GC Capillary Columns
- (1)
- (3)
- (31)
- (13)
- (18)
- (4)
- (1)
- (134)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (29)
- (2)
- (2)
- (580)
- (2)
- (7)
- (34)
- (10)
- (1)
- (189)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (10)
- (5)
- (39)
- (2)
- (5)
- (2)
- (389)
- (1)
- (24)
- (291)
- (1)
- (275)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (44)
- (15)
- (15)
- (3)
- (5)
- (1)
- (10)
- (21)
- (45)
- (276)
- (4)
- (5)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (108)
- (21)
- (1)
- (1)
- (3)
- (192)
- (3)
- (23)
- (42)
- (19)
- (7)
- (3)
- (11)
- (4)
- (1)
- (70)
- (3)
- (2)
- (32)
- (2)
- (3)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (22)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (14)
- (43)
- (2)
- (1)
- (2)
- (22)
- (2)
- (10)
- (21)
- (14)
- (13)
- (9)
- (1)
- (11)
- (7)
- (11)
- (6)
- (40)
- (8)
- (16)
- (5)
- (5)
- (9)
- (7)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (3)
- (4)
- (5)
- (6)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (16)
- (8)
- (2)
- (1)
- (17)
- (10)
- (3)
- (1)
- (6)
- (4)
- (3)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (13)
- (4)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (9)
- (7)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (33)
- (4)
- (13)
- (10)
- (11)
- (1)
- (6)
- (3)
- (9)
- (1)
- (4)
- (22)
- (6)
- (2)
- (4)
- (8)
- (3)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (3)
- (6)
- (17)
- (5)
- (7)
- (5)
- (4)
- (2)
- (78)
- (40)
- (54)
- (21)
- (9)
- (11)
- (1)
- (38)
- (26)
- (2)
- (179)
- (14)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (39)
- (78)
- (39)
- (14)
- (5)
- (31)
- (5)
- (3)
- (3)
- (56)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-WaxMS GC Columns with SafeGuard
Produce consistent results with this low-bleed, stable column produces.
| Particle Size | 0.25 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | TraceGOLD™ TG-WAXMS |
| Temperature Range | 40°C°C to 260°C |
| For Use With (Application) | GC/MS |
| USP Type | G14, G15, G16, G20, G39 |
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-5 Capillary GC Column, df 0.25 μm
This non-polar, general purpose column primarily provides a boiling point elution order with a slight increase in selectivity, especially for aromatic compounds.
Thermo Scientific™ TracePLOT TG-BOND Q GC Columns
Achieve consistent, reproducible separation of CO2, methane and 02/N2/CO with the non-polar PLOT column with essentially no particle release.
| Stationary Phase | TracePLOT™ TG-BOND Q |
|---|---|
| Polarity | Non-Polar |
Thermo Scientific™ TRACE™ TR-1MS GC Columns
Use this low bleed nonpolar column for GC/MS environmental analyses that require high temperature and an inert phase.
| Max. Temperature | 340/360°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Trace™ TR-1 MS |
| Polarity | Non-Polar |
| USP Type | G1, G2, G38 |
| Product Line | TRACE |
Thermo Scientific™ TRACE™ TR-FFAP GC Columns
Maintains low-bleed even at elevated temperatures. Choose these columns for outstanding robustness in difficult-to-analyze separations.
| Max. Temperature | 240/250°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Trace™ TR-FFAP |
| Polarity | Polar |
| USP Type | G25, G35 |
MilliporeSigma™ Supelco™ SCOT TCEP Capillary GC Column
SCOT Capillary GC Column may be used for high resolution gas chromatography.
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-IL59 Capillary GC Column, df 0.20 μm
Designed for the analysis of neutral and moderately basic analytes.
MilliporeSigma™ Supelco™ MET-SimDis Capillary GC Column, df 0.17 μm
Designed for simulated distillation, an application performed in the petroleum industry that reveals the boiling point distribution of a sample.
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-1 Capillary GC Column, df 0.50 μm
Used for traditional general purpose applications, where a non-polar column is required.
| Max. Temperature | -60°C to +300°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | Poly(dimethyl siloxane) |
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Polarity | Non-Polar |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.50 μm |
| USP Type | G1, G2, G9 |
| Product Line | SPB |
MilliporeSigma™ Supelco™ MET-SimDis Capillary GC Column, df 0.88 μm
Designed for simulated distillation, an application performed in the petroleum industry that reveals the boiling point distribution of a sample.
| Max. Temperature | -25°C to +400°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | Bonded |
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Material | Metal |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.88 μm |
| USP Type | None |
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-624 Capillary GC Column, df 1.8 μm
Designed for purge-and-trap analyses of volatile halogenated, non-halogenated, and aromatic contaminants from environmental samples.
| Max. Temperature | Subambient to 230°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | Bonded |
| Diameter (Metric) Inner | 0.32 mm |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 1.8 μm |
| USP Type | G43 |
| Product Line | SPB |
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-IL59 Capillary GC Column, df 0.08 μm
Designed for the analysis of neutral and moderately basic analytes.
MilliporeSigma™ Supelco™ β-DEX™ 325 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Capillary GC column is also known as open tubular column. The carrier gas flows through the central aperture and is unrestricted throughout the length of the column.
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-IL111 Capillary GC Column, df 0.20 μm
Designed for the analysis of neutral and polarizable (contain double and/or triple C-C bonds) analytes.
| Max. Temperature | 50°C to 270°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Polarity | Non-Polar |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.20 μm |
| USP Type | None |
| Product Line | SLB |
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-IL61 Capillary GC Column, df 0.20 μm
Designed for the analysis of neutral and moderately basic analytes.