GC Capillary Columns
- (1)
- (3)
- (31)
- (13)
- (18)
- (4)
- (1)
- (134)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (29)
- (2)
- (2)
- (580)
- (2)
- (7)
- (34)
- (10)
- (1)
- (189)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (10)
- (5)
- (39)
- (2)
- (5)
- (2)
- (389)
- (1)
- (24)
- (291)
- (1)
- (275)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (44)
- (5)
- (5)
- (9)
- (21)
- (4)
- (222)
- (5)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (107)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (15)
- (3)
- (1)
- (1)
- (41)
- (54)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (2)
- (192)
- (2)
- (21)
- (34)
- (16)
- (1)
- (2)
- (8)
- (3)
- (7)
- (3)
- (11)
- (2)
- (2)
- (1)
- (70)
- (3)
- (2)
- (32)
- (2)
- (3)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (43)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (22)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (14)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (2)
- (1)
- (22)
- (10)
- (21)
- (14)
- (12)
- (9)
- (1)
- (11)
- (11)
- (6)
- (40)
- (8)
- (16)
- (5)
- (5)
- (9)
- (7)
- (4)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (3)
- (4)
- (5)
- (6)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (16)
- (8)
- (2)
- (1)
- (17)
- (1)
- (10)
- (3)
- (6)
- (4)
- (2)
- (3)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (13)
- (4)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (7)
- (1)
- (9)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (33)
- (4)
- (13)
- (10)
- (11)
- (1)
- (6)
- (3)
- (9)
- (1)
- (4)
- (22)
- (6)
- (2)
- (4)
- (8)
- (3)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (3)
- (6)
- (17)
- (5)
- (7)
- (5)
- (4)
- (2)
- (78)
- (40)
- (54)
- (21)
- (9)
- (11)
- (1)
- (38)
- (26)
- (2)
- (179)
- (14)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (39)
- (78)
- (39)
- (14)
- (5)
- (31)
- (5)
- (3)
- (3)
- (56)
Résultats de la recherche filtrée
MilliporeSigma™ Supelco™ β-DEX™ 225 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Capillary GC column is also known as open tubular column. The carrier gas flows through the central aperture and is unrestricted throughout the length of the column.
MilliporeSigma™ Supelco™ Silica PLOT Capillary GC Column
Porous-layer open-tubular (PLOT) columns are a powerful tool used in gas chromatography for analysis of fixed gases, light hydrocarbons and volatile solvents. They are mostly preferred over traditional columns.
| Matériau | Fused Silica |
|---|---|
| Catégorie | Capillary GC |
| Température max | -80°C to +225°C (isothermal or programmed) |
| Type d’USP | None |
| Matériau de remplissage | Silica |
| À utiliser avec (application) | Gas Chromatography (GC) |
MilliporeSigma™ Supelco™ Equity™-1 Capillary GC Column, df 3 μm
Designed for general purpose applications where a non-polar column is required.
| Épaisseur du film | 3 μm |
|---|---|
| Matériau | Fused Silica |
| Catégorie | Capillary GC |
| Température max | -60°C to +300°C (isothermal or programmed) |
| Type d’USP | G1, G2, G9 |
| Diamètre (métrique) interne | 0.53 mm |
| Polarité | Non-Polar |
| Matériau de remplissage | Poly(dimethyl siloxane) |
| À utiliser avec (application) | Gas Chromatography (GC) |
| Gamme de produit | Equity |
MilliporeSigma™ Supelco™ SP™-2560 Capillary GC Column, df 0.20 μm
Specifically designed for detailed separation of geometricpositional (cis/trans) isomers of fatty acid methyl esters (FAMEs)
MilliporeSigma™ Supelco™ SCOT BMEA Capillary GC Column phase
SCOT Capillary GC Column may be used for high resolution gas chromatography.
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-1 Capillary GC Column, df 1.5 μm
Used for traditional general purpose applications, where a non-polar column is required.
| Épaisseur du film | 1.5 μm |
|---|---|
| Matériau | Fused Silica |
| Catégorie | Capillary GC |
| Température max | -60°C to +300°C (isothermal or programmed) |
| Type d’USP | G1, G2, G9 |
| Diamètre (métrique) interne | 0.53 mm |
| Polarité | Non-Polar |
| Matériau de remplissage | Poly(dimethyl siloxane) |
| À utiliser avec (application) | Gas Chromatography (GC) |
| Gamme de produit | SPB |
MilliporeSigma™ Supelco™ MET-Biodiesel Capillary GC Column, df 0.10 μm
Designed specifically for the determination of free and total glycerin in B100 biodiesel samples.
| Épaisseur du film | 0.10 μm |
|---|---|
| Matériau | Metal |
| Catégorie | Capillary GC |
| Température max | -60°C to +400°C (isothermal or programmed) |
| Type d’USP | None |
| Diamètre (métrique) interne | 0.10 mm |
| Matériau de remplissage | Bonded |
| À utiliser avec (application) | Gas Chromatography (GC) |
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-5 Capillary GC Column, df 1 μm
Non-polar general purpose column provides primarily a boiling point elution order with a slight increase in selectivity, especially for aromatic compounds.
| Épaisseur du film | 1 μm |
|---|---|
| Matériau | Fused Silica |
| Catégorie | Capillary GC |
| Matériau de remplissage | Poly(5% diphenyl/95% dimethyl siloxane) |
| À utiliser avec (application) | Gas Chromatography (GC) |
| Gamme de produit | SPB |
Thermo Scientific™ TraceGOLD TG-XLBMS GC Columns
Thermo Scientific™ TraceGOLD TG-XLBMS GC Columns offer a low polarity, low bleed column suitable for a wide range of applications.
| Température max | 340/360°C |
|---|---|
| Polarité | Low-Polar |
| Phase stationnaire | TraceGOLD™ TG-XLBMS |
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-1 Capillary GC Column, df 1.2 μm
Used for traditional general purpose applications, where a non-polar column is required.
MilliporeSigma™ Supelco™ SP™-2331 Capillary GC Column, df 0.20 μm
SP™-2331 GC column maybe used in high-resolution gas chromatography, with mass selective detection for the analysis of polychlorodibenzodioxins and polychlorodibenzofurans with 1 to 8 chlorine substituents.
| Épaisseur du film | 0.20 μm |
|---|---|
| Matériau | Fused Silica |
| Catégorie | Capillary GC |
| Température max | Subambient to 275°C (isothermal or programmed) |
| Type d’USP | None |
| Polarité | Highly Polar |
| Matériau de remplissage | Stabilized |
| À utiliser avec (application) | Gas Chromatography (GC) |
| Gamme de produit | SP |
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-5 Capillary GC Column, df 0.25 μm
This non-polar, general purpose column primarily provides a boiling point elution order with a slight increase in selectivity, especially for aromatic compounds.
Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-624 and TG-624SilMS GC Columns
Optimize volatile organics analysis with this low-bleed, midpolarity GC column with high thermal stability.
| Type d’USP | G43 |
|---|---|
| Polarité | Mid-Polar |
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CHIRALDEX™ B-DM Capillary GC Column, df 0.12 μm
Used for enantiomeric separation of ephedrine, pseudoephedrine, chlorinated intermediates and methylamphetamine by gas chromatographic analysis.
| Épaisseur du film | 0.12 μm |
|---|---|
| Matériau | Fused Silica |
| Catégorie | Capillary GC |
| Diamètre (métrique) interne | 0.25 mm |
| Matériau de remplissage | 2,3-di-O-methyl-6-t-butyl silyl derivative of β-cyclodextrin |
| À utiliser avec (application) | Gas Chromatography (GC) |
| Gamme de produit | Astec CHIRALDEX |