Custom Labels
- (6)
- (9)
- (9)
- (1)
- (15)
- (7)
- (2)
- (3)
- (3)
- (8)
- (8)
- (1)
- (4)
- (8)
- (7)
- (4)
- (1)
- (62)
- (1)
- (15)
- (7)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (11)
- (452)
- (19)
- (8)
- (3)
- (1)
- (2)
- (7)
- (28)
- (6)
- (7)
- (1)
- (3)
- (81)
- (9)
- (23)
- (1)
- (16)
- (4)
- (37)
- (8)
- (59)
- (7)
- (9)
- (98)
- (3)
- (48)
- (8)
- (4)
- (86)
- (22)
- (21)
- (1)
- (1)
- (8)
- (325)
- (3)
- (53)
- (22)
- (12)
- (70)
- (3)
- (1)
- (266)
- (1)
- (2)
- (20)
- (10)
- (2)
- (8)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (7)
- (31)
- (4)
- (1)
- (6)
- (20)
- (125)
- (8)
- (1)
- (17)
- (100)
- (7)
- (2)
- (1)
- (10)
- (18)
- (87)
- (1)
- (21)
- (8)
- (29)
- (1)
- (1)
- (12)
- (65)
- (1)
- (4)
- (3)
- (14)
- (17)
- (177)
- (25)
- (3)
- (44)
- (8)
- (8)
- (28)
- (9)
- (848)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (276)
- (5)
- (802)
- (3)
- (270)
- (1)
- (10)
- (1)
- (861)
- (1)
- (576)
- (22)
- (75)
- (1)
- (38)
- (22)
- (8)
- (140)
- (132)
- (23)
- (4)
- (117)
- (21)
- (8)
- (123)
- (350)
- (7)
- (252)
- (248)
- (165)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (4)
- (14)
- (54)
- (3)
- (2)
- (8)
- (1)
- (13)
- (14)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (4)
- (13)
- (16)
- (87)
- (1)
- (7)
- (20)
- (40)
- (12)
- (5)
- (2)
- (1)
- (13)
- (48)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (9)
- (15)
- (1)
- (3)
- (82)
- (13)
- (1)
- (77)
- (2)
- (12)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (13)
- (2)
- (110)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (20)
- (2)
- (1)
- (2)
- (160)
- (12)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (61)
- (3)
- (1)
- (50)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (23)
- (1)
- (15)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Square Microscope Slide Labels
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Intended to be used to label microscope slides. Designed to be individually fed into a laser or ink jet printer.
Thermo Scientific™ Cryoware Labels
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Easily and permanently identify samples and storage boxes with Thermo Scientific™ Cryoware Labels.
MilliporeSigma™ MilliSentials™ Lab Adaptable Labels
The MilliSentials™ Lab Adaptable labels have been custom designed and optimized for use throughout the laboratory, withstanding temperatures from -196°C (liquid nitrogen) to 100°C (boiling water).
Brady™ PermaShield™ Laser Printable Labels, B-747/B-966 (polyester with polyester overlaminate)
Designed for use with laser printers. Brady PermaShield Laser Printable Laser Labels are made of polyester with overlaminate to protect them in harsh environments.
| Finition | Matte |
|---|---|
| Revêtement | None |
| Type d’adhésif | Acrylic,Permanent |
| Certifications/Conformité | UL recognized |
| Print Technology | Laser |
| À utiliser avec (équipement) | Laser Printers |
| Description | Abrasion, humidity and UV-Resistant material |
| Matériau | Polyester (B-747),Polyester Over-laminate |
| Forme | Rectangle |
| Couleur | White |
| Température min. de fonctionnement (métrique) | -40°C |
| Format | Die-cut |
| Épaisseur (impériale) | 0.0066 in. |
| Stérilité | Non-sterile |
| Plage de températures (métrique) | -40°C to +130°C |
| Plage de températures (impériale) | -40°F to +266°F |
Brady™ MetaLabel™ Series Thermal Transfer Printable Labels, B-434
Identification solution for electrical equipment. Brady™ MetaLabel™ Series Thermal Transfer Printable Labels, B-434 are ideal for almost any rating plate application.
| Finition | Gloss |
|---|---|
| Type d’adhésif | Permanent Acrylic |
| Certifications/Conformité | UL Recognized; CSA Accepted |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| À utiliser avec (équipement) | BBP81;i5100;i7100;PR Plus;IP Series;THT 76 mm Core Printers;i7500 |
| Description | Recommended ribbon series: R4800; R4900; R6000; R6200 |
| Matériau | Metallized Polyester (B-434) |
| Forme | Rectangle |
| À utiliser avec (application) | Asset Tracking, Rating Plates and General Purpose Identification |
| Couleur | Silver |
| Température min. de fonctionnement (métrique) | -70°C |
| Format | Roll |
| Épaisseur (impériale) | 0.004 in. |
| Plage de températures (métrique) | -40°C to +90°C |
| Plage de températures (impériale) | -94°F to 266°F |
| Épaisseur (métrique) | 0.102 mm |
Brady™ BradyJet™ J2000 Polyester Tags
Brady™ BradyJet™ J2000 Polyester Tags are ideal for identification applications.
Brady™ Thermal Transfer Printer BradyBondz™ Labels
Designed for thermal transfer printers. Brady™ Thermal Transfer Printer BradyBondz™ Labels are made of polypropylene and are perfect for industrial identification.
| Couleur | White |
|---|---|
| Type d’adhésif | Acrylic,Permanent,Cold-temperature |
| Certifications/Conformité | UL Recognized; CSA Accepted |
| Description | Suggested Robbon Series: R4400; R6200 |
| Matériau | Polypropylene |
| Épaisseur (impériale) | 0.0031 in. |
| À utiliser avec (application) | Arc Flash Labels; Arrow Tape; Pipe and Valve Marking; Safety and Compliance ID; Visual Workplace Labeling; Warehouse Marking |
Brady™ All Weather Permanent Adhesive Gray Vinyl Label Tape for M6/M7 Printers
With the ability to last up to 10 years in an outdoor environment, Brady™’s low shrink vinyl with ultra-aggressive adhesive is ideal for a wide range of identification applications.
| Longueur (métrique) | 15.24 m |
|---|---|
| Finition | Gloss |
| Revêtement | None |
| Type d’adhésif | Permanent Acrylic |
| Certifications/Conformité | ASTM D 2979, ASTM D 523 |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Sans latex | No |
| Matériau | Vinyl |
| Forme | Rectangle |
| À utiliser avec (application) | Equipment Labeling, Electrical Labeling, Floor Marking, Laboratory Labeling, Lean and 5S Labeling |
| Longueur (impériale) | 50 ft. |
| Couleur | Gray |
| Format | Continuous |
| Épaisseur (impériale) | 0.004 in. |
| Stérilité | Non-sterile |
| Plage de températures (métrique) | -40°C to +82°C |
| Quantité | 50 ft. |
| Plage de températures (impériale) | -40°F to +180°F |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 0.102 mm |
Brady™ Personal Protection (PPE) Labels - Cold Temperature Vinyl
Convenient check boxes allow you to choose the proper pictogram needed for each chemical in your facility
Brady™ BBP™ Blank White Pre-Cut Blank Sign Headers
BBP™ Blank White Pre-Cut Blank Sign Headers are made of durable, low-shrink vinyl with ultra-aggressive adhesive that is ideal for labeling pipes, equipment, shelves and nearly any other industrial surface.
| Finition | Gloss |
|---|---|
| Couleur | White |
| Type d’adhésif | Permanent Acrylic |
| Certifications/Conformité | ASME ANSI Z535, OSHA 1910.145 |
| À utiliser avec (équipement) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
| Description | Outdoor Grade Vinyl Labels for BBP3x Printers |
| Matériau | Vinyl |
| Épaisseur (impériale) | 0.004 in. |
| Plage de températures (métrique) | -40°C to +82°C |
| Plage de températures (impériale) | -40°F to +180 °F |
| À utiliser avec (application) | Pipemarkers, arrow tape, warehouse marking, warning panels, safety signs, arc flash and visual workplace labels |
Brady™ BBP™ Blank Yellow Pre-Cut Blank Sign Headers
BBP™ Blank Yellow Pre-Cut Blank Sign Headers are made of durable, low-shrink vinyl with ultra-aggressive adhesive that is ideal for labeling pipes, equipment, shelves and nearly any other industrial surface.
| Finition | Gloss |
|---|---|
| Type d’adhésif | Acrylic,Permanent |
| Certifications/Conformité | ASME ANSI Z535, OSHA 1910.145 |
| Type de logiciel | Brady Workstation, LabelMark, MarkWare |
| Durée de vie | 8 to 10 Years |
| À utiliser avec (équipement) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
| Description | Outdoor Grade Vinyl Labels for BBP3x Printers |
| Matériau | Vinyl |
| Étiquettes par rangée | 1 |
| Brillant | 50 Gardner Units |
| À utiliser avec (application) | Pipe marking, arrow tape, warehouse marking, warning panels, safety signs, arc flash and visual workplace labels |
| Couleur | Yellow |
| Format | Tape |
| Épaisseur (impériale) | 0.004 in. |
| Stérilité | Non-sterile |
| Plage de températures (métrique) | -40°C to +82°C |
| Plage de températures (impériale) | -40 to 179.6°F |
| Épaisseur (métrique) | 0.102 mm |
Brady™ WorkHorse™ Series Label: Polyester, Green on Clear, 1.181 in. Dia
Glossy, clear labels are thermal transfer printable and feature a durable permanent acrylic adhesive
Brady™ Bradylite™ Ultra Reflective Letter: I
Ideal for low light or dark areas. Brady™ Bradylite™ Ultra Reflective Letter labels are made from Engineering Grade B-997 material and display text in Yellow on Black.
Brady™ Bradylite™ Ultra Reflective Letter: J
Ideal for low light or dark areas. Brady™ Bradylite™ Ultra Reflective Letter labels are made from Engineering Grade B-997 material and display text in Yellow on Black.
Brady™ Machine/Equipment Label, Header: WARNING, Legend: High voltage
Communicates important safety information and machine operational instructions. Brady Machine and Equipment Labels are made of durable, self-sticking polyester and most feature pictograms as well as text to inform safety procedures and potential hazards with machine operation.