
- (8)
- (140)
- (132)
- (23)
- (4)
- (117)
- (21)
- (8)
- (123)
- (350)
- (7)
- (252)
- (248)
- (165)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (4)
- (14)
- (54)
- (3)
- (2)
- (8)
- (1)
- (13)
- (14)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (4)
- (13)
- (16)
- (87)
- (1)
- (7)
- (20)
- (40)
- (12)
- (5)
- (2)
- (1)
- (13)
- (48)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (9)
- (15)
- (1)
- (3)
- (82)
- (13)
- (1)
- (77)
- (2)
- (12)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (13)
- (2)
- (110)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (20)
- (2)
- (1)
- (2)
- (160)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (61)
- (3)
- (1)
- (50)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (23)
- (1)
- (15)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Square Microscope Slide Labels
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Intended to be used to label microscope slides. Designed to be individually fed into a laser or ink jet printer.
MilliporeSigma™ MilliSentials™ Lab Adaptable Labels
The MilliSentials™ Lab Adaptable labels have been custom designed and optimized for use throughout the laboratory, withstanding temperatures from -196°C (liquid nitrogen) to 100°C (boiling water).
Thermo Scientific™ Cryoware Labels
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Easily and permanently identify samples and storage boxes with Thermo Scientific™ Cryoware Labels.
Brady™ Aggressive Adhesive Die-cut Multipurpose Nylon Label Tape for M6/M7 Printers
Aggressive adhesive and high pliability are the hallmarks of this nylon cloth label material designed to meet a broad array of identification requirements, from control panels to liquid nitrogen environments.
| Finition | Matte |
|---|---|
| Revêtement | None |
| Type d’adhésif | Permanent Acrylic |
| Certifications/Conformité | Halogen-free (DIN VDE 0472 Part 815) |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Sans latex | No |
| Matériau | Nylon |
| À utiliser avec (application) | Component and Equipment Labeling, General Identification, Laboratory Labeling |
| Couleur | White |
| Format | Die-cut |
| Épaisseur (impériale) | 0.0065 in. |
| Stérilité | Non-sterile |
| Plage de températures (métrique) | -40°C to +90°C |
| Plage de températures (impériale) | -40°F to +194°F |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 0.166 mm |
Brady™ Warning Labels, Pictogram: Battery Hazard
Feature pictograms that indicate battery hazard. Brady™ Warning Labels will adhere to any clean, dry surface and are available in a variety of sizes.
| Couleur | Black,Yellow |
|---|---|
| Type d’adhésif | Acrylic,Permanent,Cold-temperature |
| Description | Pictogram: Battery Hazard |
| Matériau | Pressure-sensitive Vinyl (B-946) |
| Épaisseur (impériale) | 0.004 in. |
| Forme | Triangle |
| À utiliser avec (application) | Indoor/Outdoor |
Brady™ Container Label: DIESEL FUEL
Identify the contents of various containers with easy visibility. Brady™ Container Labels are made from laminated polyester and display text in red on yellow.
Brady™ Large HMIG Pin-Feed Labels: Paper, Black/Blue/Red/Yellow on White, 3.875 H x 3.875 in W, HEALTH FLAMMABILITY INSTABILITY PROTECTIVE EQUIPMENT
B-235 Coated Paper with pressure sensitive acrylic adhesive from Brady™ adheres to most surfaces
Brady™ HMIG Labels
Inform employees of health, flammability and reactivity hazards. Brady HMIG Labels include a hazard rating index as well as a personal protective equipment guide.
Brady™ Bradylite™ Ultra Reflective Number: 8
Ideal for low light or dark areas. Brady™ Bradylite™ Ultra Reflective Number labels are made from Engineering Grade B-997 material and display text in Yellow on Black.
Brady™ Bradylite™ Ultra Reflective Number: 9
Ideal for low light or dark areas. Brady™ Bradylite™ Ultra Reflective Number labels are made from Engineering Grade B-997 material and display text in Yellow on Black.
Brady™ Cema Safety Label: CAUTION: HAZARDOUS ENVIRONMENT RESPIRATORY PROTECTION REQUIRED AUTHORIZED…
Weathers up to 8 years outdoors, even longer indoors, and withstands wide temperature variations (up to 230°F). Polyester, Black/Yellow on White.
Brady™ B30 Series Raised Profile Rectangular Labels
Raised panel adhesive taped polyester (B-593) labels are designed for patch panel identification, external push-buttons, switches and internal connection points.
Brady™ BBP™85 and PowerMark™ Indoor/Outdoor Vinyl Tapes - Clear
For all-purpose facility and safety identification
| Longueur (métrique) | 15.2 m |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 50 ft. |
| Couleur | Clear |
| Durée de vie | 8 to 10 Years |
| À utiliser avec (équipement) | BBP85™, PowerMark™ Printer |
| Matériau | Vinyl (B-595) |
| Plage de températures (métrique) | -40°C to +82°C |
| Quantité | 1 Ea. |
| Plage de températures (impériale) | -40° to +180°F |
Brady™ Write-On Container Labels, Blank, NFPA Color Bar format
Economical option for secondary container labeling. Brady™ Write-On Container Labels are available in both HMIG Color Bar and NFPA format.
Brady™ MetaLabel™ Series Metallic, Non-Metal Labels, B-480
Used to identify property from components to finished products. Brady™ MetaLabel™ Series Metallic, Non-Metal Labels are made of Metallic, Non-Metal Polyester.
| Finition | Satin |
|---|---|
| Revêtement | None |
| Type d’adhésif | Permanent Rubber |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Forme | Rectangle |
| À utiliser avec (application) | Asset Tracking, General and Industrial Identificationentification, Rating Plates |
| Couleur | Light Gray |
| Température min. de fonctionnement (métrique) | -70°C |
| Format | Roll |
| Épaisseur (impériale) | 0.0044 in. |
| Stérilité | Non-sterile |
| Plage de températures (métrique) | -70°C to +110°C |
| Plage de températures (impériale) | -94°F to +230°F |
| Épaisseur (métrique) | 0.112 mm |