Low to Medium Pressure LC Columns
- (19)
- (10)
- (7)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (15)
- (32)
- (1)
- (12)
- (31)
- (3)
- (36)
- (44)
- (2)
- (5)
- (2)
- (9)
- (1)
- (41)
- (9)
- (5)
- (20)
- (1)
- (9)
- (6)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (6)
- (23)
- (9)
- (2)
- (29)
- (24)
- (7)
- (5)
- (6)
- (35)
- (17)
- (27)
- (32)
- (4)
- (3)
- (5)
- (28)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (20)
- (12)
- (8)
- (2)
- (6)
- (3)
- (8)
- (3)
- (131)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (8)
- (55)
- (2)
- (1)
- (24)
- (2)
- (4)
- (1)
- (18)
- (5)
- (1)
- (2)
- (5)
- (3)
- (2)
- (14)
- (3)
- (2)
- (70)
- (3)
- (29)
- (18)
- (24)
- (8)
- (6)
- (2)
- (5)
Filtered Search Results
Corning™ PYREX™ Chromatography Column With Coarse Fritted Disc
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed for general chromatographic analysis
| Includes | Fritted disc |
|---|---|
| Pore Size | 40 to 60 μm |
| Type | Chromatography Column |
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | General chromatographic analysis |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Chromatography Column with Fritted Disc, PTFE Stopcock Plug and Joint
Gravity chromatography column
| Pore Size | 40 to 60 μm |
|---|---|
| Type | Gravity Chromatography Column |
| For Use With (Equipment) | 420570 Series reservoir and 420575 series flow control adapters |
| Material | Glass |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Disposaflex Disposable Polypropylene Column Set
Inexpensive, multipurpose column for analytical separations using aqueous buffers
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ FcXP RoboColumn™ Pre-packed columns
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ RoboColumn™ are small chromatography columns used for fully automated and parallel chromatographic separations on robotic liquid handling workstations.
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ AAVX Column
POROS GoPure AAVX chromatography columns are ready-to-use and designed specifically for use in clinical and commercial manufacturing. POROS GoPure AAVX columns are prepared and packed in an ISO Class 7 environment where all product contact materials meet USP <88> Class VI standards.
| Pore Size | Not Applicable |
|---|---|
| Type | Chromatography Column |
| Quantity | 1 Ea. |
| Description | 3-ball Design |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Joint Size | Ground Joint |
Corning™ PYREX™ Chromatography Column With Reservoir and PTFE Stopcock
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Reservoir sizes from 200 to 500mL
| Type | Chromatography Column |
|---|---|
| Stopper Number | 2 |
| Material | Borosilicate Glass |
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ 50 HQ Pre-packed Column, 0.8 x 10 cm, 5 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ 0.8 cm pre-packed columns are intended for the screening of POROS affinity, ion exchange, and hydrophobic interaction chromatography (HIC) resins or for small scale purification.
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ XS Pre-packed Column, 0.8 x 10 cm, 5 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ 0.8 cm pre-packed columns are intended for the screening of POROS affinity, ion exchange, and hydrophobic interaction chromatography (HIC) resins or for small scale purification.
Thermo Scientific™ POROS™ AAVX RoboColumn™ Pre-packed columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ RoboColumn™ chromatography products are small columns provided in 8-column strips.
| Pore Size | 100 nm |
|---|---|
| Content And Storage | Shipped in 18% ethanol. Store at 2°C to 8°C. |
| Stationary Phase | Immobilized CaptureSelect™ AAVX Ligand |
| Product Line | POROS CaptureSelect |
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ AAV8 Pre-packed Column, 0.8 x 10 cm, 5 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ GoPure™ 0.8 cm pre-packed columns are intended for the screening of POROS affinity, ion exchange, and hydrophobic interaction chromatography (HIC) and hydrophobic interaction chromatography (HIC) resins or for small-scale purification.
DWK Life Sciences Kimble™ FLEX-COLUMNS™ Economy Chromatography Columns
FLEX-COLUMNS™ are economical and easy-to-use. Short columns are typically used for ion exchange chromatography, sample desalting and semi-disposable applications. Long columns are ideally suited for gel filtration and adsorption chromatography.
| Type | Chromatography Column |
|---|
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ FlexColumn™ Economy Columns
Ideal for use with FPLC™ systems, peristaltic pumps, or gravity flow to 15psi
| Pore Size | 20 μm |
|---|---|
| Type | Economy Chromatography Column |
| Sterilization Method | 2N NaOH or 100% Ethanol |
| Temperature (Metric) Range | 0 to 50°C |
| Endcapped | Yes |
| Support Material | HDPE |
| Diameter (Metric) Inner | 25 mm |
| Material | Borosilicate Glass Type I Class A |
| For Use With (Application) | Ion exchange, affinity, gel filtration and hydrophobic interaction media |
| Cross Sectional Area | 4.91cm3 |
| Connector Types | Male luer lock |
| Max. Pressure | 14.5 psi |
| Type | Adsorption/Ion Exchange Chromatography Column |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | Many separations in adsorption and ion exchange chromatography |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Chromaflex™ Columns
Ideal for medium-pressure chromatography with aqueous mobile phases
| Includes | Two PTFE end fittings with 20um porosity Polyethylene bed supports, 5 ft. PTFE tubing, 2 flangeless tubing nuts and 2 flangeless ferrules |
|---|---|
| Pore Size | 20 μm |
| Type | Chromatography Column |
| Sterilization Method | Ethylene Oxide, 2N NaOH or 100% Ethanol |
| Temperature (Metric) Range | 0 to 50°C |
| Support Material | HDPE |
| Material | Borosilicate Glass Type I Class A |
| For Use With (Application) | Medium pressure chromatography with aqueous mobile phases |
| Connector Types | 1/4-28 Flangeless fitting |