Autosampler Syringes
Syringes for gas chromatography (GC), liquid chromatography (LC) and HPLC autosamplers; includes fixed-needle and removable-needle formats in various sizes, needle gauges, needle point styles, and terminations; includes zero dead-volume and headspace syringes. Specialty syringes designed for unique applications are also available.
- (20)
- (2)
- (18)
- (26)
- (2)
- (140)
- (14)
- (43)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (19)
- (40)
- (5)
- (1)
- (36)
- (62)
- (15)
- (33)
- (4)
- (34)
- (1)
- (1)
- (55)
- (64)
- (82)
- (6)
- (10)
- (44)
- (7)
- (2)
- (27)
- (4)
- (52)
- (69)
- (106)
- (2)
- (1)
- (49)
- (2)
- (3)
- (1)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
- (12)
- (4)
- (5)
- (15)
- (15)
- (16)
- (8)
- (3)
- (3)
- (92)
- (2)
- (10)
- (16)
- (10)
- (16)
- (260)
- (1)
- (1)
- (1)
- (121)
- (7)
- (4)
- (75)
- (218)
- (11)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (31)
- (15)
- (8)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (7)
- (14)
- (3)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (13)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (19)
- (5)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (6)
- (16)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (2)
- (38)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ 500μL PTFE Luer-Lok, Gas-Tight Syringe
Thermo Scientific Luer Syringes offer easy, accurate and reproducible injections for a variety of volumes.
Hamilton™ Gastight™ Syringe, 10 μL, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For use with Agilent GC Autosamplers 7693A, 7673, 7683, and 6850 ALS
| Needle Point Number | 1 |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Agilent 7673, 7683, 7693A and 6850 Autosamplers |
| Product Type | Gastight™ Syringe |
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Needle Point Style | Cone |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Length (English) Needle | 1.71 in. |
| Length (Metric) Needle | 43 mm |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Max. Pressure | 1000 psig (68.9 bar) |
| Product Line | Hamilton |
Plunger-in-Needle Autosampler Syringes for Thermo Scientific™ Instruments
Get accurate and reproducible results over a range of volumes with Thermo Scientific™ Plunger-in-Needle Autosampler Syringes for Thermo Scientific Instruments.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Volume (Metric) | 0.5 μL |
| Needle Point Style | Cone |
Hamilton™ Gastight™ Syringe, 10 μL, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Gas-tight design minimizes gas exchange during GC analysis. Syringes provide accurate volume delivery with a plunger that is mostly unsurpassed.
| Product Type | Gastight™ Syringe |
|---|---|
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Max. Pressure | 1000 psig (68.9 bar) |
| Product Line | Hamilton |
MilliporeSigma™ Supelco™ Syringes with Removable Needle Valve
Feature an interference fit between the plunger tip and the barrel, which enhances the gas sealing properties of the syringe
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Description | Needle Valve in Hub |
| Product Type | Syringe |
| Needle Point Style | Bevel |
| Quantity | 1 Ea. |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.63 mm |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Length (Metric) Needle | 50 mm |
| Needle Gauge | 23 G |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Syringes, Cone Tip
For use with Agilent/HP 7673, 7683 and 6850 ALS Autosamplers
| Needle Point Number | 1 |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Agilent 7673, 7683, 6850 ALS Autosampler |
| Product Type | SGE Syringe |
| Needle Point Style | Cone |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
| Length (Metric) Needle | 42 mm |
| For Use With (Equipment) | CTC, LEAP, GC PAL |
|---|---|
| Product Type | Microliter™ Syringe, C-Line |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Model | 701 FN CTC |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Tip) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Max. Pressure | 2000 psig (137.9 bar) |
| Product Line | Hamilton |
Valco™ Precision Sampling Syringe, Series A, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Allows storage of sample within the syringe. Rotary valve in the needle hub for pre-pressurization of the sample prior to injection.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Description | Series A |
| Product Type | Precision Sampling Syringe |
| Connection Type | Removable |
| Needle Point Style | Bevel |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
| Length (English) Needle | 2.25 in. |
| Max. Pressure | 250 psi |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.029 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.012 in. |
| Product Line | Valco |
Hamilton™ 700 Series Syringe, Cemented Needle (N), Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Provides accurate volume delivery with a plunger that is mostly unsurpassed
| Description | 700 Series |
|---|---|
| Product Type | Syringe |
| Connection Type | Cemented |
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
| Product Line | Hamilton |
SGE Gastight™ Syringe, Fixed Needle (LTN), Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Suitable for manual dispenser/diluter applications. Maximum inertness for liquid or gas samples.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Needle Point Style | Bevel |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Length (Metric) Needle | 50 mm |
Hamilton™ Microliter™ Syringe, 10 μL, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
For use with Agilent/HP 7673 and 7683 Autosamplers
| Volume (Metric) | 10 μL |
|---|---|
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| Length (Metric) Needle | 43 mm |
| Max. Pressure | 2000 psig (137.9 bar) |
| For Use With (Equipment) | Agilent/HP 7673 and 7683 Autosamplers |
| Product Type | Microliter™ Syringe |
| Connection Type | Cemented |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Length (English) Needle | 1.71 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Product Line | Hamilton |
Hamilton™ Gastight™ Syringe, 500 μL, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Gas-tight design minimizes gas exchange during GC analysis. Syringes provide accurate volume delivery with a plunger that is mostly unsurpassed.
| Product Type | Gastight™ Syringe |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Max. Pressure | 700 psig (48.3 bar) |
| Product Line | Hamilton |
MilliporeSigma™ Supelco™ SGE Syringes, Removable Needle (RN)
For use with Agilent/HP 7673 and 7683 Autosamplers
| Needle Point Number | 1 |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Agilent/HP 7673 and 7683 Autosamplers |
| Product Type | Standard Syringe |
| Connection Type | Removable |
| Needle Point Style | Cone |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel (Tip) |
| Length (Metric) Needle | 42 mm |
Hamilton™ 1000 Series Syringe, Fixed Needle with Side Port, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Gas-tight design minimizes gas exchange during GC analysis. Syringes provide accurate volume delivery with a plunger that is mostly unsurpassed.
| Needle Point Number | 5 |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Max. Pressure | 200 psig (13.8 bar) |
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.41 mm |
| Product Type | Gastight™ Syringe |
| Connection Type | Luer Tip, Cemented |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Needle Point Style | Cone with Side Port |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.72 mm |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Needle Gauge | 22 G |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.0283 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.0161 in. |
| Product Line | Hamilton |
Hamilton™ Gastight™ Syringe, 1800 Series, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Includes a blue syringe holder, which provides a spot to hold the syringe that will not heat the barrel and cause dispense inaccuracies.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Accuracy | ± 1% |
| Product Type | Gastight™ Syringe |
| Needle Point Style | Bevel |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Plunger),Stainless Steel (Tip) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| Length (Metric) Needle | 51 mm |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Product Line | Hamilton |