Custom Labels
- (1)
- (5)
- (1)
- (22)
- (2)
- (48)
- (3)
- (70)
- (3)
- (7)
- (8)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (39)
- (23)
- (1)
- (15)
- (7)
- (4)
- (2)
- (9)
- (9)
- (1)
- (8)
- (3)
- (452)
- (19)
- (8)
- (3)
- (1)
- (2)
- (7)
- (28)
- (6)
- (7)
- (1)
- (3)
- (81)
- (9)
- (23)
- (1)
- (13)
- (86)
- (2)
- (3)
- (3)
- (8)
- (8)
- (1)
- (4)
- (15)
- (2)
- (1)
- (37)
- (8)
- (43)
- (9)
- (16)
- (7)
- (8)
- (2)
- (3)
- (1)
- (8)
- (12)
- (115)
- (210)
- (3)
- (53)
- (22)
- (21)
- (4)
- (98)
- (1)
- (42)
- (6)
- (1)
- (9)
- (486)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (114)
- (8)
- (8)
- (7)
- (1)
- (11)
- (1)
- (17)
- (7)
- (1)
- (15)
- (4)
- (1)
- (12)
- (1)
- (17)
- (29)
- (255)
- (5)
- (1)
- (1)
- (17)
- (260)
- (11)
- (10)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (20)
- (1)
- (1)
- (7)
- (7)
- (31)
- (4)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (12)
- (10)
- (65)
- (1)
- (4)
- (6)
- (16)
- (8)
- (161)
- (25)
- (3)
- (1)
- (121)
- (7)
- (75)
- (2)
- (1)
- (20)
- (365)
- (20)
- (80)
- (723)
- (266)
- (1)
- (3)
- (30)
- (127)
- (139)
- (19)
- (8)
- (1)
- (4)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (861)
- (1)
- (310)
- (3)
- (8)
- (5)
- (17)
- (1)
- (5)
- (75)
- (22)
- (270)
- (4)
- (1)
- (116)
- (11)
- (1)
- (10)
- (8)
- (7)
- (9)
- (114)
- (252)
- (98)
- (1)
- (6)
- (29)
- (219)
- (165)
- (240)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (44)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (13)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (12)
- (10)
- (1)
- (1)
- (4)
- (13)
- (1)
- (1)
- (4)
- (6)
- (14)
- (43)
- (2)
- (44)
- (20)
- (23)
- (2)
- (18)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (17)
- (12)
- (3)
- (2)
- (13)
- (30)
- (1)
- (12)
- (1)
- (8)
- (15)
- (128)
- (1)
- (6)
- (1)
- (55)
- (27)
- (3)
- (1)
- (61)
- (1)
- (15)
- (5)
- (1)
- (1)
- (13)
- (16)
- (2)
- (12)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (13)
- (2)
- (87)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (32)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (2)
- (1)
- (61)
- (3)
- (1)
- (49)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (20)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (4)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
- (2)
Résultats de la recherche filtrée
| Finition | Matte |
|---|---|
| Couleur | White |
| Type d’adhésif | Acrylic,Removable |
| Certifications/Conformité | RoHS 2002/95/EC |
| Durée de vie | 2 Years |
| À utiliser avec (équipement) | Thermal transfer printer |
| Format | Label |
| Résistance à la traction | 24 lb./in. |
| Matériau | Polypropylene |
| Épaisseur (impériale) | 0.0044 in. |
| À utiliser avec (application) | For barcoding, bottles, component ID, dishes, equipment ID, flasks, general lab ID, general purpose ID, laboratory identification |
Fisherbrand™ Square Microscope Slide Labels
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Intended to be used to label microscope slides. Designed to be individually fed into a laser or ink jet printer.
MilliporeSigma™ MilliSentials™ Lab Adaptable Labels
The MilliSentials™ Lab Adaptable labels have been custom designed and optimized for use throughout the laboratory, withstanding temperatures from -196°C (liquid nitrogen) to 100°C (boiling water).
Thermo Scientific™ Cryoware Labels
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Easily and permanently identify samples and storage boxes with Thermo Scientific™ Cryoware Labels.
Brady™ BradyJet™ J4000 UL Die-cut Listed Polyester Labels
B-2475 polyester material meets the UL 969 Standard for Marking and Labeling and is ideal for product labeling, logos, and barcode applications.
| Revêtement | None |
|---|---|
| Print Technology | Ink Jet |
| À utiliser avec (équipement) | Brady™ Label Printers |
| Matériau | Polyester (B-2475) |
| Épaisseur (impériale) | 4.5 mil |
| Étiquettes par rangée | 1 Label |
| Stérilité | Non-sterile |
| Plage de températures (impériale) | -40°F to 176°F |
| À utiliser avec (application) | Barcode Labeling, Component and Equipment Labeling, Data and Telecommunications Labeling, General Identification |
Brady™ Dissolvable Paper Labels
Brady™ Dissolvable Paper Labels completely dissolve in warm water within 30 seconds, leaving no adhesive residue behind.
| Longueur (métrique) | 91.44 m |
|---|---|
| Finition | Matte |
| Revêtement | None |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| À utiliser avec (équipement) | BBP81, i5100, i6100, i7100, i7500, PR Plus, IP Series, THT 76 mm Core Printers |
| Nb par paquet | 1 Tape / Roll |
| Matériau | Paper |
| Étiquettes par rangée | 1 |
| À utiliser avec (application) | Asset tracking, General identification, Laboratory labelling, Warehouse marking |
| Couleur | White |
| Température min. de fonctionnement (métrique) | -70°C |
| Format | Continuous |
| Épaisseur (impériale) | 0.0030 in. |
| Stérilité | Non-sterile |
| Plage de températures (métrique) | -70°C to +100°C |
| Quantité | 1 |
| Plage de températures (impériale) | -94°F to +212°F |
| Épaisseur (métrique) | 0.0762 mm |
Brady™ Sterilization Indicating Labels
Brady™ Sterilization Indicating Labels are steam sterilization indicating polypropylene labels with preprinted headers that displays STERILIZED when exposed to autoclave conditions.
| Finition | Matte |
|---|---|
| Revêtement | None |
| Type d’adhésif | Acrylic,Permanent |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Nb par paquet | 2000 Label(s) / Roll |
| Matériau | Polypropylene |
| Étiquettes par rangée | 1 |
| Hauteur (métrique) de la zone imprimable | 19.05 mm |
| Forme | Rectangle |
| À utiliser avec (application) | Component and equipment labelling, General identification, Laboratory labelling, Temperature indicating labelling |
| Couleur | White |
| Hauteur (métrique) | 25.40 mm |
| Température min. de fonctionnement (métrique) | -80°C |
| Format | Die-cut |
| Épaisseur (impériale) | 0.004 in. |
| Stérilité | Non-sterile |
| Hauteur (impériale) de la zone imprimable | 0.75 in. |
| Plage de températures (métrique) | -80°C to +70°C |
| Quantité | 2000/Pk. |
| Largeur (impériale) | 1 in. |
| Plage de températures (impériale) | -112°F to +158°F |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 0.102 mm |
Brady™ Cabinet Labels: SPILL RESPONSE EQUIPMENT
Clearly identify location of chemicals, safety equipment, and other supplies in cabinets and storage areas. Brady™ Cabinet Labels are designed for any size cabinet, including single door cabinets and low capacity cabinets.
| Couleur | White,Green |
|---|---|
| Type d’adhésif | Acrylic,Permanent,Cold-temperature |
| Description | Laminated |
| Matériau | Self-adhesive Polyester (B-302) |
| Épaisseur (impériale) | 0.01 in. |
| Quantité | 1 Ea. |
| Afficher le texte | SPILL RESPONSE EQUIPMENT |
| Forme | Rectangle |
Brady™ Cabinet Labels: KEEP FIRE AWAY
Clearly identify location of chemicals, safety equipment, and other supplies in cabinets and storage areas. Brady™ Cabinet Labels are designed for any size cabinet, including single door cabinets and low capacity cabinets.
| Couleur | Red,Yellow |
|---|---|
| Type d’adhésif | Acrylic,Permanent,Cold-temperature |
| Description | Laminated |
| Matériau | Self-adhesive Polyester (B-302) |
| Épaisseur (impériale) | 0.01 in. |
| Quantité | 1 Ea. |
| Afficher le texte | KEEP FIRE AWAY |
| Forme | Rectangle |
Brady™ Small HMIG Pin-Feed Labels: Paper, Black/Blue/Red/Yellow on White, 1.875 H x 3 in W, HEALTH FLAMMABILITY INSTABILITY PROTECTIVE EQUIPMENT
B-235 Coated Paper with pressure sensitive acrylic adhesive from Brady™ adheres to most surfaces
Brady™ RTK Pictogram Labels, Corrosive
Effectively convey personal protection instructions and special precautionary information. Brady™ RTK Pictogram Labels are made from premium grade B-946 vinyl and are sized to fit standard blank write-on right-to-know labels.
| Couleur | White,Blue |
|---|---|
| Type d’adhésif | Acrylic,Permanent,Cold-temperature |
| Matériau | Pressure-sensitive Vinyl (B-946) |
| Épaisseur (impériale) | 0.004 in. |
| Afficher le texte | Corrosive |
Brady™ GlobalMark™ Industrial Tape, Metallized Polyester (B-565) with Cuttable Supply
Suitable for continuous-style labels and ideal for multi-up, cut labels in basic rectangular and round shapes only. Brady GlobalMark Industrial Tape, Metallized Polyester (B-565) features permanent adhesive
Brady™ GlobalMark™ Tapes, Tan
For marking stainless steel pipe and surfaces. Brady GlobalMark Polyester Tapes, Tan are easy to install and used for mounting to rigid panels.
| Longueur (métrique) | 30.4 m |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 100 ft. |
| Finition | Gloss |
| Couleur | Tan |
| Type d’adhésif | Acrylic,Permanent |
| À utiliser avec (équipement) | GlobalMark Label Maker |
| Format | Cartridge |
| Matériau | Polyester (B-569) |
| Épaisseur (impériale) | 0.003 in. |
Brady™ GlobalMark™ Tapes, White
For marking stainless steel pipe and surfaces. Brady GlobalMark Polyester Tapes, White are easy to install and used for mounting to rigid panels.
| Longueur (métrique) | 30.4 m |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 100 ft. |
| Finition | Gloss |
| Couleur | White |
| Type d’adhésif | Acrylic,Permanent |
| À utiliser avec (équipement) | GlobalMark Label Maker |
| Format | Cartridge |
| Matériau | Polyester (B-569) |
| Épaisseur (impériale) | 0.003 in. |
Brady™ GlobalMark™ Tapes, Blue
For marking stainless steel pipe and surfaces. Brady GlobalMark Polyester Tapes, Blue are easy to install and used for mounting to rigid panels.
| Longueur (métrique) | 30.4 m |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 100 ft. |
| Finition | Gloss |
| Couleur | Blue |
| Type d’adhésif | Acrylic,Permanent |
| À utiliser avec (équipement) | GlobalMark Label Maker |
| Format | Cartridge |
| Matériau | Polyester (B-569) |
| Épaisseur (impériale) | 0.003 in. |